Készült: 2024.04.26.01:11:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (2019.07.02.), 4. felszólalás
Felszólaló Cseresnyés Péter (Fidesz)
Beosztás Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSERESNYÉS PÉTER innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Elég nehéz helyzetben vagyok több oknál fogva. Az egyik ok az, hogy nem tudom, hányadszor kerül már napirendre ez a probléma a vitán kívül, ami a parlamentben a törvénymódosítás kapcsán lefolytatódott. És azért is nehéz helyzetben vagyok, mert ön a tudományos élet egyik értékalkotójaként, elemeként, tagjaként azt próbálja itt elhitetni a hallgatósággal, hogy egy doktori disszertációban olyan örök igazságokat írnak le, amiket el kell fogadni ex katedra kijelentésként, és azzal nem is lehet vitatkozni. Ugyanis azt mondja ön, hogy ez a doktori disszertáció, ha jól értem, akkor nagyon komoly párhuzamot von egyfajta diktatúra és a mostani időszak között. Ha az író, aki ezt a doktori disszertációt megalkotta, és ön ebben komoly igazságot talál, akkor lehet, hogy érdemes lenne máshol is tájékozódni, és komolyan elgondolkozni azon, hogy megfelelő forrásokat használtake föl a doktori disszertáció megírásához.De azt hiszem, hogy a felszólalásának nem ez volt a lényege és nem ez volt a motivációja, hanem talán, hogy ha jószándékúan akarnám megfogalmazni, akkor a Magyar Tudományos Akadémia és a kutatás-fejlesztés védelme.

De hogy erre térjek ki, és megismételjem már sokadszor magamat, a kormányzatnak természetesen a legfontosabb az, hogy a magyar tudományos élet tagjai, a kutatók és azok intézményei, a kutatóintézetek, egyetemek, az MTA minél nagyobb haszonnal tudják segíteni a magyar társadalmat, a magyar gazdaságot, amit egyébként el is vár a társadalom ettől a rétegtől, a tudományos élet tagjaitól és azoktól a kutatóintézetektől, az MTA-tól magától, ahol a tudósok, a tudós embereink, a kiművelt emberfők dolgoznak.

Ennek érdekében  természeten ön is tudja, és remélem, hogy ezt el is fogadja és támogatja  a kutatás-fejlesztésre és az innovációra a kormányzat a 2020-as költségvetésben 32 milliárd forinttal többet tesz bele, éppen azért, mert a kormány fontosnak tartja ezt a területet, fontosnak tartja azt, hogy a magyar tudóstársadalom és az az intézményhálózat és intézményrendszer, amelyben a tudóstársadalom segíteni tudja a magyar gazdaságot, a magyar társadalmat, megfelelő módon tudjon dolgozni, és a finanszírozás is megfelelő módon biztosított legyen.

Viszont éppen azért volt szükség az átalakításra, ezt ön is tudja, még ha nyilvánosan próbálja is tagadni, mert az elmúlt időszak felmérései alapján, és nemcsak mi mondjuk ezt a parlamentben, hanem nemzetközi tudásközpontok, többek között az Európai Bizottság is megállapította és újra és újra megerősítette, hogy a magyar tudományosság rendszere és annak eredményessége komoly kihívásokkal rendelkezik, ami azt jelenti, hogy például, csak egy bizonyítást hadd mondjak, az európai innovációs rangsor legújabb kiadása is megállapítja, hogy hazánk innovációs teljesítménye legfeljebb stagnál, a többi országé viszont javul.

(8.10)

Ezért még tovább romlott a pozíciónk, a 23. helyre kerültünk, oda estünk vissza a 28 tagállam rangsorában, tehát van mit tenni. Mindazoknak, akik azt állítják, hogy ez a rendszer, amely eddig működött, megfelelő hatékonysággal tudta azokat az elvárásokat teljesíteni, amit a társadalom vele szemben felállított, akkor itt a cáfolat rá, hogy lám, míg máshol a rangsorban előre tudtak lépni, komoly teljesítményt tudtak felmutatni kutatóintézetek, az ottani tudományos akadémia munkatársai, vagy éppen a kutatóintézetekben dolgozó kutatók, tudósok, addig Magyarországon a rangsorban jelentős mértékben hátrébb kerültünk, és azt lehet mondani, hogy sereghajtóvá váltunk az Európai Unió tagállamai rangsorában.

Ezen kell változtatni, és ezen változtatunk a törvénymódosításban bent lévő azon változtatási szándékkal és azzal a következménnyel, ami a törvénymódosításból származik, hogy a kutatóintézetek finanszírozása egy önálló egység keretén belül növekszik, és így hatékonyabbá fog válni egy megfelelő, kormányzat és tudóstársadalom által irányított testületben lévő közösséggel, irányító testület segítségével az a munka, amelyet a kutatóintézetek a következő időszakban a magyar gazdaság és a magyar társadalom érdekében fognak végezni. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai