Készült: 2024.04.26.00:14:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

231. ülésnap (2012.10.29.), 46. felszólalás
Felszólaló Halász János (Fidesz)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:42


Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HALÁSZ JÁNOS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Ön ezek szerint egyetért a kormánnyal abban, hogy az egészségügyben rendet kell tenni. (Zaj, közbeszólások az LMP soraiból.) Tudja, az egészségügynek nemcsak az ön által elmondott területe volt szabályozatlan, rendezetlen és átláthatatlan, amikor átvettük a kormányzást. A szocialisták többek között ezzel sem foglalkoztak 8 éves kormányzásuk idején, mert elfoglalta őket a betegek megsarcolása, a kórházak bezárása és az adósság növelése.

A kormányváltás után ezer meg egy területen kellett beavatkoznunk, hogy a betegek biztonságban legyenek, az egészségügy pedig képes legyen ellátni őket. Ez nagy munka. Ugyan még nem vagyunk a végén, de jó úton járunk. Minden lépésünket az vezérli, hogy a betegek ellátása jobb, kiszámíthatóbb legyen.

Tisztelt Képviselő Úr! Örömmel jelenthetem, hogy az egészségügyről szóló törvény módosítása értelmében 2012. július 1-je óta lehetősége van a miniszternek, hogy a felügyelet mellett végzett egészségügyi tevékenység részletes szabályait, ideértve a felügyelet módjára és szintjére vonatkozó szabályokat is, rendeletben határozza meg. Már elkezdtük kialakítani azokat az általános alapelveket, amelyek a felügyelet rendszerét átláthatóbbá és egységesebbé teszik. A tárca a Magyar Rezidens Szövetséggel, a négy orvosképzést folytató egyetemmel és az Egészségügyi Szakképzési és Továbbképzési Tanáccsal együtt törekszik a konszenzus kialakítására, a kompetenciák meghatározására.

Tisztelt Képviselő Úr! Az ügyeleti ellátásban a felügyelet a jelenlegi gyakorlatban különböző módon valósul meg: személyes háttér biztosításával, illetve telefonos készenléttel. Ennek kapcsán a szakorvos szükség esetén berendelhető. A vezetők felelősek azért, hogy a szakorvosjelöltek mellett megfelelő szintű felügyelet legyen biztosítva. A legfontosabb természetesen az, hogy a betegbiztonság ne kerüljön veszélybe, továbbá hogy a betegellátás folyamatosan és gördülékenyen valósuljon meg.

Tisztelt Képviselő Úr! A betegek számára is jól láthatóan arra törekszünk, hogy az egészségügyi dolgozók helyzetén javítsunk, és minél több dolgozót ösztönözzünk a hazai egészségügyi rendszerben maradásra; akik pedig külföldön szeretnének tapasztalatot szerezni, őket is hazavárjuk.

(14.30)

Az orvosok és ápolók bérével kapcsolatban pedig néhány fontos tényt rögzítenék. A rezidensek részére több olyan támogatási formát - köztük az ösztöndíjprogramot - vezettünk be, amelyek jövedelmi helyzetük javulását és reményeink szerint itthon maradásukat is segítik. Tavaly decemberben háromhavi pótléknak megfelelő egyszeri keresetkiegészítést kapott 68 ezer egészségügyi dolgozó, idén - 2003 óta először - megtörtént a béremelés első fontos lépése az ágazatban: közel 90 ezer egészségügyi dolgozó kapott béremelést, ráadásul január 1-jéig visszamenőleg. Mindezen felül még az idén 27 ezer alapellátásban dolgozónak emeljük a kártyapénzét 14 százalékkal, így a háziorvosok havonta közel 70-80 ezer forinttal, a védőnők pedig közel 25 ezer forinttal vihetnek haza többet. És ne felejtsük: az egészségügyben keletkező források nagy részét bérfejlesztésre fordítjuk, és ezt fogjuk tenni a jövőben is.

Tisztelt Képviselő Úr! A kormánnyal szemben önök, LMP-sek a nyilvánosságra került programjuk szerint nem akarják az adókat csökkenteni, épp ellenkezőleg: az LMP adót akar emelni, és ezt büszkén vállalják is. Figyelmeztetem, képviselő úr, hogy amit ön és az LMP akar, az biztos nem fogja segíteni az orvosok itthon maradását sem, hiszen önök ezzel az orvosok személyi jövedelemadójának az emelését is javasolják, és ez az ő fizetésük csökkenését eredményezné.

Tisztelt Képviselő Úr! A kormány nem támogat semmi olyan javaslatot, ami az emberektől vesz el pénzt. (Közbeszólások az LMP soraiból.) Kérem önöket, ne emeljék az adókat, ne mondjanak ilyet se az orvosokra, se másokra vonatkozóan!

Kérem, fogadja el a válaszomat. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai