Készült: 2024.04.20.06:48:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

138. ülésnap (2016.03.30.), 18. felszólalás
Felszólaló Németh Szilárd István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH SZILÁRD ISTVÁN (Fidesz): Tisztelt Országgyűlés! Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Az elmúlt percekben úgy éreztem, hogy az iskola, a kórház, a Városliget csak ürügy a kormány elleni támadásra. A gyerekek, a betegek és a zöldgondolat csak eszköz az ellenzék kezében, hogy egy jó kis politikai balhét lehessen csinálni akár a parlamentben (Dr. Rétvári Bence: Így van!), akár a parlamenten kívül, pedig többen fölhívtuk a képviselők figyelmét arra, hogy nem illik, mondjuk, gyerekeket a politikába berángatni, nem illik a politikának bemenni az iskolába.

Nos, ugyanez történt március 22-én, a víz világnapján, amikor „rezsiharc, gigaveszteség az állami vízi cégeknél, hatalmas állami támogatásokkal, pénz­ügyi trükkökkel elfeledett veszteségek, a hiány nagy részét a rezsicsökkentés okozza”; Szabó Szabolcs és pártelnöke, Szigetvári Viktorra való hivatkozással jelent meg ez a cikk, ahol egyébként Szigetvári Viktor hitet tett amellett, hogy a 2010 előtti világhoz vissza kell menni. Hiszen azt írta szó szerint, hogy piaci áron kellene adni az ivóvizet, ehhez még persze tönkretett cégekről beszél, és többezres elbocsátást is megemlít.

Nos, az igazság ezzel szemben, tisztelt képviselőtársaim, hogy a kormány még 2012 végén döntött a Gyurcsány-Bajnai-kormányok idején drasztikusan meg­­emelt lakossági rezsiköltségek jelentős mértékű csökkentéséről. Akkori felmérések egyértelműen ki­mu­tatták, hogy egy átlagos magyar család a havi be­vé­teleinek minimum 30 százalékát, de gyakran több mint a felét költötte el rezsiköltségekre, ami nem is volt meglepő, hiszen mi, magyarok fizettük Európában a legmagasabb gázárat és a második legmagasabb villamosenergia-árat. Mindezt úgy, hogy a 2008-as legintenzívebb gyurcsányi emelések, lakossági gázáremelések idején esett leginkább a gáz világpiaci ára. Nem volt ez másképpen a víziközmű-szektorban sem. Csak példaként szeretném megemlíteni, hogy 2002-ben még 112 forint volt egy köbméter víz, 2013-ra ez 192 forintra emelkedett, és ebből kellett 20 forintot a rezsicsökkentéskor, 2013 közepén elengedni, így ma is 172 forintért vehetik a budapestiek az ivóvizet. Felmerül azonban a kérdés, hogy milyen hatással volt az egyes ágazatokra a rezsicsökkentés, milyen minőségű közszolgáltatással találkoztak a fogyasztók a rezsicsökkentést megelőzően, és milyennel találkoznak most, hiszen ezt próbálta ez az újságcikk is részletezni. Nézzük ismét pél­daként a vízi­közmű-szektort, amely nemcsak stratégiai szempontból igen fontos mindannyiunk számára, hanem az ellátás minősége, biztonsága szempontjából is meglehetősen kényes, speciális terület.

Nem véletlen, hogy pont a vízellátással riogatott a sajtó, és nem véletlen, hogy próbálták a fogyasztókat olyan helyzetbe hozni, hogy megbánhassák ők is a rezsicsökkentést. Hazánk igen jó adottságokkal rendelkezik ahhoz, hogy minden magyar háztartás jó minőségű, egészséges ivóvízhez tudjon hozzájutni, rendszeres szolgáltatáskimaradás vagy éppen jelentős mértékű hálózati meghibásodás nélkül.

Most, alig több, mint egy héttel a víz világnapja után elmondhatjuk, hogy Magyarországon a háztartások egészséges európai szinten is egyedülállóan jó minőségű ivóvízhez tudnak hozzájutni. A rezsicsökkentés mértékét minden ágazatban úgy sikerült meg­határozni, hogy a szolgáltatás minőségét és az ellátás biztonságát egyáltalán ne tudja negatívan befolyásolni. Ezt az alapelvet véleményem szerint a jelenlegi árszínvonal megtartása mellett, továbbra is elsődleges szempontként kell alapul venni.

Fölmerül azonban a kérdés, hogy ha jó minőségű vízhez tudnak hozzájutni a magyar fogyasztók, ráadásul kedvező, rezsicsökkentett áron, akkor miért van szükség valótlanságon alapuló feszültségek keltésére, illetve a fogyasztók hazug riogatására.

Végezetül pedig ezúton szeretnék köszönetet mondani a víziközmű-szolgáltatók valamennyi szakemberének, akik télen-nyáron, hőségben és fagyban azért dolgoznak és teszik a dolgukat, hogy a magyar háztartások minőségi, egészséges ivóvízhez juthassanak. És köszönetemet fejezem ki a Magyar Vízi­közmű Szövetségnek is, akik nemcsak a rezsicsökkentések idején nyújtottak hatalmas szakmai támogatást, de azóta is folyamatosan nyitottak a szakmai együttműködésre, és megosztják velünk (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) az ágazat valamennyi szakmai javaslatát, észrevételét. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai