Készült: 2024.04.18.17:34:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

251. ülésnap (2002.02.05.), 235. felszólalás
Felszólaló Dr. Bogár László
Beosztás a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:48


Felszólalások:  Előző  235  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BOGÁR LÁSZLÓ, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára: Köszönöm a szót. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Valóban, vérzivatarról nem kívánok szólni, de attól még a történelem valóban az élet tanítómestere, tehát azt gondolom, nem árt figyelni arra, és ön sem gondolhatja komolyan, hogy Bábolna problémái, mondjuk, a 2002-es választási kampányban keletkeztek volna. Hiszen ha csak néhány évre tekintünk is vissza, azt gondolom, teljesen egyértelmű az ön számára is, hogy a társaság 1994-es 25 százalékos részvényleértékelése is már arról tanúskodott, hogy akkor is meglehetősen komplikált helyzetben volt. 1997-98-ban pedig 4,2 milliárdos reorganizációs célú tőkeemelésre volt szükség, egyébként a puszta működőképesség fenntartásához is. (Közbeszólások az SZDSZ soraiból: Mi nem kiloptuk, hanem betettük!)

Ráadásul mindehhez nem társult akkor az önök részéről egy világos és végrehajtható reorganizációs program, ellenkezőleg: a cég még '97-ben is olyan társaságokat olvasztott magába, amelyek már akkor is egyébként csődközeli állapotban voltak, és így azt gondolom, hogy elég jól prognosztizálható volt azoknak a nehézségeknek a kialakulása és továbbhurcolása, amelyeknek tanúi lehettünk.

Bábolna alapproblémája, hogy irányítói hosszú ideig képtelenek voltak tudomásul venni: a '90 előtti, politikai megfontolásból nyújtott előjogok egyszer és mindenkorra megszűntek. A vállalatnak ma már valódi piaci verseny feltételei között kellene helytállnia. Arra építettek ezek az elképzelések, hogy a zászlóshajó nem mehet tönkre, hogy a tulajdonos állam mindig kisegíti. Az előző kormányok nem is kényszerítették rá Bábolnát az új realitásokkal való szembenézésre; időről időre valóban mentőövet dobtak a cégnek, ami azonban az alapvető szerkezeti és hatékonysági problémák orvoslásához természetesen nem volt elégséges.

Csak a polgári kormány idején indult meg egy átgondolt szerkezetátalakítási program végrehajtása. Ennek keretében megkezdődött a holding profiltisztítása, a nemzeti kincsnek számító, a történelmi Bábolnát képező vagyonelemeknek kincstári körbe rendelése, a veszteségesen működő, illetve tevékenységi körbe nem tartozó vagyonelemek leválasztása a komplexumról, nem utolsósorban egy olyan privatizáció előkészítése, amelyben a hazai vállalkozók bevonásával végre igenis létrejön a valódi tulajdonosi érdekeltség.

Miután másik tizenkét agrárgazdaság esetében az MFB bebizonyította, hogy igenis képes a társaságok munkavállalói, menedzserei és hazai vállalkozók bevonásával az ilyen típusú társaságok szakszerű és a nemzeti stratégiai érdekeket hosszú távon is érvényesíteni képes privatizációra, így logikus döntés volt, hogy Bábolna helyzetének hosszú távú rendezését is a Fejlesztési Bankra bízzuk. Megnyugtathatom tehát a képviselő urat, a drámai hangvétele ellenére, hogy a társaság dolgozóinak perspektívái egyáltalán nincsenek olyan fenyegetett helyzetben, mint ahogy azt ön itt most - nyilván bizonyos fokig kampánycélokra is építve - bemutatni próbálta. Azt hiszem, igenis megvan a lehetősége annak, hogy a stratégiai jövőjük irányítását a saját kezükbe véve valóban létrejöjjön az, amit az elmúlt évtizedben inkább minden kormány csak megcélozni szeretett volna, hogy Bábolna valóban lehetőséget kapjon egy hosszú távú és stratégiai stabilizációs program végrehajtására.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  235  Következő    Ülésnap adatai