Készült: 2024.03.29.08:39:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

251. ülésnap (2005.10.04.), 126. felszólalás
Felszólaló Dr. Persányi Miklós
Beosztás környezetvédelmi és vízügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:21


Felszólalások:  Előző  126  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. PERSÁNYI MIKLÓS környezetvédelmi és vízügyi miniszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Miután annyiszor hangzottak el olyan kijelentések, hogy dolgok nem történnek, engedjék meg, hogy én csak tényekről beszéljek. Tíz dologról szeretnék szólni néhány perc alatt.

Az első ezek közül, hogy tisztábbá tettük a levegőt. Az elmúlt egy évben valamennyi nagy hazai tüzelőberendezés és veszélyeshulladék-égető kibocsátását az uniós levegőszennyezési határértékek alá szorítottuk, megszűnt a budapesti hulladékhasznosító mű határérték feletti kibocsátása is. Az elmúlt másfél órában egyébként ennek a műnek - 19 milliárd forint, az ország jelenlegi legnagyobb környezetvédelmi beruházása - az avatóünnepségén vettem részt. Aki nem hiszi, hogy létezik, menjen oda, ismerkedjen meg vele!

A közlekedési eredetű légszennyezettséget jelentősen mérsékelték azok az átmenő forgalmat csökkentő intézkedések, amelyek elterelő utakat tételeztek fel. Az országban negyven településen fejeződött be elkerülőút-építés 2005 végéig, például Kaposvárott, Mohácson, Szekszárdon, Dorogon, Hajdúszoboszlón, Hidasnémetiben, Törökszentmiklóson, Pécsett, Kiskunfélegyházán, Barcson, Győrött, Pápán, Baján, Békéscsabán és mondhatnám tovább a többit. Összesen 180 kilométer hosszúságú elkerülő útról beszélünk.

2005-ben országgyűlési határozattal teremtettük meg a megújuló energia terjedésének gazdasági garanciáit, a rögzített árat és az átvételi biztonságot - talán itt tetszettek lenni. Megvalósult három, megújuló energiaforrást hasznosító erőművi fejlesztés. Kiépült az ország teljes levegőszennyezettség-mérő hálózata, ötvenkilenc állomással vált ez a rendszer teljessé az elmúlt esztendőben.

(12.40)

Felszámoljuk - és ez a második ügy - a legnagyobb hátrahagyott szennyező gócokat, amelyek évtizedekig szennyezték a környezetünket. A ciklus egyik leglátványosabb környezeti sikere, hogy évtizedes huzavona után mintegy 12 milliárd forint értékben végre megvalósult a nagytétényi Metallochemia gyár által okozott szennyezés kármentesítése, illetve Budafokon a barlanglakások területén lerakott gáztisztító massza ártalmatlanítása is. Az, hogy a balatonfűzfői szennyezett Nitrokémia gyárterület kármentesítése is megkezdődött, illetve elindult az azbesztmentesítési program először Magyarországon három lakótelepen - Győrben, Tatabányán és a budapesti Rózsakerti lakótelep esetében -, gondolom, ezek is érdekes tények.

A harmadik ügy az, hogy forradalmi változásokat értünk el a hulladékügyben. A regionális hulladékgazdálkodási tervek alapján településeink többségénél az elmúlt esztendőben elkészültek a helyi tervek, felgyorsult a komplex regionális hulladékkezelő rendszerek kiépítése, és előrehaladtak a beruházások olyannyira, hogy számos helyen - például Debrecenben, Hajdúböszörményben, Miskolc mellett vagy Szolnok közelében - már el is készültek ezeknek a létesítményei. Rohamosan halad előre a szelektív hulladékgyűjtés kiépítése országszerte és Budapesten, háromszorosára növekedett az elmúlt három esztendőben az egy főre jutó szelektív hulladék mennyisége.

A hulladékmennyiség visszaszorítását szolgálja a gyártói felelősség elvének következetes érvényesítése. Az elmúlt egy évben ilyen jogszabályokat hoztunk az elektrohulladékokra, a hulladékká vált gépjárművekre, elemekre és akkumulátorhulladékokra, illetve a gyógyszerek visszavételére is. Megkezdődött az ipari hulladékok felhasználása. Szintén évtizedek alatt halmozódott fel hatalmas mennyiségű hulladék. Az M6-os autópályába mintegy háromnegyed millió tonna dunaújvárosi kohósalakot építettek már be.

