Készült: 2024.04.18.17:31:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

20. ülésnap (2006.10.10.), 56. felszólalás
Felszólaló Winkfein Csaba (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:36


Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

WINKFEIN CSABA (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Először is Ékes képviselő urat szerettem volna tájékoztatni arról, hogy a 2005. évi költségvetési zárszámadást tárgyaljuk, bár nincs itt a teremben; de azért megkérném minden képviselőtársamat, aki jelen van, hogy a későbbiekben erről beszéljünk, ezt tárgyaljuk.

Tisztelt Képviselőtársaim! A 2005. év legfontosabb társadalom- és fejlesztéspolitikai prioritásai között szerepelt a gyermekeket nevelők támogatásának, valamint az otthonra vágyó fiatalok lakástámogatásának igazságosabbá tétele. A Magyar Köztársaság 2005. évi költségvetésének zárszámadását áttekintve elmondható, hogy a költségvetés végrehajtása során megvalósulnak a kormányprogram céljai. A jóléti funkciók összességében a 2004-es 30,8 százalékos szintről 2005-re 31,75 százalékra emelkedtek GDP-arányosan, azaz a 4,1 százalékos GDP-reálnövekedésen felül is több pénzt fordítódott erre az állami funkcióra. Az államháztartási kiadások megoszlását tekintve jelentős része fordítódik a jóléti funkciókra, 2005-ben ez az összes kiadás 61,5 százaléka volt.

A családi támogatásokra 2005-ben összesen 326,3 milliárd forintot, azaz az előző évi kiadásnál közel 6 százalékkal többet fizettek ki, ez az éves előirányzat 98,8 százaléka. 2005-ben a családi pótlék inflációkövető módon nőtt, az előirányzata 99,5 százalékon teljesült. A családi pótlék a kerekítés általános szabályai szerint 200 és 700 forint közötti emelést eredményezett havonta gyermekenként. Az előirányzathoz viszonyított kisebb teljesítés oka, hogy az ellátást igénylők létszáma a tervezett alatt maradt. A gyes és a gyet előirányzatának teljesülése 90,8 százalék, illetve 93,5 százalék volt. Anyasági támogatásra közel 5,1 milliárd forintot használtak fel. A terhességi, gyermekágyi kiadások 21,1 milliárd forintot tettek ki, az előirányzat túllépése mintegy 1,7 milliárd forint volt.

A pályakezdő fiatalok elhelyezkedését, valamint a munkaerőpiacon hátrányos helyzetben lévő munkavállalók foglalkoztatását a társadalombiztosítási járulékteher célzott csökkentése szolgálta. A kedvezmény a fiatalokra, a gyermeket vállaló anyákra, a gyes, a gyet, a gyed és az ápolási díj lejárta után munkát vállaló személyekre és az 50 év feletti tartósan munkanélküli személyekre terjed ki. Foglalkoztatásösztönző hatású és egyben a gyermekes családok helyzetét is javította a részmunkaidős munkavállalás lehetőségének kiterjesztése, amellyel lehetővé vált már a gyermek egyéves kora után a gyes melletti munkavállalás.

A lakásügyi, települési és közösségi tevékenységek és szolgáltatások tétele növekedett a legdinamikusabban, 10,5 százalékkal GDP-arányosan, s itt a társadalombiztosítással együtt még a kiadások arányát tekintve is növekedés volt tapasztalható.

(13.20)

A legrászorultabbak lakáshoz jutási támogatásban, valamint a gyermekes családok és a fiatal házasok jelentős mértékű támogatástöbbletben részesültek. Az új lakások építéséhez, vásárlásához, a lakások bővítéséhez igénybe vehető kedvezményekre fordított kiadások összege 39,1 milliárd forint volt, ami a 2004. évihez képest 169 százalékos növekedés. A kedvezmény egy gyermek esetén 800 ezerről 900 ezer forintra, két gyermek esetén 2 millióról 2,4 millió forintra, három gyermek esetén 3,2 millióról 3,8 millió forintra növekedett.

A költségvetés általános tartalékának 52 milliárd forintos eredeti előirányzatából összesen 38,5 milliárd forintot használtak fel. A felhasznált tartalék 91,9 százaléka, 35,4 milliárd forint a központi költségvetési fejezetek támogatási előirányzatát növelte, és 1,8 milliárd forintot a helyi önkormányzatoknál szociális célú gyermekétkeztetésre használtak fel.

Az önkormányzati fenntartású szociális és gyermekvédelmi, gyermekjóléti intézményrendszer keretei között 2005-ben több mint 242 ezer fő részesült ellátásban, az alapellátásban 97 ezer fő, a szakellátásban pedig 145 ezer fő. A helyi önkormányzatok szociális és gyermekvédelmi ellátást nyújtó intézményeinek 2005. évi működési célú kiadása 215,2 milliárd forint volt, 8 százalékkal több az előző évinél. A szociális és gyermekvédelmi intézmények költségvetési támogatása 2005-ben 102,1 milliárd forint, az előző évivel azonos szintű volt. A gyermek- és ifjúsági alap pályázati rendszerben meghirdetett támogatások összege 416 millió 600 ezer forint volt. Ifjúsági fesztiválok, nagy ifjúsági rendezvények megvalósítására 114,2 millió forint módosított előirányzat állt rendelkezésre.

Összességében nagyon fontosnak tartom a 2005-ben végrehajtott intézkedéseket, valamint a tervezett célok teljesülését.

A számvevőszéki jelentésben leírtak szintén felhívják a figyelmünket arra, hogy a költségvetés egyensúlyának megteremtése az egész ország, illetve mindannyiunk érdeke.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai