Készült: 2024.03.29.11:50:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

255. ülésnap (2017.11.06.), 274. felszólalás
Felszólaló Farkas Gergely (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:  Előző  274  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FARKAS GERGELY (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Mai felszólalásommal szeretném ráirányítani a figyelmet egy olyan problémára, amit választókerületem számos településén kezelni kellene, de nemcsak Bács-Kiskun megye egyes településein, hanem az ország más pontjain is problémát okoz. Ez pedig nem más, mint az egyre nagyobb számban hazánkba Romániából érkezett vendégmunkások által kiváltott új jelenségek.

A helyzet eredője az országos szinten is komoly problémát jelentő elvándorlás, amelyről többek között a kormány is tehet, és az ennek következtében egyes ágazatokban fellépő munkaerőhiány. A választókerületemben ugyanis nagyon intenzív a mezőgazdasági termelés, a nehéz fizikai terhelést jelentő napszámosmunkákra és az idénymunkákra viszont az említett elvándorlás, illetve az alacsony fizetések miatt már a helyiek közül szinte lehetetlen munkaerőt toborozni.

Ebből a szempontból tehát afelől nincs kétség, hogy a vendégmunkások a helyi gazdaság számára nélkülözhetetlen erőforrást jelentenek. Sokszor itt el is akad a gondolatmenet, hiszen gyakran tabuként kezelik, hogy magyarországi jelenlétük és alkalmazásuk olyan helyzetet teremt, amivel egy felelős kormánynak igenis foglalkoznia kellene. Ezeket pedig fontos lenne kimondani és megoldani, sőt, aminek lehet, elejét kell vennünk a helyiek és a vendégmunkások érdekében is, mert úgy gondolom ‑ és ez motiválta a felszólalásomat is ‑, hogy ez mindenkinek az érdeke lenne, az említett munkásoké, a munkaadójuké és a helyi embereké is.

Tisztelt Országgyűlés! Milyen problémákra is gondolok, amiket kezelni kell? Ahogy említettem, főként Romániából érkező vendégmunkásokról van tehát szó, akiknek értelemszerűen lakniuk is kell valahol. Ebből következik az első konkrét probléma, az elszállásolásuk helyzete. A választókerületemben élők elmondása alapján egyes településeken több ingatlant adnak bérbe nekik, egy-egy házba azonban irreálisan sok, akár több tucat embert is bezsúfolnak, egyértelműen a spórolás miatt. A legtöbben kis helyen, nem megfelelő higiéniás körülmények között élnek. Ez a helyzet azért alakulhatott ki többek között, mert a törvény nem szabályozza, hogy egy személyre hány négyzetméternek kell jutnia minimálisan egy ingatlanon belül. A nekik bérbe adott ingatlanokat lelakják, nincsen megfelelő lehetőség a tisztálkodásra és pihenésre. Ráadásul az elszállásolás kapcsán sajnos feltételezhető az is, hogy a bérlések nem hivatalos úton történnek.

Nem egy történetet hallok a helyiektől arról, hogy nemcsak az általuk lakott ingatlanokon belül uralkodnak ilyen rettenetes körülmények, hanem az in­gatlanok környéke is lelakott, szemetes és rendezetlen képet fest. Az itt kialakuló viszonyok pedig már egyrészt a település egészének látképét, másrészt pedig a szomszédokat is negatívan befolyásolják.

A lakhatási körülményeket lefestve egyből fel is merülnek a közegészségügyi kérdések, hiszen ahogyan már említettem, a túlzsúfolt, koszos és szemetes szállásokon a biztonságos higiéniás környezet nem teremthető meg. Csak egy példa: sokakat nyugtalanít, hogy Romániában idén is nagyon sok kanyarós megbetegedést regisztráltak. A járvány áthurcolása és Magyarországon való terjedése állandó téma a helyiek körében. Többek állítása szerint a választókerületem egyik településén már volt is példa erre a betegségre. Ezzel szembesülve egyértelmű, hogy a helyiek számára nem csak zavaró, de veszélyes is egyes vendégmunkások jelenléte.

A közegészségügyi kérdéseken túlmenően említést kell tennem a közbiztonsági problémákról is. Nem szeretnék általánosítani, de álszentség lenne kikerülni, hogy az említett társadalmi réteg egyes elemei ilyen jellegű problémákat is okozhatnak. Azokon a környékeken, ahol elszállásolják őket, romlik a helyiek biztonságérzete. Sokak szerint a rendőrség nem fordít kellő figyelmet a vendégmunkásokra.

Az alkoholfogyasztásból adódó agresszív viselkedésükről többen számoltak be nekem. Van olyan település, ahol erre a problémára próbált az önkormányzat rendelettel felelni, amiben a közterületen való alkoholfogyasztást szabályozzák, de sajnos jellemzőbb, hogy még rendeletek szintjén sem sikerül a településeknek alkalmazkodni a kialakult viszonyokhoz. Olyan panaszok is eljutottak hozzám, miszerint amikor egy helyi lakos a rendőrséghez fordult volna egy vendégmunkással szembeni feljelentést téve, addigra az illető, aki a bűncselekményt elkövette, már nem tartózkodott az ország területén, visszatért Romániába, vagy hazánk egy másik településére ment el.

Tisztelt Képviselőtársaim! Összefoglalva az eddigieket: fontos még egyszer hangsúlyozni, hogy a gazdaság számára ‑ sajnos vagy nem sajnos ‑ nél­kü­löz­hetetlen a vendégmunkások alkalmazása. Ugyanakkor láthatjuk, hogy megjelenésük után számos olyan kérdést kell megválaszolni, ami jelenleg még nem történt meg. Felszólalásomat az inspirálta, hogy felhívjam erre a helyzetre a figyelmet, hogy az illetékes hatóságok, a helyi önkormányzatok vagy akár az Országgyűlés foglalkozzon ezzel a helyzettel. Bízom benne, hogy a kormány nem a homokba fogja dugni a fejét, hanem érdemi lépésekkel fogja kezelni a helyzetet, amely nem ellehetetleníti ennek a munkaerőnek az alkalmazását, hanem olyan helyzetet teremt, ami számukra, a munkaadóik számára, de legfőképp a helyi lakosok számára is nyugodt és rendezett helyzetet teremt. Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiból.)




Felszólalások:  Előző  274  Következő    Ülésnap adatai