Készült: 2024.04.19.01:34:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

256. ülésnap (2010.02.22.), 231. felszólalás
Felszólaló Erdős Norbert (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:00


Felszólalások:  Előző  231  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ERDŐS NORBERT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A bélmegyeri földtulajdonosok elkeseredett harca, amelyet azért vívnak hosszú évek óta, hogy saját földjeiken vadászhassanak, mára precedens értékűvé vált. Noha az érintett gazdák most éppen gyakorolhatják vadászati jogukat, a küzdelem mind a mai napig folytatódik. Ez már önmagában is elkeserítő.

Kevés televíziósorozatot követtem eddig, ám ezt az ügyet szemlélve önkéntelenül is a Polip című jutott eszembe. Ez - talán még sokan emlékeznek rá - a bűnözés mindent behálózó, mindenhová elérő, gátlástalan és szervezett formája elleni küzdelemről szól. Nos, noha Bélmegyer nem az Appennini-félszigeten fekszik, az elmúlt években mégis kénytelen volt megismerkedni egy, a zsákmányát nehezen eleresztő, csápjaival messze nyúló, színét igen gyakran váltogató magyar, vagy ha úgy tetszik, szocialista polippal.

2006 szeptembere óta a bélmegyeri földtulajdonosok négy gyűlést hívtak össze, ezeket azonban a legkülönfélébb indokokkal utasította el a Békés Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal. A Legfelsőbb Bíróság megvizsgálta a nagy port felvert, állami földeket érintő meghatalmazások ügyét, amelyet immár jogerősen négy ponton is kifogásolhatónak és törvénytelennek ítélt 2010 februárjában.

A ma is zajló, már-már méltatlannak is nevezhető eljárásnak csupán egyetlen tényt kellett eldöntenie: érinti-e a bélmegyeri földtulajdonosok által kezdeményezett vadászterület-határkialakítás Mezőberény közigazgatási területét? Ugyanis a szakigazgatási hivatal egyedül azt kifogásolta, hogy a bélmegyeri gazdák nem függesztették ki a vadászterület kijelölésére vonatkozó hirdetményt Mezőberényben.

A bélmegyeri földtulajdonosok által kérelmezett határ kijelölésekor a szomszédos és a kijelölésben érintett köröstarcsai Petőfi Vadásztársaság esetében már jogerős határozat által kijelölt határ állt fenn, ehhez igazították a bélmegyeri földtulajdonosok a saját határukat. Az elmúlt időszakban az említett köves úton több vadütközéses baleset is történt, amelyekben mint illetékes, természetesen szintén a köröstarcsai Petőfi társaság járt el.

Azonban a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal általam teljesen érthetetlen okból az általa elkövetett törvénytelenségek ellenére mind a mai napig igyekszik kiragadni a vadászterületet a bélmegyeri gazdák, a jogos tulajdonosok felügyelete alól, annak ellenére, hogy az egész ügy már így is hatalmas presztízsveszteséget jelent számukra, s rajtuk keresztül a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium számára is.

A Legfelsőbb Bíróság legutóbbi határozatában az említett határleírás, azaz a sárgagáti út ügyét visszaküldte a Békés Megyei Bírósághoz. Ezzel - ha jogi oldalról nézzük - semmi gond nincs. Ám az ügy végleges lezárásának ilyetén való, a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal általi megnehezítése elgondolkodtató.

Tehát a területért - minden előzmény ellenére - még ma is folyik a harc, s ez számomra csak egyet jelent: az eddig kiderült törvénytelenségek süket fülekre találtak a minisztériumban. Évek óta fordulok önhöz ezzel az önök számára szégyenletes üggyel itt a tisztelt Ház előtt, és mind a mai napig nem hallottam, hogy a minisztérium vizsgálódott volna a napvilágra került törvénytelenségek, visszaélések miatt, hogy megnevezték volna a felelősöket. Benedek Fülöp, aki erősen érintett ebben az ügyben is, nyilván nem egymaga vett részt a bélmegyeri vadászterület megszerzésére irányuló akcióban.

A bélmegyeri földtulajdonosok a mind a mai napig fennálló bizonytalanság ellenére példaértékű vadgazdálkodást folytatnak a területen. Céljukként tűzték ki a korrekt, mindenki számára elfogadható együttműködést, amelynek keretében megállapodtak a korábbi ellenlábas Hidashát Zrt.-vel is.

A polip - amint azt sokan tudják -, ha elveszíti a karját, tovább harcol. Elgondolkodtató azonban, hogy ha ez a mi bélmegyeri szocialista polipunk - talán nevezhetem így - még most is küzd néhány karjával, akkor vajon hova kapaszkodik. Kik tartják még most is és kik tartották kézben az elmúlt szégyenteljes évek alatt?

Tisztelt Államtitkár Úr! Évek óta jelzem a problémákat Bélmegyer ügyében, hogyan juthatott mégis idáig ez az ügy? Történtek-e, illetve fognak-e történni vizsgálatok a fenti ügyben a jogerős ítéletek nyomán? Megtudhatjuk-e egyszer, hogy ki, illetve kik álltak az egykori szocialista protokoll-vadászterület megszerzésére indított akció mögött?

Tisztelettel várom válaszát.




Felszólalások:  Előző  231  Következő    Ülésnap adatai