Készült: 2024.04.20.12:04:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

276. ülésnap (2005.12.05.), 338. felszólalás
Felszólaló Domokos László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  338  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DOMOKOS LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A IV. fejezet 4. pontjának a b) alpontjához, az ajánlás szerinti 13. módosító javaslatomhoz szeretnék néhány gondolatot még hozzáfűzni, illetve ebben a tárgykörben szintén a 21. ajánlás szerinti módosító javaslathoz, mely a d) alpontba került. A két módosítás között alapvetően a különbség az, hogy valóban komplex rendszerként kell kezelni a Tisza vízgyűjtőjét, és lehet az a megközelítés, hogy a Tisza és annak egyik fontos mellékfolyórendszere, a Körös folyó körüli városok és térségek fejlesztését helyezzük előtérbe.

 

(22.50)

Mint elhangzott, ha ez az MSZP képviselőinek jobban tetszik, akkor ezt is választhatják, de azért mi úgy gondoljuk, hogy miután a határon túlra még több mint 250-300 kilométerre vízgyűjtőként egészen az erdélyi vízgyűjtőig terjed, ezért Románia európai uniós csatlakozására is tekintettel, ami 2007-2013 között bizton állíthatjuk, hogy megtörténik, a gazdasági és logisztikai, víz-, belvíz, környezetvédelmi, táj- és ártéri rehabilitációs térségek együttes kezelését ajánljuk. Jó néhány olyan terület van, amelyben, ha úgy tetszik, az őskornak és az ókornak is a Körös-kultúrája mintegy önálló térként jelent meg.

Ami ma a XXI. századból nézve kevésbé érzékelhető, az az, hogy a trianoni határ jelentősen kettészakította ezt a teret, amelyben nagyon szoros közigazgatási, oktatási, mondhatnánk azt is, hogy munkaerő-vándorlási, munkaerő-képzési és gazdasági együttműködés volt. Ennek egyik kiemelt területe a klasszikus alföld és hegyvidék közötti együttműködés színtere, ezért önálló fejlesztési területként mint fenntartható felzárkóztatási területként határoztam meg. Ha a Tisza egységes térként kezelhető Tokajtól Szegedig, akkor ez a térség is, hiszen itt egy sokkal szorosabb összetartó erő van, s nemcsak vízügyileg, hanem gazdasági és más vonatkozásban is.

Áttekintve az anyagot, valamint egyeztetve és konzultálva az érintettekkel, igyekeztem a kapcsolódó módosító javaslattal tovább finomítani ezt a területet, és az egybetartozó, közös pontok meghatározásával kiegészíteni ezt a koncepciót, amely egységes közös minimumfunkciókat határoz meg. Külön érdemes kezelni azt, hogy Békés megye, illetve a Körös mente - amely Hajdú-Bihar, Szolnok, Csongrád és Békés megyei területeket érint - nyolcvan-kilencven évvel ezelőtt a Kárpát-medence középső területének számított, gazdaságilag és társadalmilag pedig a közepesnél valamivel fejlettebb térben helyezkedett el, mára pedig a legelmaradottabb térségek közé szakadt le. Ez mutatja azt is, hogy egyféle újjáépítésre, fejlesztésre, újraélesztésre van szükség.

Azt gondolom, az Európai Unió, illetve Magyarország olyan fejlesztési alapelveihez tud szorosan kapcsolódni ennek a térségnek a fejlesztése, amely olyan pótlólagos fejlesztések biztosítását tudja körvonalazni, amely akár 2013-at követően is nem egyféle támogatott terület lesz, hanem egy versenyképes terület, amely hozzájárulhat a gazdasági és társadalmi mutatók javulásához. Ehhez azonban egy kiemelt, úgynevezett újjáélesztő szakaszra van szüksége, erre irányulnak a módosító javaslataim, és ezt akár a 13., akár a 21. módosító javaslaton keresztül lehet elérni.

Köszönöm a figyelmet, elnök úr.




Felszólalások:  Előző  338  Következő    Ülésnap adatai