Készült: 2024.04.19.21:27:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

209. ülésnap (2005.03.29.),  149-156. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:57


Felszólalások:   141-148   149-156   157-160      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Karsai Péter, a Demokrata Fórum képviselője, kérdést kíván feltenni a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszternek: “Segít-e a kormányzat a gyümölcstermelő gazdáknak?ö címmel. Parancsoljon, öné a szó, képviselő úr.

KARSAI PÉTER (MDF): Köszönöm a szót. Tisztelt Miniszter Úr! Az uniós csatlakozási kampányban beharangoztuk, hogy a mezőgazdaságon belül a zöldség-gyümölcs ágazat várhatóan kiemelkedően sikeres lesz. A szakmai megbeszéléseken többek között az is elhangzott, hogy az Unió a kiszámíthatóságot hozza el a gazdálkodók számára. A várható sikerágazat fejlesztése több kormányzati cikluson keresztül történt, főleg arra való hivatkozással, hogy az Unióban a gyümölcságazat aránya 8 százalék, míg hazánkban ez az arány mindösszesen csak 4. Ezért - nagyon okosan - fajtacserével összekötve megindult az ültetvények cseréje, újak telepítése. Ez a folyamat átívelt a Horn- és az Orbán-kormányon, és kisebb mértékben még a Medgyessy-kormányzat is támogatta a telepítéseket.

A termelőnek a mostani napokban azonban dönteni kell, mi legyen az ültetvények sorsa. Jelentős befektetések és óriási munka vár rá: a tápanyag-gazdálkodás, a növényvédelem, a fiatal ültetvények gondozása nagy anyagi teher, s igen nagy kérdés, hogy milyen megtérülésre számíthat. A termelőnek információra van szüksége, használható információ pedig csak nagyon kevés áll a gazdák rendelkezésére. Az agrárdemonstráció megmutatta, hogy azért is harcolniuk kell, ami vitán felül jár számukra.

Tavaly a miniszter úr többször, több helyen megjelent ígérete ellenére egy peták segítséget nem kaptak például a meggy- és bogyósgyümölcs-termelők. A tárca elismerte ugyan, hogy rajtuk kívül álló okok miatt érte őket jelentős veszteség, de ennél tovább nem ment. Később itt a parlamentben elhangzott kérdésre azt válaszolta a miniszter úr, hogy ez így eurokonform. Megjegyzem: az Unióban pedig az a konform, ha egy kormányzat minden eszközzel segít, vagy helyzetbe hozza a termelőit, természetesen a saját termelőit, ahogy ez egy nemzeti kormányzathoz illene.

Most tehát meg kell kérdeznem: mivel segít a kormányzat ma a magyar gyümölcstermelőkön? Segíti-e őket valódi információval, információszolgáltató szervezet működtetésével? Végezetül: tervezi-e a kormányzat ilyen szervezet létrehozását, vagy vak vezet világtalant alapon botorkál a magyar termelő és a magyar kormányzat kéz a kézben a várható csőd felé?

Várom válaszát. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A kérdésre Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter úr válaszol.

DR. NÉMETH IMRE földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A gyümölcs- és zöldségtermelésben, bár nem olyan mértékben, mint a szántóföldön, de szintén nagyon jelentős a természeti kockázat. Sajnos, a piaci túltermelések idején a dekonjunktúra rontja a termelők jövedelemszerzési lehetőségeit. Ezzel mindenkinek számolni kell, aki ilyen típusú tevékenységbe fog. A kormány, az adófizetők nem tudják átvállalni ezt a kockázatot senki helyett. Sajnos, a tavalyi évben - képviselő úr a meggytermelést említette - bizony piaci dekonjunktúra volt, hihetetlen nagy termések voltak, és ezért olyan nyomott áron lehetett csak értékesíteni, hogy valóban alig tudtak jövedelmet szerezni a termelők. De aki ilyen tevékenységbe fog, több év átlagával kell hogy számoljon, mert előtte viszont éppen az ellenkezője történt.

A képviselő úr azt kérdezte, hogy segítettünk-e a termelőkön. Volt egy állítása, hogy egy petákot sem kaptak, ez nem felel meg a valóságnak. Nyilvánvaló, 2004. május 1-jétől az Európai Unió tagjai vagyunk. Idézhetném azt a rendeletet, amely a közösségi szabályokat tartalmazza, de ehhez nekünk alkalmazkodnunk kell, az irányelvekhez is, így az Európai Unió csak azokon a termelőkön tud segíteni, akik tészekbe, termelői értékesítő szervezetekbe tömörülnek. A magyar kormány a tavalyi esztendőben is támogatta ezeket a szervezeteket. Erre legjobb bizonyíték az, hogy amikor az előző kormány befejezte a tevékenységét, 13 ilyen szervezet működött Magyarországon, ma pedig több mint 100.

Úgy gondolom, ha ebben az ütemben szerveződnek a termelők, akkor a piacon is sokkal jobban megállják a helyüket, képesek arra, hogy a termékszerkezetüket a piac igényei szerint alakítsák át. Természetesen ennek a döntésnek a felelősségét sem a miniszter, sem az apparátusa nem tudja átvállalni a termelőktől, az információkat persze biztosítani kell. Azt tudom mondani a képviselő úrnak, hogy az idei esztendőben is a tészek kapnak megfelelő mértékű támogatást.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. A képviselő urat viszontválasz illeti meg. Parancsoljon!

KARSAI PÉTER (MDF): Köszönöm. Tehát akkor, ha jól értettük a válaszát a miniszter úrnak, akkor be a tészbe a termelőknek, körülbelül ez a miniszter úr üzenete. Azonban van itt egy olyan, nem kis probléma, hogy azok, akik telepítettek, és nem kevés támogatással, általában 40-60 százalék körüli támogatással tették ezt, ha évek óta ráfizetéssel gazdálkodnak, és úgy döntenének, hogy abbahagyják, akkor ettől függetlenül ki kellene fizessék visszamenőleg kamatostul azt, amit erre támogatásként kaptak.

Tehát az igen jó válasz, miniszter úr, hogy a termelők persze vegyenek részt a tészben, és próbálják így a gondjaikat enyhíteni, de ez, gondolom, a felelősséget a tárcáról nem háríthatja el, azaz a tészen kívüli termelőknek is valamiféle segítségnyújtást, valamiféle információt rendelkezésre kell bocsátani, hogy ne úgy járjanak, mint az elmúlt esztendőben, amikor a meggyesek tulajdonképpen nem tudtak mit csinálni a terményükkel.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Viszontválaszra megadom a szót a miniszter úrnak. Parancsoljon!

DR. NÉMETH IMRE földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Képviselő úr, valóban vannak lehetőségek, amelyekkel élni kell. Így például a szőlőültetvények fajtacseréjéhez 2 millió forint hektáronkénti támogatást tudunk biztosítani. Ezt a pénzt az Európai Unió bocsátja a rendelkezésünkre. Legnagyobb sajnálatomra, bár tavaly ősszel elindítottuk ezt a programot, és januártól él a jelentkezés lehetősége, kevesen élnek ezzel, pedig minden további nélkül az Európai Unióból ezeket a forrásokat meg tudjuk szerezni.

(13.40)

Arra is lépéseket fogunk tenni, hogy az elavult almaültetvények megszüntethetők legyenek. Az Európai Unióban a 90-es években jelentős támogatást biztosítottak ilyen célra. Magyarország is olyan helyzetben van, hogy szükség lenne ilyen típusú fajtaváltásra.

Tehát ezen a téren is igyekszünk segíteni, de továbbra is azt tudom mondani, hogy a tészek működéséhez és beruházásaihoz tudunk kiemelt támogatást biztosítani.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:   141-148   149-156   157-160      Ülésnap adatai