Készült: 2024.04.26.01:02:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

46. ülésnap (2010.11.15.),  242-245. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 12:14


Felszólalások:   230-242   242-245   246      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Ezzel a részletes vita lezárult, a benyújtott módosító javaslatokról várhatóan a következő ülésünkön döntünk.

Tisztelt Képviselőtársaim! Mai napirendi pontjaink tárgyalásának végére értünk. Most a napirend utáni felszólalás következik. A mai napon napirend utáni felszólalásra jelentkezett Kupper András képviselő úr, a Fidesz képviselőcsoportjából: "Felkészülés a Liszt-évre" címmel.

Megadom a szót 5 perces időkeretben. Parancsoljon, képviselő úr!

DR. KUPPER ANDRÁS (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Az UNESCO 2011-et nemzetközi Liszt-évnek nyilvánította - magyar javaslatra. A Liszt-évet Európa több országában nagyon komolyan veszik, már javában zajlik a felkészülés. A bicentenáriumhoz csatlakozott országok közül többen sajátjuknak tekintik Franz Lisztet és az ő örökségét. Ausztriában, Olaszországban, több német tartományban különböző kulturális központok vesznek részt e munkában. Ők már készen állnak, folynak a jegyeladások, már csak a januárt várják.

A magyar UNESCO-bizottság Franciaország támogatásával 2009 elején kezdeményezte a Liszt-bicentenárium megünneplését. A támogatásról még a tavasszal megjött az visszajelzés az UNESCO központjából. És mit tett ezzel kapcsolatban a 2010 májusáig regnáló szocialista kormány? Szinte semmit. Tehát a lemaradást le kell dolgozni. Központi stratégia kell, amely kihasználja a nemzetközi kampányok hozadékát, és az országimázs építéséhez is hozzájárul. Mindenekelőtt kell egy olyan gondolat, egy szlogen, amely a Liszt-év arculatát meghatározza, egy olyan üzenet, amely a világ legtávolabbi pontján is könnyen érthető, nem szorul magyarázatra: 2011, Liszt-év, a magyar fantázia éve. A szerző egyik legnépszerűbb műve már címével is hangsúlyozza Liszt magyarságát. A fantázia szóban pedig az a lehetőség rejlik, hogy nemcsak a monumentális életműről beszélhetünk, hanem bemutathatjuk a magyar észjárást, kreativitást, amely egyébként sem ismeretlen a világban. Megmutathatjuk a legkülönfélébb magyar eredményeket, teljesítményeket, a Nobel-díjasoktól a magyar konyhán keresztül akár olyan építészeti remekművekig, mint a parlament.

Néhány lehetséges konkrétum, amelyek mentén rohamtempóban, de még utolérhetjük, sőt lekörözhetjük a nálunk korábban ébredt nemzetközi stábokat. Meg kell vizsgálni az amúgy is legyártandó turisztikai kiadványokat, melyek azok, ahol még nem a Liszt-év a fő motívum, szinte mind ilyen, illetve van-e rá lehetőség, hogy ezt az arculatváltást lényegi pluszkiadások nélkül megoldjuk. Meg kell nyerni ennek a nemzeti ügynek a nagyobb exportképes cégeket, hogy termékeiken és különösen a világjáró hungarikumokon is jelenjen meg a "2011, Liszt-év, a magyar fantázia" felirat. Optimális mértékig kell kihasználni a lehetséges reklám- és médiafelületeket, ideértve például a repülőjáratok, szállodák, éttermek felületeit is a magyarországi Liszt-év népszerűsítéséhez.

Ne legyünk szégyenlősek, finoman címkézzük fel piros-fehér-zölddel a más országok által lefolytatott vagy épp lefolytatandó reklámkampányokat. Programjaink népszerűsítésekor ne becsüljük le az online értékesítés lehetőségét, a programok minél szélesebb körében alkalmazva ezt az opciót.

(23.10)

Erre kiváló lehetőséget nyújthatna a már elkészült, de további fejlesztésre szoruló Liszt 2011 weboldal. Azt mondom, nyújthatna, hiszen jelen pillanatban a helyzet a következő: a Liszt Ferenc-emlékév hivatalos honlapja nem frissül, ráadásul több súlyos technikai hibát is tartalmaz, továbbá csak magyar és angol nyelven érhető el, németül nem, pedig erről a nyelvterületről számíthatunk a legtöbb kulturális turistára. Az egyes események igazgatóit és a legnagyobb tour-operátorokat össze kell kapcsolni. Ez nemcsak az eladott koncertjegyek miatt, hanem az itt töltött vendégéjszakák száma miatt is lényeges. Fel kell mérni, hogy azokat a régiókat, amelyek hagyományosan kimaradnak az ilyen típusú projektekből, milyen megoldásokkal, mobil rendezvényekkel lehet bekapcsolni a Liszt-év vérkeringésébe.

Fontos felhívni a figyelmet arra, hogy a Liszt-év magyar sikerei nem csupán a nemzetközi porondon is jól látható léptékben mérendők. Akkor beszélhetünk megfelelő eredményekről, ha gyermekeink körében is ismert és szeretett magyar zeneszerzőként jelenik meg Liszt Ferenc. Meg kell tehát alkotni azt a programot, amely az iskolai ének-zene órák szereplőivé teszi a Liszt-életművet, és motiválja a pedagógusokat, a gyerekeket Liszt hagyatékának megismerésére és megértésére. Országos zenei versenyeket kell számukra szervezni, kreatív pályázati lehetőségeken keresztül kell érdeklődésüket ebbe az irányba terelni. Mindezen keresztül a gyerekeket az emlékév alkotó részvevőivé kell tennünk.

A zeneiskoláktól a Zeneakadémiáig tanulmányi versenyek témáit jelentheti Liszt Ferenc magyarságvállalásának története, hatása a hazai intézményrendszerre: a Zeneakadémia és a Nemzeti Zenede, a mai Bartók Konzervatórium megalapítása. Ugyanígy feldolgozandó a liszti zene szerepe az európai zenekultúra fejlődésében, olyan zeneszerzők életműveiben lehet ezt tetten érni, mint például Berlioz, Chopin, Wagner vagy akár Bartók. Segíteni kell a zenei aktivitást mutató egyházi együtteseket Liszt bőséges egyházzenei termésének bemutatásában.

A Liszt-év apropóján kiváló alkalom adódik nemzetközi kulturális kapcsolatrendszerek továbbfejlesztésére világszerte. Ki kell dolgozni egy kultúrdiplomáciai stratégiát. Minden külföldön dolgozó vagy tanuló magyar állampolgár számára legyen misszió Liszt népszerűsítése, az utazócsomagban a magyar bor mellett legyen egy CD vagy egy programkatalógus.

Liszt Ferenc születésének 200. évfordulója nagy lehetőség Magyarország számára. Nem engedhetjük meg magunknak, hogy Liszt örökségét elkótyavetyéljük. A felelősség a miénk, a lehetőség a mi kezünkben van.

Köszönöm. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Az imént láttam, hogy Rétvári Bence államtitkár úr jelentkezik, hogy válaszoljon a felvetett kérdésekre. Államtitkár úr, öné a szó.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A 2011-es Liszt-évvel kapcsolatos napirend utáni felszólalására válaszolva engedje meg, hogy tájékoztassam az alábbiakról.

A nemzeti együttműködés kormánya, átlátva a 2011-es Liszt-évforduló kiemelt fontosságát, az államháztartás 2011. évi szűkös helyzete mellett is biztosítja az évforduló méltó megünneplését, mint ezt október 22-ei sajtótájékoztatóján Szőcs Géza államtitkár úr be is jelentette.

A Liszt-évforduló megünneplésének biztosítását a nemzeti együttműködés kormánya kiemelt feladatának tekinti. Szerencsés egybeesés, hogy hazánk ugyanebben az évben, 2011 első felében veszi át az Európai Unió Tanácsának soros elnöki tisztét, ezzel lehetőséget kínálva arra, hogy Európa-szerte bemutassuk Liszt Ferenc munkásságát és az általa vállalt magyarságát. Ennek fontosságát még inkább megemeli, hogy az UNESCO a magyar UNESCO-bizottság javaslatára a 2011-es kettős Liszt-évfordulót beemelte a világ legjelentősebb személyiségei előtt tisztelgő kiemelt évfordulós programok sorába. A magyar kezdeményezést írásban támogatta Franciaország, Németország, Olaszország és Szlovákia UNESCO nemzeti bizottsága is.

Tisztában vagyunk azzal, milyen kiváló lehetőséget nyújt a Liszt-év arra, hogy a magát magyarnak valló virtuóz Liszt Ferenc zenéjén keresztül Magyarországot és a magyar kultúrát nemcsak hazánkban, de Európa- és világszerte láthatóvá, hallhatóvá tegyük. Éppen ezért a Liszt-év kommunikációja során itthon és külföldön egyaránt kiemelt szerepet szánunk Liszt Ferenc "magyar vagyok" kijelentésének, hiszen ez a mondat és a Liszt-évre tervezett minőségi programok bizonyítják, hogy hazánk méltán tartozik évszázadok óta a klasszikus zene élvonalához.

A Liszt-év eddig kialakított projektjeit az alábbi, Lisztre jellemző jelzők, üzenetek köré csoportosítottuk - s itt nemcsak egy jelmondatot, hanem ötöt is fel tudok sorolni képviselő úrnak -: Liszt, a magyar világpolgár; Liszt, a méltán ünnepelt világsztár; Liszt, a zenepedagógus; Liszt, a virtuóz zongorista; Liszt, a keresztény gondolkodó.

A Liszt Ferenc-emlékév kiváló lehetőséget nyújt a valódi nemzeti hagyományápolásra is, amelynek során az egész világ számára értékként mutatja fel Liszt személyét. Igazi eredményt azonban csak akkor remélhetünk, ha először itthon minél szélesebb körben ismertté és elismertté tesszük az alkotó személyét és munkásságát. Kikerülhetetlen felelősségünk, hogy az ifjúság körében újra és újra kialakítsuk a zene szeretete iránti vágyat és felkeltsük a zenetanulás iránti érdeklődést, ezért biztosítunk kiemelt keretet a közművelődési pályázatok, a zenetanulás iránti érdeklődés felkeltését biztosító országos vetélkedők lebonyolításához is.

A Liszt-év során rendhagyó énekórák, valamint a Millenárison megrendezett, a Liszt műveit bemutató úgynevezett Csoki-koncertek sorozata várja a gyerekeket, iskolásokat és családokat.

A Zeneakadémia tanárai mesterkurzusokat tartanak Magyarországon és külföldön, ezzel is bemutatva, hogy a Liszt Ferenc-i zongorahagyomány a mai napig levezethető az alapítóktól a ma tanító professzorokig. A programok között kiemelt szerepet kap Liszt egyházzenei munkásságának bemutatása is. Liszt Ferenc egyházi zenéjét bemutató, hat részből álló mise- és koncertsorozat fog elhangzani a Belvárosi Főplébánia-templomban és a Szent Teréz-templomban. Szeptemberben kerül sor a Liszt Ferenc nemzetközi zongoraverseny megrendezésére, amelyet már tavaly meghirdetett a rendező Filharmónia.

Az emlékévnek nemzetközi előkészületei is vannak, ezek már 2007-ben megkezdődtek, amikor Budapest látta vendégül a Liszt-kutatás néhány kiemelkedő alakját és az európai fesztiválélet kiemelkedő intézményeinek vezetőit. Ezt a programot, amely a "Nemzetközi Liszt Workshop" nevet viseli, azóta is minden évben megrendezték. A workshop munkájának eredménye több olyan, 2011-re tervezett, nemzetközi együttműködés keretében megvalósuló projekt, mint a német-magyar-osztrák-szlovák koprodukcióban megrendezésre kerülő Liszt-opera bemutatása, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zenekarának vendégszereplése Bayreuthban vagy a "World Liszt Day", amelynek keretében 2011. október 22-én Európa több koncerttermében egyszerre csendül majd fel Liszt Ferenc Krisztus című oratóriuma.

Miniszterelnöki szinten bilaterális egyeztetések keretében több alkalommal is fontos témaként merült fel a Liszt-év, így például az osztrák-magyar kormányülésen vagy a francia-magyar egyeztetések során, valamint a vatikáni tárgyalásokon is, amelyeket a felek az említett országok közötti fontos kooperációs lehetőségként értékeltek. A Párizsban megrendezett Liszt-év megnyitóján magyar és francia zongoraművészek lépnek fel együtt, ezzel szimbolizálva, hogy Magyarország és Franciaország szorosan együttműködik a kulturális diplomácia terén a Liszt-év során.

A Liszt-év során természetesen kiemelten foglalkozunk a Liszt életében is szerepet játszó intézményekkel, magyarországi épületekkel, templomokkal, a Bazilikával, a Magyar Tudományos Akadémiával, a Liszt Múzeummal, illetve az UNESCO-világörökséghez tartozó Andrássy úttal is. Még sokáig sorolhatnám a Liszt-honlapot, a lisztutja.hu-t és más egyéb, a Turizmus Rt. és a kormány által létrehozandó kezdeményezéseket, de hát a következő egy évben még lesz időnk ezekre visszatérni.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps.)




Felszólalások:   230-242   242-245   246      Ülésnap adatai