Készült: 2024.04.19.20:44:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

228. ülésnap (2017.05.29.), 2. felszólalás
Felszólaló Veresné Novák Katalin
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VERESNÉ NOVÁK KATALIN, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, tisztelt elnök úr. A kormányunk számára a család az első. Amikor a magyar családokról gondoskodunk, akkor a jövőnkről gondoskodunk.

Az elmúlt hét kiemelten szólt a magyar családokról: Budapest lehetett a családok fővárosa az elmúlt héten, hiszen itt tartottuk Budapesten a Családok Budapesti Világtalálkozóját. A múlt héten négy napig kiemelten ünnepeltük a magyar családokat. A Családok Budapesti Világtalálkozóját május 25. és 28. között tartottuk, több mint 50 országból érkeztek ide vendégek, és mondhatom azt, hogy nagyon jól sikerült ez a programsorozat. Ezt a nagyszabású ren­dezvénysorozatot tegnap, gyermeknapon egy nagy családi fesztivállal zártuk, ahol sok-sok ezer ember volt együtt az Andrássy úton.

Számos izgalmas kérdést sikerült körbejárnunk, megvitatnunk a konferencia során, a miniszterelnök úr is ott volt, és nagyon magas rangú vendégek tiszteltek meg minket, akár a tudományos életből, akár az egyházi életből, akár a civil életből, akár a politika világából. Azt hiszem, meg tudtuk mutatni számukra azt a magyar modellt, amely azt mondja ki, hogy számunkra a demográfiai problémáknak a megoldása nem a tömeges betelepítésben, nem az illegális bevándorlásnak a támogatásában van, hanem a magyar családok segítésében, a magyar családok támogatásában. Mi a belső erőforrásainkra szeretnénk támaszkodni, nem pedig a külső erőforrásokat szeretnénk tömegesen behozni ide Magyarországra.

Beszéljünk néhány gondolatot a jövőről is! A mi­niszterelnök úr bejelentette csütörtökön, hogy 2018 a családok éve lesz Magyarországon. Mit is jelent az, hogy 2018 a családok éve lesz? 2010 óta folyamatosan a családokat helyezzük a középpontba, minden döntésünknél azt tartjuk szem előtt, hogy mi a magyar családoknak az érdeke. Így alakítottuk át az adórendszerünket, erre vagyunk tekintettel az infrastrukturális fejlesztéseinknél, erre vagyunk tekintettel akkor, amikor a munkaerőpiaci kérdésekről döntünk. Számunkra az a prioritás, hogy a magyar családokat támogatjuk.

Ha ezt pénzben szeretnénk kifejezni, márpedig fontos ez, hiszen most tárgyalja az Országgyűlés a 2018. évi költségvetést, akkor azt látjuk, hogy nemzetközi szinten is, a fejlett országok között kiemelkedő mértékben áldozunk a családok támogatására, kiemelt értékben fektetünk ebbe a kérdésbe ‑ ez azt jelenti, hogy közelítünk a GDP 5 százalékához. Összehasonlításként mondom, hogy ez az OECD-átlag 2,55 százaléka. Az a célunk, hogy érjük el néhány éven belül az 5 százalékot meghaladó családtámogatást a GDP arányában; jövőre közel 2000 milliárd forintot jelent mindez.

És hogy milyen újdonságokat is jelentettünk be az elkövetkező évre vonatkozóan? Az, hogy 2018 a családok éve lesz, azt is jelenti, hogy újabb intézkedésekkel, újabb lehetőségekkel támogatjuk a magyar családokat. Azokra is gondolunk, akik adósság terhétől nyögnek. Tudjuk azt, hogy van egy súlyos örökségünk, amikor adósságcsapdába, devizahitel-csap­dá­ba kergették a magyar családokat a baloldali kormányzás idején, most ezt a nehéz örökséget szeretnénk egy újabb lehetőséggel könnyíteni a magyar családok esetében azzal, hogy elengedünk a jelzáloghitelből 1-1 millió forintot akkor, ha nagycsaláddá válik valaki, tehát a harmadik, a negyedik, az ötödik vagy a hatodik gyermek vállalásakor, és így tovább, 1-1 millió forinttal csökkentjük a családoknak a jelzáloghitel-tartozását.

Gondolunk azokra is, akik a tanulmányaikhoz anyagi segítséget vettek igénybe: erről szól a diákhiteleknek a felfüggesztése, elengedése. Ez annyit jelent, hogy azokban a családokban, ahol az édesanyának diákhitele van, az első gyermekkel való várandósság harmadik hónapjában felfüggesztjük a törlesztést, a második gyermeknél elengedjük a hiteltartozásnak a felét, a harmadik gyermek vállalásakor pedig a harmadik hónapjában a várandósságnak a teljes hiteltartozást elengedjük.

(13.10)

Szintén a fiatalokat támogatja az, hogy a diplomásgyed időtartamát duplájára emeljük, ezzel átlagosan 1,2 millió forintot tudunk adni az érintett családoknak. Köldökzsinór-programnak is nevezhetnénk azt a két intézkedést, amellyel azokat a családokat segítjük, akik nem Magyarország közigazgatási határain belül vállalnak gyermeket, hiszen számukra is elérhetővé tesszük az anyasági támogatást, illetve a babakötvényt is kiterjesztjük ezekre a gyermekekre. Számunkra minden megszületett magyar gyermek, minden megszületett magyar élet kincs, ezt szeretnénk elismerni ezekkel az intézkedésekkel is.

Abban bízom, hogy azzal, hogy 2018-at a családok évévé nyilvánítjuk és ezeket a mostani újabb intézkedéseket is meghozzuk, még többen fogják azt érezni Magyarországon, hogy mi a magyar családok mellett állunk, mellettük álltunk eddig is (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), és mellettük fogunk állni a jövőben is, erre számíthatnak. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai