Készült: 2024.04.26.01:22:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

165. ülésnap (2000.10.18.), 292. felszólalás
Felszólaló Kovács Tibor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:39


Felszólalások:  Előző  292  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOVÁCS TIBOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Szeretném jelezni Tóth István képviselő úrnak, hogy én se fogom dicsérni ezt a költségvetését. De mi, ellenzéki képviselők nem is azért vagyunk rendszeresítve ebben a Házban, hogy dicsérjük a költségvetést, inkább hogy felhívjuk a figyelmet a hiányosságaira. Önök pedig azért ülnek itt, hogy azokat a hiányosságokat, amelyeket az ellenzéki képviselők felvetnek, megmagyarázzák, vagy önök is felhívják a kormány figyelmét a hiányosságokra.

Ha nem haragszanak, szeretnék néhány gondolat erejéig visszatérni a délelőtti vitához, mert akkor nem akartam megszakítani a televízió előtti vitát azzal, hogy néhány olyan állításra reagáljak, amelyek az államtitkár urak részéről elhangzottak, de nem felelnek meg a valóságnak. Nem felel meg a valóságnak, hiszen semmilyen dokumentumot nem tudnak bemutatni az államtitkár urak arra vonatkozóan, hogy mi itt, a parlamentben egyetlenegyszer is követeltük volna a gázár emelését. Ezzel szemben többször felhívtuk a kormány figyelmét arra, hogy hosszú távon nem tartható az az állapot, hogy a belföldi gáz ára, illetve az import gáz ára között rendkívül jelentős különbség van. És egyszer, hacsak a kormány nem tesz hathatós intézkedéseket, be kell következnie annak, hogy egyszeri és nagyarányú gázáremelésre kerül sor.

Erre hívtuk fel többször a figyelmet, és arra, hogy a kormánynak van olyan kötelezettsége, hogy egy ilyen helyzetre felkészülve a megfelelő kompenzációs rendszereket kiépítse. Sajnos ez nem történt meg. Ugyanakkor most bekövetkezett a gázáremelés. És sajnos nem felel meg a valóságnak a kormány azon állítása sem, hogy ez a gázáremelés nem érinti a lakosságot, hiszen képviselőtársam, T. Asztalos Ildikó is utalt arra, hogy bizony a gázáremelés egyelőre még meg nem mondható és ki nem számítható árkövetkezményekkel jár a távhőszolgáltatásban. Ugyancsak elmondható, hogy a villamosenergia-termelésben szintén ugyanilyen hatások várhatók. Bízom abban, hogy a kormány valóban talál megoldásokat, és be fogja bizonyítani azt, hogy ez a gázáremelés valóban nem gyűrűzik át a lakossági szférába. Őszintén remélem, hogy ezt sikerül megvalósítani.

A továbbiakban olyan, látszólag apróbb ügyekkel szeretnék foglalkozni, amelyeket képviselőtársaim itt, a parlamentben az előző hetekben, hónapokban, interpellációk, kérdések formájában már többször felvetettek, és akkor a kormánytól ígéretet kaptunk arra, hogy a kormányzat ezeket az ügyeket megpróbálja kezelni.

Az első ilyen jellegű dolog az, hogy a polgári kormány az ezerszer elmondott hitvallásában a családok támogatását kívánja elérni, ami nem is kérdőjelezhető meg. Ugyanakkor ennek az lesz a következménye, teljesen természetes módon, hiszen ez is a célja ennek a támogatási rendszernek, hogy több gyerek szülessen az országban. Ma már vannak olyan települések - annak ellenére, hogy az országban átlagosan valóban csökken a gyereklétszám -, ahol rendkívül jelentős számban születnek gyerekek, s a gyereklétszám az utóbbi néhány évben megduplázódott.

 

(21.30)

 

Ennek a feltételei, hogy ezeket a gyerekeket megfelelő körülmények között óvodákban és iskolákban el tudják látni, nem adottak, különösen a hátrányos helyzetű térségekben, a hátrányos helyzetű településeken. A mostani költségvetésnek viszont már gondoskodnia kellene arról, hogy ezek az önkormányzatok valamilyen módon, különleges támogatási rendszer segítségével fel tudják építeni azokat a szükséges kapacitásokat az óvodákban, az iskolákban, ahol ezeknek a gyerekeknek az ellátása megfelelő színvonalon megtörténhetne. Sajnos, erre vonatkozóan nincs a költségvetésben semmiféle javaslat, mi ezt megpróbáljuk módosító indítvánnyal pótolni.

Többször beszéltek már képviselőtársaim az autópályáról, az autópálya finanszírozásáról. Nem ezzel kapcsolatban szeretnék most néhány gondolatot elmondani, hanem azzal kapcsolatban, hogy ahhoz, hogy az autópálya jól és hatékonyan működhessen, jó minőségű bekötőutakra van szükség, olyan utakra, amelyeken el lehet jutni ezekhez az autópályákhoz. Ezen túl természetesen a magyar közúthálózat alsóbbrendű útjai rendkívül rossz állapotban vannak, ezt az előző két év költségvetésében is mindig elmondtuk, és mindig felhívtuk rá a figyelmet, hogy többlettámogatás híján ezek az állapotok nem javíthatóak. Sajnálatos módon sem azoknak az utaknak a felújítására, amelyek közvetlenül az autópályára vezetnek fel, sem az egyéb másod-harmadrendű utak állapotának javítására nincs forrás ebben a költségvetésben, de magyarázat sincs a tekintetben - megpróbáltunk információkat beszerezni -, ha például az M3-as autópálya elkészül, a rávezető utak felújítása hogyan és mikor fog megtörténni. Sajnos, nem kaptunk erre megfelelő választ.

Többször elhangzott itt a mai napon is, de az előző napokban is, hogy soha ilyen jól még nem jártak úgymond az önkormányzatok, soha ilyen finanszírozásban még eddig nem volt részük, ugyanakkor a képviselőtársaim kiemeltek jó néhány olyan területet, amely kimaradt az önkormányzati finanszírozásból. Éppen ma Hack Péter képviselő úr fejtette ki azt, hogy az okmányirodák működtetésének feltételei milyen mértékben nincsenek benne ebben a költségvetésben. Annak a feltételei sincsenek meg egyes önkormányzatoknál, hogy a megfelelő épületet biztosítsák, a személyzet finanszírozásához szükséges források sem állnak rendelkezésre - ez az egyik terület.

A másik terület a hivatásos önkormányzati tűzoltóságok problémaköre. Javaslatot tettünk a tavalyi zárszámadásban is arra vonatkozóan, hogy az elmaradt délutáni és éjszakai pótlékok finanszírozására valahogy, valamilyen módon sort kellene keríteni. Egy interpellációra adott válaszban az államtitkár úr azt ígérte, hogy tárgyalás van az önkormányzatok, illetve a kormányzat között ennek a problémának a kezelésére. Megmondom őszintén, ezt nem nagyon értem, mert ha van egy jogerős bírósági ítélet, akkor mit kell még erről a dologról tárgyalni. Azt kellene megtalálni, hogy hogyan lehet ezt a forrást biztosítani ahhoz, hogy a tűzoltók megkaphassák a bérüket.

Sajnálatos módon nemcsak az elmaradt műszakpótlékok, hanem a jövő évi műszakpótlék ügye sincs ebben a költségvetésben benne, nincs a finanszírozása megoldva, ez megint csak az önkormányzatokra hárul, azokra az önkormányzatokra, amelyekről a kormányzat úgy beszél, hogy soha ilyen jó finanszírozási helyzetben nem voltak. (Varga Mihály: Akikhez tartozik egyébként ez az ügy.) Így van, államtitkár úr, csak ha az ehhez tartozó jogszabályt is értékeljük, abban viszont az van, hogy a finanszírozásáról a központi költségvetés gondoskodik.

Az utolsó ilyen témakör, hogy az elmúlt évben rendkívül sok, a korábbi évekhez viszonyítva is jelentős brókercsőd következett be az országban, hihetetlenül sok károsultja van ezen brókercsődöknek. Az egy dolog, hogy ezen vizsgálatok érthetetlen módon rendkívül lassan haladnak, nem is erről akarok itt most beszélni, hanem a kormánynak arról az ígéretéről, hogy valamilyen módon megpróbál segíteni ezeken a károsultakon, akik nyilvánvalóan önhibájukon kívül kerültek ebbe a helyzetbe. Nagyon dicséretes dolog az, hogy külföldön rekedt állampolgárokról gondoskodott a kormányzat, és hazahozta őket külföldről, de itt az a kérdés merül fel, hogy az itthon rekedt állampolgárokról és a bajban rekedt állampolgárokról ugyanígy miért nem gondoskodik a költségvetés.

Tudott dolog, hogy a vonatkozó jogszabály szerint a Befektetővédelmi Alapnak jogosítványa lenne bankhitelt felvenni, de csak akkor kap bankhitelt, ha a költségvetés kezességet vállal erre. Ha a kormányzat tényleg segíteni akar ezeken a károsultakon, akkor, úgy gondolom, itt a kitűnő alkalom, hogy ezt a problémát is valamilyen módon megpróbálja kezelni a kormány.

A rövid időtartamon belül ezeket a problémákat szerettem volna felvetni, amelyek látszólag nem az egész társadalmat foglalkoztató kérdések, de azért mégis több ezer ember olyan ügye, amely a mindennapjaikat megkeseríti.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az MSZP soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  292  Következő    Ülésnap adatai