Készült: 2024.03.29.10:39:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

168. ülésnap (2016.09.19.), 138. felszólalás
Felszólaló Lázár János (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnökséget vezető miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:03


Felszólalások:  Előző  138  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LÁZÁR JÁNOS, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Ha megengedik, azzal kezdeném, hogy Orbán Viktor miniszterelnök úr arra kérte a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség és a Kereszténydemokrata Néppárt országgyűlési frakcióját szeptember elején a közös frakcióülésünkön, hogy a szabadkereskedelmi egyezményekkel kapcsolatban mihamarabb kezdeményezzük az Országgyűlésben a viták lefolytatását. Tettük ezt azért, mert az Európai Tanács hosszú vita után, az Európai Bizottság eredeti döntésével ellentétben a szabadkereskedelmi megállapodások közül elsőként a kanadai és európai uniós megállapodást oly módon alakította át az Európai Tanács döntése alapján, hogy kötelező a nemzeti ratifikáció.

Ismert az LMP frakciója előtt és a képviselő asszony előtt is, hogy az Európai Bizottság mindent megtett annak érdekében, hogy ne kerüljön sor nemzeti ratifikációra, hanem egy, a tárgyalásokat követő automatikus eljárás lépjen érvénybe. Tehát arra a kérdésére, hogy a parlament jóváhagyását szükségesnek tartjuk-e: megkerülhetetlennek tartjuk a parlament jóváhagyását. Orbán Viktor a miniszterelnökök együttműködő fórumán, az Európai Tanács ülésén követelte másokkal együtt, hogy az Európai Bizottság eredeti szándékával ellentétben a megállapodás kerüljön a nemzeti parlamentek által ratifikálásra. Úgy gondolom, hogy ez kellő garancia lesz az álláspont kialakítására is. Ami az általános hozzáállásunkat illeti, hiszen mindkét szabadkereskedelmi megállapodás kapcsán felmerülnek ugyanazok a kérdések részben, azt tudom önnek mondani, hogy azt szeretnénk, ha a parlament alakítaná ki először az álláspontját, ami kötelezni fogja a kormányt, mert meggyőződésünk szerint mind a két esetben nemzeti ratifikációra van szükség, anélkül a megállapodások nem léphetnek még csak ideiglenesen sem érvénybe. Ez a kormány álláspontja, és a parlament álláspontjához fogja tartani a kormány magát.

Hozzáteszem természetesen, hogy a kormány partnerei közül nagyon sokan Németországban és Európában a szabadkereskedelmi egyezmény megkötése mellett érvelnek, mondván, hogy komoly gazdasági érdekek fűződhetnek ehhez. A kormány azonban a parlament döntésének veti magát alá. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  138  Következő    Ülésnap adatai