Készült: 2024.03.28.16:14:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

100. ülésnap (2011.06.20.), 292. felszólalás
Felszólaló Dr. Bárándy Gergely (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:24


Felszólalások:  Előző  292  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BÁRÁNDY GERGELY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Egyébként ha összesen egy olyan javaslatot fogad el a kormány és támogat, ami ellenzéki, már ez is előrelépés.

Másrészt azt szeretném a felszólalásához hozzáfűzni, hogy mi nagyon konkrét nemzetközi jogi és alkotmányossági kérdéseket vázoltunk fel, és ehhez képest az államtitkár úr általános válaszokat adott. Egyetlenegyre, amit mi felvetettünk, nem tért ki, nemcsak tartalmilag - tehát, hogy mit csinál az ügyész 48 órán át a gyanúsítottal, amíg nincs ott a védő -, hanem kifejezetten jogi kérdésekre nem tért ki.

Egyetlenegy dolog volt, ami kihallható volt az államtitkár úr válaszából, hogy a bűnüldözési érdekekre hivatkozik. Ez természetesen egy legitim hivatkozási alap, hiszen az valóban állami érdek, hogy a bűnt megfelelőképpen lehessen üldözni, azonban mi arra hívtuk fel a figyelmet, hogy ezt csak az alkotmánnyal és a nemzetközi jogszabályokkal összhangban lehet megtenni. Tehát nem a bűnüldözési érdeket kell nekünk elmagyarázni, hogy az létezik és van, hanem azt kifogásoljuk, hogy egyébként nem állnak ezek a jogszabályok sem az alkotmánnyal összhangban, sem a nemzetközi kötelező jogszabályokkal összhangban. Ez a mi problémánk.

A másik, amit az államtitkár úr felvetett az enyhítő körülményekről: szeretném önt tájékoztatni arról, hogy abban az esetben, hogyha a terheltnek felróható okból húzódik a büntetőeljárás, az nem minősül enyhítő körülménynek, soha, semmilyen esetben a bíróságok ezt nem állapítják meg. Az eljárás elhúzódása, és az, hogy hosszú ideje áll valaki büntetőeljárás hatálya alatt, akkor minősül enyhítő körülménynek, hogyha az nem felróható az elkövetőnek, tehát például ülnökváltozás történik, bíróváltozás történik, és a többi.

Én azt gondolom, hogy elég téves logika, és erre tettem utalást az általános vitában is, hogy ha hátrány az, hogy hosszan húzódik egy büntetőeljárás, nyilván ezért enyhítő körülmény, akkor pontosan pozitív diszkriminációt alkalmazunk azokkal szemben, akik a legsúlyosabb bűncselekményt közszereplőként követik el, vagy közfunkciót betöltő személyekként követik el, és mindenki másnak egyébként az eljárása ugyanolyan hosszan fog tartani, mint eddig. Magyarán: ezek lesznek, ha úgy tetszik, a kivételezett emberek a többihez képest. Én nem nagyon tudom megérteni ezt a logikát.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  292  Következő    Ülésnap adatai