Sokat beszéltek önök a Vásárhelyi-tervvel kapcsolatban. Valóban szükség van a Tisza-völgy nagyobb biztonságára. Ez a program elkezdődött. A Tisza-völgyi árvízvédelem új elvek szerinti tényleges megvalósítása tart a folyó teljes magyarországi szakaszán, az ukrántól a szerb határig. Huszonkét projekt keretében kezdődnek el a munkák, és 2005 végére ebből a huszonkét projektből - ismétlem: 2005 végére ebből a huszonkét projektből - kilenc esetben be is fejeződik a kivitelezés. Nem mese ez, valóság! 2006 tavaszán további hat projekt készül el, 2006 őszén pedig másik hat.

Mellesleg tetszettek említeni - frakcióvezető úr is mondta -, hogy a Medgyessy-kormány programja azt ígérte volna, hogy megvalósul a teljes körű tiszai árvízvédelem. Nos, ilyet ez a program nem ígért, tessék utánaolvasni. (Dr. Áder János: Ez hihetetlen!) A kormányprogramban írva van, tessék megnézni, mi van oda írva, ilyen ígéret ott nem volt. (Dr. Áder János: Egyetértésben a nemzettel! El fogom küldeni!) Kérem szépen, én csak a dokumentumból tudok kiindulni, tessék a szövegét megnézni! Mi történik a Vásárhelyi-terv keretében? Húsz helyszínen a nagyvízi meder vízszállító képességét javítjuk, és a kritikus pontokon erősítjük meg a műveket. Két árapasztó tározó építését ígéri a Gyurcsány-kormány programja, ezeken dolgozunk. Ezek között a beruházások között olyan jelentőségűek vannak, mint a Lónyai-főcsatorna torkolati műtárgyának a megépítése. Ez száz kilométer gát megépítését teszi feleslegessé, és 40 ezer ember számára teremt biztonságot. A művet már építik, és jövő tavasszal lesz kész.

De az árvízvédelemhez tartozik - bár nem Vásárhelyi-tervnek hívjuk - az is, hogy kiépült a Szamos teljes védelmi rendszere, a Dunán pedig az új táti töltés. A Parlagnyilasi-csatorna megépítésével ugyancsak ebben az esztendőben megoldottuk a mentett oldali vízellátás évtizedes problémáját az Alsó-Szigetközben. Nagyon komoly ár- és belvizek voltak eközben a magyar folyókon, a Duna mentén, a Tisza vidékén, a Körösök vidékén és a Hernádnál. Úgy vélem, hogy a magyar árvízvédelmi szervezet nagyon jól védekezett itt, és nem volna jó a világhírű magyar vízügyi szakmát alaptalanul leminősíteni olyan kijelentésekkel, hogy rosszul tenné a dolgát, például a Vásárhelyi-terv tekintetében. Nincs sem politikai, sem anyagi akadály ebben, úgy vélem, hogy rekordidő alatt jutottak kivitelezési szakaszba ezek a beruházások. Természetesen két-három évvel ezelőtt is el lehetett volna indítani ugyanezeket a programokat, de ahhoz 2000-ben és nem 2003-ban kellett volna a magyar kormánynak erről döntést hoznia.

Az ötödik ügy az, hogy felgyorsult és kiterjedt a természeti értékek védelme, kijelöltük, kihirdettük a Natura 2000 hálózatot, és a nemzeti parkokról szóló törvény kidolgozása is elkezdődött.

A hatodik ügy az, hogy korszerűbbé, szigorúbbá tettük a hatóságokkal a szankciókat, új piacbarát gazdasági szabályozókat vezettünk be, például az emissziókereskedelem rendszerét az üvegházhatású gázokkal kapcsolatban. Megszigorítottuk a környezetkárosítás elleni jogi fellépés eszközeit. A darabalapú termékdíj bevezetésével új, a szennyező fizet elvén alapuló gazdasági szabályozást vezettünk be.

A hetedik ügy az, hogy a sikeresen elvégzett EU-csatlakozást követően megnöveltük a magyar környezetdiplomácia tekintélyét, és sokat javítottunk a szomszédos országokkal való együttműködésen is. Nemcsak azzal, hogy például a Duna-védelmi egyezményt a tárcánk államtitkára elnökli ebben az esztendőben, vagy az ENSZ klímaváltozási keretegyezményt éppen abban az időben, amikor a kiotói egyezmény hatályba lépett, jómagam elnökölhettem, de más ügyekben is. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

Szívesen folytatnám, de az időm sajnos lejárt. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  126  Következő    Ülésnap adatai