Készült: 2024.04.19.21:32:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

105. ülésnap (2011.06.28.), 469. felszólalás
Felszólaló Rogán Antal (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 4:42


Felszólalások:  Előző  469  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ROGÁN ANTAL (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Próbálok alapvetően az ajánlásnál maradni, két rövid dologra azonban értelemszerűen reagálnom kell. Azt gondolom, itt az a tipikus vita zajlik le, hogy most azért azt is el kellene dönteni, hogy valójában ki képviseli itt a munkavállalók érdekeit, és ki a munkaadókét. Azt gondolom, mi a tavalyi esztendőtől kezdődően próbáltunk megkötni egy tisztességes alkut a munkaadókkal.

Ennek az alkunak az volt a része, hogy egyrészt csökkentjük a társasági adót. Ez gyakorlatilag 140 milliárd forinttal több forrást hagyott már a tavalyi esztendőben is Magyarországon a munkaadóknál, a vállalkozásoknál, ugyanennyi forrást fog otthagyni idén is. A kisebb vállalkozások számára a kisadók megszüntetése szintén jelentett egyébként többletforrásokat. A bürokrácia csökkentését szorgalmazó programot indítottunk el, ami sok helyen szintén a vállalkozások számára költségcsökkentő tényező. Azt gondolom, ezek mind forrásokat és lehetőségeket jelentenek a magyar vállalkozásoknak. Egy kedvező adórendszer bevezetését is elindítottuk.

A munkaadók ezeket a lépéseket mind üdvözölték. Mi egyetlenegy valamit kértünk cserébe, lehetőség szerint a másik oldalon az adójóváírás kivezetését. Mert itt azért abban egyezzünk meg, hogy az egykulcsos adórendszernek az adójóváíráshoz ebben a formában nem sok köze van.

(20.40)

Akár lehetne is egykulcsos adórendszer és adójóváírás együttesen. Itt az adójóváírás kivezetése az, ami azokat a problémákat okozza, amikről önök beszéltek. Az adójóváírás kivezetését próbálják meg minden alacsony és középkeresetű munkavállalónál kompenzálni.

Ehhez kisebb mértékű béremelést kértünk, mint ami, mondjuk, 2010-ben effektíven megvalósult. Ehhez képest úgy láttuk, hogy ez nem nagyon működik, tehát a munkaadók csak a maguk számára kedvező feltételeket kívánják betartani a megállapodásból, a kedvezőtlenebbeket már nem.

De hozzátartozik ehhez az is, hogy Magyarországon a magánvállalkozói szektorban a szakszervezeti szféra gyakorlatilag nem szervezett. Minden tíz szervezett munkavállalóból kilenc a közszféra világára esik. Ebből az következik, hogy gyakorlatilag csak a közszférán belül van érdemi szakszervezeti érdekképviselet, a magánszférában nincs. Itt valamennyire kénytelen maga a parlament, illetve ebben az esetben, ha jól látom az önök hozzáállását, akkor a kormánypártok ellátni az érdekképviselet feladatait. Ez a törvény gyakorlatilag erről szól.

Megpróbálunk törvényi feltételeket is tenni a munkaadókkal megkötött alkunk mögé, és csak annyit kérünk, hogy az alacsony és középkeresetűek bérének védelme érdekében a béremeléseket tegyék meg. Én azt gondolom, hogy erre a forrás túlnyomórészt rendelkezésre áll, és azok a konzekvenciák, amik le vannak szögezve a törvényben, gyakorlatilag az állammal való kapcsolattartáshoz kapcsolódnak, ahol az államnak ehhez minden további nélkül joga van. Maga határozhatja meg a feltételeket állami támogatásnál, és egyébiránt természetesen közbeszerzésre vonatkozó ajánlattételnél is, a másik oldalról pedig munkaügyi természetű konzekvenciákat ró ki, pontosan azért, hogy egyébként ellenőrizni is lehessen, hogy ez megtörtént-e vagy sem.

De lehetőséget adunk a rugalmas kezelésre is, hiszen gyakorlatilag csak a munkavállalók kétharmadánál kérjük ennek az említett béremelésnek a megvalósítását. Én azt gondolom, hogy ez az ösztönzést is lehetővé teszi az adott cégeknél, tehát biztosítja a kellő rugalmasságot. Ebből a szempontból tehát szerintem egy jó törvény fekszik az asztalon.

Ehhez a jó törvényhez érkeztek módosító indítványok, alapvetően két képviselőtársamtól. Kovács Péter képviselőtársam - és az összes módosító indítványát tudom támogatni - technikai jellegű módosítókat adott le. Nemény András képviselőtársam viszont gyakorlatilag mindenhol olyan módosítókat adott le, amelyek - hogy úgy fogalmazzak - a lényegét érintik ennek a törvényjavaslatnak, azt is mondhatnám, hogy az ivartalanítására törekszenek ennek a törvényjavaslatnak. Ezt én így nem tudom támogatni, ezért értelemszerűen egyetlenegy olyan módosító sincs, amit ő benyújtott, amit tudnék támogatni. Ilyen egyszerű a döntésem oka.

Azt szeretném jelezni a képviselőtársaimnak, hogy ha jól néztem, akkor itt már leadásra került két olyan kapcsolódó módosító javaslat is, amiket viszont fogok tudni támogatni majd. Gondolok itt azokra, amelyek arról szólnak, hogy hogyan lehet pontosítani, hogy mit értünk a nettó bér fogalma alatt a kafetéria pontosításával, illetve a béremelésre vonatkozó részletes szabályok megalkotásával. Ezeket a magam részéről tudom támogatni, mert ezek, azt gondolom, nem érintik a törvényjavaslat érdemi részét.

A másik oldalról viszont azokat, amelyek pontosan az ellenkezőjére mutatnak, tehát gyakorlatilag úgy tennének, mintha nem is lenne ez a törvényjavaslat, a magam részéről nem tudom támogatni, és kérem ez ügyben a képviselőtársaim megértését.

Köszönöm szépen, tisztelt elnök úr. (Szórványos taps a kormányzó pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  469  Következő    Ülésnap adatai