Készült: 2024.04.19.21:04:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

225. ülésnap (2001.09.25.), 68. felszólalás
Felszólaló Dr. Katona Béla (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Idegenforgalmi bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 3:48


Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KATONA BÉLA, az idegenforgalmi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Ma a pénzügyminiszter úr azt mondta, hogy a zárszámadás olyan, mint egy családi kupaktanács, amikor hó végén összeül a család, s megnézik, hogy mire költötték a pénzt. Nekem nagyon tetszett ez a hasonlat, elsősorban azért, mert nem vagyok hozzászokva, hogy pénzügyminiszterek ilyen emberi gondolatokat mondjanak, s ezért szeretném folytatni az ő hasonlatát, amivel egyetértek: én is úgy gondolom, hogy a zárszámadás ugyanolyan, mint amikor egy család megnézi, hogy mire költötte a pénzt.

Ebből a zárszámadásból két dolog derül ki. Az egyik az, hogy azért a gyerekek nem nagyon szeretnek ilyen tanácskozáson részt venni, s mindig másról is akarnak beszélni, és az derül ki, hogy a papa elitta a család pénzének egy részét. A gyerekek példáját azért mondtam, mert nyilvánvaló, hogy a 2000. évről szóló zárszámadásban semmi keresnivalója nincs a szerencsejáték-törvénynek, sőt a sporttörvénynek sem.

Azt el kell ismerni, s ezt az Állami Számvevőszék vizsgálata is megállapította - és örülök, hogy Hadházy képviselő úr hivatkozott is az általam a bizottságban elmondottakra -, hogy a költségvetési elszámolás, a zárszámadás szabályozottsága és a beszámoló belső rendszere valóban javulást mutat. Az elmúlt tíz év során ez egyre inkább javuló tendenciát mutatott, még akkor is, ha természetesen az ÁSZ-nak még most is vannak kifogásai ezzel szemben. Az a baj, hogy ami ebben a zárszámadásban hiba, az nem véletlen, az nem tévedés, hanem tudatos törvénysértések sorozata. Nyilvánvaló, hogy a zárszámadás adatait és a Kincstár adatait a kormánynak össze kellett volna hangolni, mielőtt beterjeszti a zárszámadást. Nyilvánvaló, hogy az államadósságról szóló elszámolást az államháztartási törvénynek megfelelően kellett volna csinálni, még akkor is, ha ebből jobban kiderült volna, mi az oka annak, hogy az államadósság újból emelkedett.

Nyilvánvaló, hogy a pénznek törvénytelenül letéti számlára való helyezése alapjaiban ingatja meg az egész költségvetési rendszer biztonságát. Azt hiszem, azt is pontosan tudta a kormány, hogy semmi joga nincs költségvetési előirányzatokat megváltoztatni, hiszen ehhez kizárólag a parlamentnek lett volna joga egy pótköltségvetés keretében. Az pedig, hogy a kormány hihetetlen mértékben emeli ezen törvény kapcsán a kezességvállalásokat, a véleményünk szerint kimeríti a felelőtlen gazdálkodás fogalmát. Ha csak azt figyelembe vesszük, hogy 880 milliárd forintra vállal most a kormány kezességet, ami körülbelül az egész költségvetés 20 százalékát teszi ki, s ez a korábbi állapotban 2,2 százalék volt, tehát majdnem tízszeresére emelte a kezességvállalást, akkor látszik, hogy itt olyan mértékű változásról van szó, amit nagyon nehéz lesz a későbbi kormányoknak valamilyen módon kompenzálni.

 

(11.40)

 

Egyben azt is tudomásul kell venni mindenkinek, aki ezt a zárszámadást elfogadja, hogy ezek a pénzek, amelyeket nem igazán jó célokra, törvénytelenül használt a kormány, és akar használni a továbbiakban, nagyon fognak hiányozni a nyugdíjasoknál, azoknál, akik családipótlék-emelésre várnak, a támogatásra váró mezőgazdasági termelőknél. A Szocialista Párt ezért nem fogadja el a zárszámadási törvényjavaslatot még általános vitára se alkalmasnak. (Taps az MSZP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai