Készült: 2024.04.26.01:58:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

251. ülésnap (2005.10.04.), 154. felszólalás
Felszólaló Vass Lajos
Beosztás a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának politikai államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:26


Felszólalások:  Előző  154  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VASS LAJOS, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának államtitkára: Elnök Úr! Képviselő Urak! Köszönöm a szót. A színházakban, az operákban, a koncerttermekben, a kiállításokat szervező cégeknél, ahol jól működik a szakmai munka, két-három-négy-öt évre előre terveznek. Van egy koncepció, és ezt a koncepciót - ahol jó a szakmai közösség, és ahol tényleg van egy hosszú távú ívük a szakmai elgondolásoknak - egymásra építik. Tehát tendencia, folyamatosság van a szakmai munkában. Úgy gondolom, hogy nagyon fontos, hogy emellett megnézzük a tendenciát a költségvetésben is.

Nézzük a színházakat! 2002-ben az önkormányzati színházak állami támogatása a Belügyminisztériumon keresztül 6 milliárd forint volt. 2003-ben ez 10 milliárd forint lett. 2002-ben az önkormányzati zenekarok és énekkarok támogatása 450 millió forint volt, 2003-ban ez 990 millió forint lett, majd 1 milliárd fölé emelkedett, majd most, ha jól tudom, 1020-1030 millió forint körül várható, miközben újabb zenekarok és énekkarok vétettek fel az önkormányzati zenekarok és énekkarok sorába. Tehát ugyanazt a költséget vagy egy kicsit megemelkedett költséget bizony több énekkar és több kórus fogja használni.

Természetes, hogy a színházak finanszírozásánál annak idején, amikor kialakult az úgynevezett művészfillér-koncepció, ez egy új finanszírozási forma volt, a lényege az volt, hogy az önkormányzatok érdekeltté legyenek téve abban, hogy minél több pénzt próbáljanak a kultúrára, a színházakra fordítani, ez az úgynevezett 1 forintért 1 forint elv volt, sajnos ez az első évben, amit tulajdonképpen nevezhetnénk kísérleti évnek is, csak 72 fillérre sikeredett. Ezután egyre rosszabb lett a helyzet, most pedig 30-32 fillér körül van. Ez azt jelenti, hogy ma már az önkormányzatok nincsenek érdekeltté téve ezáltal, hogy - 1 forint után körülbelül 30 fillér jön vissza - jobban áldozzanak a színházra, és magasabb finanszírozással döntsenek év elején a költségvetésükben. Éppen ezért úgy gondoltuk, hogy ezt a fillért, az úgynevezett művészeti fillért áttesszük a működésre; tehát nem vész el, hanem a színház működésére fordítható.

Viszont dolgozunk új koncepciókon. A színházi szakma sem nem jobb, sem nem bal, hanem a szakmát végzi, így hát azt javaslom - Halász képviselő úrnak mondom -, dolgozzunk egy új elképzelésen közösen. Tudom, hogy színházi szakemberek a mi segítségünkkel már leültek több fórumon. Azt gondolom, hogy ha közösen elő tudunk állni egy jó, a színházak életét segítő koncepcióval, akkor valószínű, hogy nagyobb lesz a sikerünk, és nem egymás ellen, hanem a szakmáért fogunk küzdeni. Ez a javaslatom és a kérésem.

A színházakhoz szeretném még hozzátenni, hogy személy szerint is nagy büszkeséggel tölt el, amikor elmodhatom, hogy létrejött az úgynevezett Katona József-pályázat, ami a színházi szakma történetében először biztosítja azt, hogy az író és az adott színház együtt pályázzon; mind nagyszínház, mind kamarai szobaszínház. Ez a kortárs magyar dráma nagyszínházi és kamarai szobaszínházi bemutatásának megsokszorozódását jelenti. Huszonvalahány művet mutattak be az elmúlt évadban, ennek eredményeképpen én azt az előző időszakhoz képest nagyon nagy jelentőségűnek tartom, és ezt szeretnénk folytatni; folytatnánk a gyerekdarabok megírása területén is.

Áder képviselő úr felvetette az óbudai gázgyár területén folyó munkát, illetve hogy mikor lesz ebből tulajdonképpen valami, és elég az a 30 millió forint, ami itt most ebben a pillanatban rendelkezésre áll. Tulajdonképpen ez a koncepció multikulturális koncepció, multikulturális hasznosításra épül. A telek a fővárosé, és a főváros az állami források bevonásával, vállalkozói tőkével szeretné ezt öt-hét éven belül megvalósítani. Az állam az előzetes elképzeléseink alapján tulajdonképpen a múzeumi negyed kialakításában venne tevőlegesen részt.

 

(13.40)

A mai elképzelések alapján ide kerülne az Országos Műszaki Múzeum, a Petőfi Csarnokból kihoznánk a repülőtörténeti múzeumot, ide kerülne a gázgyártörténeti kiállítás, illetve elképzeléseink szerint a Dunán hajókon lenne egy hajótörténeti kiállítás. Létrejött egy komoly munkacsoport, a főváros, a kulturális minisztérium, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal, a III. kerületi önkormányzat és jelentős szakembergárda segítségével, akik a koncepciót készítik el. Természetesen többfordulós lesz ez a megbeszélés, és ez a 30 millió forint ebben az évben és a jövő évben tulajdonképpen a tanulmányok elkészítését szolgálja.

Mi történt még ez alatt az egy év alatt? Szintén emelt fővel mondhatjuk, hogy a múzeumok és a kiállítások területén jelentős volt az előrelépés; ha csak a több mint 1 millió 200 ezer látogatót, résztvevőt, a kilenc kiállítást megnéző emberek számát mondjuk - csak a Monet-kiállítást mondom, nem akarom a többit sorolni -, az előző időszakhoz képest ez nagyon jelentős. Sok vád ért bennünket azért, hogy az előző kormány által előkészített kiállításokat úgymond mind megcsináljuk, és nem készítünk elő újakat. Köszönjük, amit önök készítettek elő, szintén büszkén mondjuk, hogy megvalósítottuk nagyon nagy sikerrel, és készítjük elő az új nemzetközi léptékű kiállításokat, tervezünk vidékre is jelentős kiállításokat hozni.

Az Alfa-program része volt, hogy 55 vidéki múzeum állandó kiállítása újult meg. Azt gondolom, hogy az előző időszakhoz képest ez jelentős eredmény. Eredmény a kulturális minisztériumban az úgynevezett közkincsprogram. Több mint 3 milliárd forint ment be a kistelepüléseken a közművelődési intézményekbe - klubkönyvtár, művelődésiotthon-hálózat és nem sorolom már végig -, ami az előző időszakban szintén nem volt jellemző. Épül a Mátyás-templom 1 milliárd forinttal, a Nagy Könyv-program, azt hiszem, egyértelmű siker volt. Több mint 500 ezer szavazó 2 millió 400 ezer szavazatot adott le; 1924 olvasókör alakult ki, nőtt a könyvtárak forgalma, és a könyvesboltokban is mérhetően nőtt az érdeklődés száma.

A PANKKK-programról nem beszélek (Halász János: Jobb is! - Szórványos derültség a Fidesz soraiban.) Habár, amikor fiatal voltam, és falun elkezdtem zenélni, bizony nagyon jó lett volna, ha van egy ilyen program. Ma már nagyon sok ifjúsági és dzsesszklub alakul, és végre újra van élőzene a fiatalok szórakozóhelyein.

Köszönöm a tisztességet. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  154  Következő    Ülésnap adatai