Készült: 2024.04.26.00:48:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

34. ülésnap (2002.11.18.), 360. felszólalás
Felszólaló Tóth Ferenc (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:  Előző  360  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÓTH FERENC (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Hozzászólásomat az oktatásban dolgozók, ezen belül a pedagógusok bérének jövőbeni alakulásával kezdem. A jövő évi költségvetés nem tartalmaz alapbéremelést a közalkalmazottaknak és a köztisztviselőknek. Mit is jelent ez?

Megkezdődik az idei béremelés értékvesztése, elinflálása, ugyanis a 2003. évi emeléselmaradás mellett kedvezőtlenebbül adóznak majd. Hogy hogyan is? Pontosan úgy, pontosan abban a sávban, mint Medgyessy Péter miniszterelnök. Megmarad jövőre a torz bérszerkezet, hiszen a pótlékok sem emelkednek, annak ellenére, hogy a tárcát vezető szabad demokrata oktatási miniszter, Magyar Bálint ezt többször és több fórumon megígérte.

A 2003-as költségvetésben a Medgyessy-kormány jövőre 4,5-5 százalékos inflációt tervez, ennek tükrében vizsgálva a jövő évi jövedelmek emelkedését, a következőt tapasztaljuk. A nyugdíjasok a költségvetés szerint 8,5 százalékot kapnak. A versenyszférában 3-4 százalék emelést tervez a kormány, és mint ahogy már említettem, a köztisztviselők és a közalkalmazottak nulla százalékot kapnak. Ennek akkor van még egy külön bája, ha megnézzük azt, hogy Medgyessy Péter miniszterelnök fizetése 85 százalékkal emelkedik, 630 ezer forintról 1 millió 287 ezer forintra, de hasonló emelésre számíthat az Országgyűlés elnöke, a köztársasági elnök, az Alkotmánybíróság elnöke és a Legfelsőbb Bíróság elnöke is.

Itt azonban még nincs vége a sornak, hiszen ennél is nagyobb emelésre, azaz 100 százalékosra számíthatnak a miniszterek, akik fizetése 461 ezer forintról 922 ezer forintra emelkedik. És hogy végérvényesen megnyugtassam a pedagógusokat, hogy azért vannak, akik még az előbb felsoroltaknál is jobban járnak, azok az államtitkárok, akiknek a fizetése 106 százalékkal, havi 425 ezer forintról 876 ezer forintra emelkedik.

 

 

(22.50)

 

Ezek után joggal tesszük fel a kérdést, hogy mit jelentett a választási kampányban a szocialisták óriásplakátján a "Több pénzt az embereknek" szlogen. Íme, Medgyessy Péter, Kovács László, Keller László ember, hiszen ők valóban több pénzt kapnak. Ebből fakadóan nem számít embernek a közalkalmazott, hiszen ő nem kap többet.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Le kell szögeznünk, hogy a pedagógusbérek az ígéretek és a kormánypropaganda ellenére nem emelkedtek 50 százalékkal. A beterjesztett költségvetési törvényjavaslat még az idei béremelések áthúzódó hatását sem fedezi. A legtöbb intézménytípus esetében a növekedés messze elmarad attól a mértéktől, amely biztosíthatná a bérek zavartalan kifizetését. A növekedés nemhogy egy 50 százalékos bérnövekedés áthúzódó hatásának fedezetét nem biztosítja, de még a megvalósult 35-40 százalékos emelés kifizetését sem teszi lehetővé 2003-ban. És hogy ez mennyire így van, azt már a szabad demokrata és szocialista önkormányzati vezetők is szóvá tették, és elismerték, hogy a kormány valójában az önkormányzatokra terheli a fizetésemelés következményeit. Mi jöhet még ezek után? Elsősorban iskolabezárások, pedagóguselbocsátások több ezres nagyságrendben és a dologi kiadások radikális csökkentése.

És ha már említettem a szocialista gigantplakátot, akkor említenem kell az azon szereplő másik hirdetést is, ami úgy szólt: "Több pénzt az önkormányzatoknak". Jövőre veszélybe kerülhetnek a kistelepülések, különösen azok, amelyek óvodát és alsó tagozatos iskolát tartanak fenn. Itt a támogatás csupán 25-30-35 százalékkal növekszik, ebből kellene a majdnem 50 százalékos béremelést kifizetni. Ráadásul a kistelepüléseket megillető kiegészítő normatív támogatás, amely a polgári kormány idején kiváltotta az önkormányzati önrészt és így biztosította a működés feltételeit, egyáltalán nem növekszik jövőre.

A kistelepülési közoktatási intézmények támogatása stratégiai kérdés. Ameddig helyben biztosítható a minőségi oktatás, nevelés - óvoda, alsó tagozat -, addig ezt támogatni kell. A felső tagozat esetében pedig az együttműködést, a feladatok társulás formájában történő ellátását kell támogatni. Ez azonban elmarad, amelynek következményei önkormányzati csődök és iskolák, óvodák, társulási folyamatok megakadása. Ezek után úgy tűnik, mégiscsak igaz az az elképzelés, hogy bizonyos településekről a szocialista-szabad demokrata kormány mondja ki azt, hogy életképes-e vagy sem. Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Ez a módszer engem a legsötétebb Ceaus escu-korszak falurombolásaira emlékeztet. A cél ugyanaz - csak az eszköz más.

Hölgyeim és Uraim! Befejezésül engedjék meg nekem, hogy pontosan idézzem önöknek az ÁSZ-nak a helyi önkormányzatok pénzügyi lehetőségeit illetően tett kritikus megállapítását: "Az állami támogatások, hozzájárulások, valamint a személyi jövedelemadóból átengedett bevétel nem nyújt fedezetet a kormányprogramból adódó bér- és szociálpolitikai intézkedések teljes körére makroszinten sem."

Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  360  Következő    Ülésnap adatai