Készült: 2024.04.26.00:46:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

228. ülésnap (2009.10.07.), 152. felszólalás
Felszólaló László Tamás (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:25


Felszólalások:  Előző  152  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LÁSZLÓ TAMÁS (Fidesz): Köszönöm a szót. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! A 2010-es költségvetéssel valójában egy nyolcéves időszakot zárunk le, reméljük, az önök utolsó költségvetése ez, és ezen belül is én elsősorban a lakótelepeket érintő tételekkel és az elmúlt nyolc évnek a lakótelepeket érintő folyamataival foglalkoznék.

Ha ezen a nyolc éven végigtekintünk, akkor azt látjuk, hogy a lakótelepen élő mintegy kétmillió emberrel rendkívül elkeserítő dolgok történtek, ez már sok évtizede tart, de a legsúlyosabb dolgok az itt élőkkel az elmúlt hét-nyolc évben történtek. Az energiaválság - ami egyébként a mai súlyos gazdasági, társadalmi, erkölcsi válság egyik gyökere, mély oka - az itt élőket sújtotta a legnagyobb mértékben. Az önök 2002-2009 közötti időszakában négyszeresére nőttek az energiaárak. A rosszul szigetelt épületek, a rosszul működő, átláthatatlan árképzésű távfűtési rendszerek részelemei ennek az egyre súlyosbodó helyzetnek, és áldozatai az öngondoskodásra, alkalmazkodásra és védekezésre képtelen, panelba szorult családok százezrei.

Ebben a helyzetben már azonnal, amikor elindult ez a káros folyamat, az energiabomba felrobbanása, azonnal lépni kellett volna, és a szociális bomba hallható ketyegése közepette nem rosszul és sok hamissággal összetákolt programokkal kellett volna az itt élőkön segíteni, hanem erőteljes beavatkozásokkal. Átfogó energiaprogramot kellett volna indítani, hogy az ország egyoldalú függését a gáztól évről évre nagy lépésekben oldják. Nem tették ezt, sőt nem tettek szinte semmit, sőt megerősítették ezt a gázfüggőséget. Figyelni kellett volna arra, hogy a távfűtést több lábra állítsák, a privatizációt egy ilyen monopolisztikus közszolgáltató esetén tilos lett volna végrehajtani, itt pedig ennek is az egyik legrosszabb fajtája, a kiszervezéses privatizáció valósult meg, hiszen a rendszert szétszabdalták, a panellakókat teljesen kiszolgáltatottá tették az energiatermelőktől. Az ezt érintő fejlesztések az egyoldalú gázfüggést csak fokozták, a kapcsolt energiatermelés hasznának a kiszervezésére és a lakók kiszolgáltatottságának erősítésére használták.

Tettek-e valamit is ezen nyolc év alatt az egyedi fűtéses és távfűtéses lakások közötti rendkívüli mértékű különbség enyhítésére? Most Szanyi Tibort fogom idézni; nem szoktam őt idézni, most mégis megteszem, hátha neki hisznek. Így szól az idézet: "Ha egy közszolgáltatást az egyéni megoldásokhoz képest csak két-háromszoros áron lehet megvalósítani, akkor azt sürgősen abba kell hagyni, nem pedig az árakat lépten-nyomon emelni. Fogadóóráimon saját szememmel győződhettem meg, hogy egy egyedi fűtésű, 70-80 négyzetméteres újlipótvárosi lakás havi hőköltsége 15 ezer forint, egy ugyanekkora mérőórás távfűtéses lakásé 30-35 ezer forint, s ha mindez átalányban számoltatik, akkor 40-45 ezer forint." Szanyi ezt még 2007-ben mondta, és azóta még több áremelés történt.

Ugye, a kérdésem az, hogy tettek-e ezen a téren ezen nyolc év alatt. Nem tettek semmit, tétlenül figyelték, csak néhány ügyeletes hőbörgő, mint az imént idézett Szanyi Tibor, tiltakozott az önök köreiből, aztán mind egyszer csak elhallgatott. Vajon miért? Feltehetően azért, mert önök és az önök holdudvara az energiaszektorban közvetlenül érdekeltek, és úgy tűnik, hogy elemi érdekük a meglévő állapot fenntartása, akár kétmillió panelben élő rovására is.

A valóság ennél még szomorúbb, ha azt is figyelembe vesszük, hogy kik is élnek a lakótelepeken. Az egyszemélyes háztartások, elsősorban az egyedülálló nyugdíjasok aránya 30 százalék. Az egyszülős családok aránya 26 százalék. Ezek, kérem, 2001-es adatok, azóta a helyzet lényegesen rosszabb, mindkét csoportban 5-10 százalékot emelkedett. Ezen csoportok jövedelmi viszonyai messze az átlag alatt maradnak. Még egy adat: míg egy átlagos magyar család Budapesten 31 százalékot fordít fűtésre a rendelkezésre álló jövedelméből, addig a lakótelepen élő ennek csaknem kétszeresét, 56 százalékot. Ez 2008-as adat, ez tíz év alatt - amiben az önök nyolc éve vastagon benne van - emelkedett 46-ról 56 százalékra. Ennek fényében tekintsünk arra, hogy most 10 százalékot csökken a gáz ára és remélhetőleg a távhő ára is, és így tekintsük azt is, hogy a távhő áfáját 2 százalékkal csökkentették és nem 7-tel, ahogyan önök kommunikálják, szemfényvesztik. Mert 20-ról 18 százalékra való csökkentés, az 2 százalék és nem 7 százalék. A gáz áfája 20-ról 25-re emelkedett, ahhoz képest ez 7, de a kiindulási ponttól kell számolni, ahol a négyzetméterenkénti különbség két-háromszoros - Szanyi Tibor is ugyanezt állítja - az egyedi gázzal történő fűtés és melegvízellátás, és a távfűtéssel történő fűtés és melegvízellátás között.

(Az elnöki széket Mandur László, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Az a baj, tudják, hogy önök teljesen hülyének nézik a népet. Újpalotán a Zsókavár utcában, az újpalotai piacon bizony számolnak az emberek, és kétségbeesve mutatják a számláikat. Ennek fényében tekintsük azt, hogy januártól esetleg 5 százalékos lesz a távfűtés áfája, ami a Fidesz újra meg újra visszatérő javaslata volt, amit a gázfűtéssel szembeni rendkívül jelentős versenyhátrány kismértékű korrekciója érdekében, a nagy távfűtési rendszerek összeomlásának a megakadályozása érdekében, a rezsihátralékosok további drámai növekedésének a megelőzése érdekében kellene meglépni. Ez az áfacsökkentés az egyedi fűtéssel szembeni hihetetlen versenyhátrányhoz képest még mindig csak pár ezer forintot jelent egy kemény télen, a 40 ezerhez képest, mondjuk, 4 ezer forintot havonta, de ugyanez az egyedi gázfűtés esetén az 5 százalékos áfaemelés hatására, mondjuk, 15 ezerről csak 16 ezer forintra nőtt, vagyis a különbség még mindig több mint százszázalékos mértékű.

Ráadásul egy mai hír: azt írja az újság csupa nagy betűvel, hogy az MSZP szerint nincs forrás a távfűtés áfájának a csökkentésére, az ráér. Valóban ráér? Kérdezzék meg ezt Újpalotán, Havannán, Kispesten, Csepelen az ott élőktől. Azt is látjuk ezen ma reggeli Népszabi-hír mögött, mert ez a Népszabadságban jelent meg, hogy nem baj, ha növekszik a rezsihátralékosok száma, azok szociális támogatásért úgyis az önkormányzatoknál fognak kopogtatni, vagyis ezzel a döntéssel jót lehet ütni a sok fideszes önkormányzaton.

(Azt tudják önök, hogy hányan adtak be idén januárban az...)

cai/Mandur/ (László Tamás)/bl

(13.30)

Azt tudják önök, hogy hányan adtak be idén januárban az Államkincstárnak gáz- és távhő-kompenzációs kérelmet? Másfél millióan, és ez 300 ezerrel kevesebb, mint az előző évben. Ez már így is a harmada a néhány évvel ezelőtti kompenzációnak. Mi lesz, ha ez 2010-től már csak 20 milliárd lesz? Önök sok százezer családtól vesznek el évi 50-60 ezer forintot ezzel az egy húzással. Így végigszámolva azt látjuk, hogy ha netán a távfűtés áfacsökkentése bekövetkezne, úgy tűnik, mintha az emberek - pestiesen szólva - a pénzüknél lennének, csakhogy közben a lakótelepeken élők tovább szegényedtek, kivéreztek az elmúlt évek rendkívüli áremelkedéseitől.

Mi ez a körülbelül 60 milliárdos elvonás a gáz- és távhő-kompenzációban? Az emberek, kérem szépen, már nem tocsikokban számolnak, nem is a ministráns fiúként csak a jéghegy csúcsát mutató zuschlagokban, aki éppen a XV. kerületben próbálgatta a szárnyait a helyi MSZP-kerületvezetés hathatós támogatásával, hanem ma már BKV- és MÁV-, meg 4-es metró egyenértékben számolnak a piacon - vagy mi ez a körülbelül 60 milliárdos gáz- és távfűtéskompenzáció-elvonás -, mindössze 7-8 napi államadósság-növekményt jelent.

A panelprogram rángásai is csak Patyomkin-falakat hagynak az utókorra. A 2003-2007 közötti átlagos 5 centiméteres hőszigeteléseket el kell felejteni. Azok az energiaár-emelkedések a többszörösét régen megették. A mostani program a szén-dioxid-kvótából származó mintegy 30 milliárdos összegről szól. Csak azt felejtik el önök a lakosság orrára kötni, ilyen kis betűvel jelent csak meg a hírekben, hogy ennek a felét a korábbi programok kifizetésére kell fordítani, a többi kifizetésére is a legjobb esetben 2010 második felében, de inkább csak 2011-ben kerül sor. Azt tudják önök, hogy ebben a programban az önkormányzatok teljesen eladósodtak, hitelből ment minden? Azt tudják önök, hogy a lakóközösségek az ezekben a hetekben folyó közgyűléseken sorra leszavazzák a panel- és az ökoprogramban való részvételt, mert már havi pár ezer forintot sem tudnak vállalni?

Ez a költségvetés a lakótelepen élők számára azt jelenti, hogy önök becsapják, cserbenhagyják őket permanensen, folyamatosan az elmúlt nyolc évben. A számtalan születési rendellenességgel terhes lakótelepeket beszorítják önök a szocialista múltba. Az önök hét-nyolc éve és a megannyi szocialista évtized tönkretette, látszatvilággá süllyesztette, megbetegítette a nemzetet, ezen belül a magyarság egyötödét kitevő lakótelepen élőket. Ez a költségvetés tovább rontja a lakótelepen élők helyzetét, ezért a hajdani szocialista lakótelepeken élők érdekében kérjük, hogy vizsgálják felül a lakótelepeket érintő valamennyi tételt, de leginkább vonják vissza az egész költségvetést.

Köszönöm. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  152  Következő    Ülésnap adatai