Készült: 2024.03.28.13:34:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

95. ülésnap (2003.10.14.), 50. felszólalás
Felszólaló Németh Zsolt (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó Önkormányzati bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 4:36


Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH ZSOLT, az önkormányzati bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! Az önkormányzati bizottság kisebbségben maradt része úgy gondolta, hogy a postáról szóló törvény általános vitára való alkalmasságát vizsgálva elsődlegesen nem az a feladata, hogy az európai uniós csatlakozást méltassa, a jogharmonizációs kötelezettségeket hangsúlyozza. Elsősorban nem az a feladata, hogy az európai uniós irányelveknek való megfelelést kritika nélkül, abszolút értékké emelje.

Az önkormányzati bizottságnak a postával nem mint ilyen-olyan színvonalon működő, még magyar állami céggel, annak gazdaságos vagy gazdaságtalan működésével kell foglalkoznia, hanem a vele szemben megfogalmazott közösségi, önkormányzati igényekkel, azzal a szociokulturális környezettel, amelyben szolgáltatásait nyújtja, amelyben működik.

Az önkormányzatoknak ezért elvitathatatlan joga és kötelessége, hogy szót emeljenek az ellen, ha érdekeiket - az európai uniós csatlakozásra hivatkozva - alágyűrik a postai szolgáltatás liberalizációjának, szót emeljenek az ellen, ha egy céget azért formálnak át csupán, hogy szolgáltatásai könnyebben privatizálhatók legyenek. Ha egy törvény ahhoz nyújt keretet, felhatalmazást és biztatást, hogy több száz faluban megszüntessék a kispostákat, semmibe vegyék a lakossági és önkormányzati igényeket, akkor annak még az általános vitára való alkalmasságát is meg kell kérdőjelezni.

A kisebbségben maradt képviselők felhívták a figyelmet más, közszolgáltatást végző társaságok privatizációt követő működéséről szerzett tapasztalatokra, például a gázszolgáltatókra, ahol a fogyasztótól a szolgáltató egyre távolabb, szinte már regionális szintre kerül. Sokak szerint a zöld szám legközelebb Párizsban fog kicsengeni.

A kis falvak védelmében egy sor demonstráció zajlott, aláírásgyűjtést rendeztek, fórumokat tartottak, mindhiába. A mobil postaautók megjelentek, ha kedvező a tapasztalat, ha nem. Az ítélet kimondatott: megszüntetik a veszteségforrásokat, feláldozva a magyar falut. Azon persze majd gondolkozzanak a közgazdászok, hogy hogyan lehet nyugati árutechnikával és a nyugatinál drágább üzemanyaggal, a nyugati kollégái bérének ötödéért dolgozó, minimálbéres magyar postást kiváltani. A lényeg az, hogy a kistelepüléseken élők azt kénytelenek tapasztalni, hogy rosszabb szolgáltatást nyújtanak számára modernizációs program keretében, mint modernizálatlanul. Némely térségben térerőhiány miatt nem üzemel a pénzautomata, nem tudnak újságot vásárolni a kis falvakban, előfizetett napilapjukhoz délután jutnak hozzá. Nekik persze lehet pr-cikket írogatni az újságban, hogy ezután mennyire eurokonformok lesznek.

Ami ezzel az át nem gondolt programmal zajlik, az falurombolás. Ennek felelősségét pedig nem csupán a posta messziről jött vezetőinek kell vállalniuk. A fő felelősség a kormányzatot terheli, amely e törvényjavaslat alapján is felelős lenne a nemzeti postapolitika megalkotásáért.

A jelenlegi törvényből visszaköszönő koncepció a következő: egy olyan cég létrehozása a cél, mely nem cipeli magán a kis falvak sajátos gondjait. Egy olyan posta létrehozása a feladat, mely leráz magáról minden szükségszerűen veszteséges tevékenységet és területet, ezáltal maga a cég többet fog érni, a magyar falu pedig kevesebbet. Egy cég gazdaságosságát vizsgálják csupán, s nem a társadalmi hasznosságot.

Tisztelt Képviselőtársaim! A törvényjavaslat nem nyújt garanciát arra, hogy a kis falvakban a postai szolgáltatást az eddigi színvonalon ezután is igénybe lehessen venni. Ezért a bizottság kilenc tagja a törvényjavaslat általános vitára való alkalmasságával sem értett egyet.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a Fidesz és az MDF soraiban.)

 

 

(12.10)

 




Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai