Készült: 2024.03.29.05:36:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

177. ülésnap (2008.11.17.), 48. felszólalás
Felszólaló Demendi László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:59


Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DEMENDI LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Miniszterelnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! A kedvezőtlen, szélsőséges időjárási jelenségek ez évben megkímélték Magyarországot, nem szóltak a hírek sem pusztító fagyokról, sem pedig mindent kiszárító aszályról. Hajlamosak vagyunk tehát azt hinni, hogy minden rendben van. Van kárenyhítési törvényünk, működik a kárenyhítési rendszer, abból a kárt szenvedett termelők kárenyhítést fognak kapni.

A nemzeti agrárkár-enyhítési rendszer a 2007. év elején kezdte meg működését. A kárenyhítésre vonatkozó jogszabályi előírások alapján a mindenkori kárenyhítő juttatás mértéke a keletkezett kár nagyságától, illetve az azt enyhíteni szolgáló, mindenkor rendelkezésre álló kárenyhítési alap nagyságától függ.

A 2007. április végi, május elejei fagyok jelentős, mintegy 40 milliárd forintos kárt okoztak, elsősorban Északkelet-Magyarországon és főként a gyümölcsösökben. A károk mérséklését szinte valamennyi mezőgazdasági érdekképviselet azonnal követelte. Ezért június közepén az agrárkormányzat ismét megnyitotta a kárenyhítési alaphoz való csatlakozás lehetőségét, és megnövelte a kárenyhítési alaphoz való hozzájárulás összegét 500 millió forintról 5 milliárd forintra.

A 2007. évi súlyos fagykárt követően történő ismételt megnyitást is figyelembe véve, 11 500 termelő, a regisztrált gazdálkodók mindössze 5,9 százaléka a szántóterület 10,5 százalékával és az ültetvényterület 43,4 százalékával csatlakozott a rendszerhez, ami messze elmaradt az előzetes várakozásoktól.

Mivel nem rendelkezünk kellő információval arról, hogy jelenleg a kárenyhítési alapban mennyi forrás gyűlt össze a termelői befizetésekből, arról sincs tudomásunk, hogy elegendő kárenyhítési alap hiányában, esetleges nagyméretű elemi csapás esetén a kormány tud-e rendkívüli intézkedéseket tenni, mint ahogy azt 2007-ben tette. A mindennapi hírek továbbra is az időjárási szélsőségek lehetőségéről szólnak, és ez aggodalommal tölt el bennünket, még akkor is, ha a 2008-as év e tekintetben nyugodtnak mutatkozott.

Ezért kérdezem államtitkár úrtól, mit várhatunk a jelenlegi kárenyhítési rendszertől, vajon megfelelő védelmet tud-e nyújtani a következő évek elemi csapásaival szemben.

Várom megtisztelő válaszát. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai