Készült: 2024.04.26.01:33:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

61. ülésnap (2003.03.31.),  103-112. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:58


Felszólalások:   95-102   103-112   113-120      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Most Karakas János, a Szocialista Párt képviselője, kérdést kíván feltenni a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszternek: “Az idén is számíthatnak a súlyos téli fagykárt szenvedett ültetvények gazdálkodói az FVM segítségére?ö címmel.

A miniszter úr távollétében - ha a képviselő úr elfogadja - az államtitkár úr válaszol.

 

KARAKAS JÁNOS (MSZP): Köszönöm, elfogadom.

 

ELNÖK: Úgy látom, elfogadja, köszönöm szépen. Öné a szó.

 

KARAKAS JÁNOS (MSZP): Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! A kemény tél ismételten megtizedelte az ültetvényeket s ezen belül különösen a szőlőültetvényeket. Különösen nehéz helyzetbe kerültek azok a gazdálkodók, akik immáron másodszor részesültek ebben az idézőjelbe tett “áldásbanö, hisz ők a tavalyi évben is alig tudtak némi árbevételre szert tenni, veszteséges volt a termelésük. Ezek a gazdálkodók már az idei évüket is alig tudják elindítani, hisz már most finanszírozniuk kell a növényvédelmet, a talajmunkákat, és a várható kis termésből megint csak úgy tűnik, hogy nem tudják a költségeiket tisztességesen rendezni.

Az elmúlt évben az FVM segítette őket, közvetlen támogatással. Ezekkel a termelőkkel beszélgetve ismételten ilyen kéréssel fordulnak a tárca felé, illetve felvetik azt a lehetőséget is - ismerve a tárca nehéz gazdasági helyzetét -, kérik, fontolja meg a tárca azt is, van-e lehetőség valamiféle termelési hitel igénybevételére, amelyhez - ők is jól tudják - nem elég csak az FVM kedvező hozzáállása, hisz a Pénzügyminisztérium keretéből, központi keretből kellene finanszírozni a garanciavállalás kérdéseit is.

Ugyanakkor szeretném még jelezni a hátralévő fél percben, hogy ők a várható kis termés ellenére is kicsit magasabb árbevételben bíznak. Ez közvetett árbevétel-növekedés, ismerve és hallva az elmúlt két hét történéseit, amikor is a borhamisítók elleni fellépés relatíve megnövelte az esélyüket, azért, hogy tisztes árat kaphassanak borukért.

Köszönöm, és várom a választ. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A kérdésre Szanyi Tibor, a minisztérium államtitkára válaszol. Parancsoljon, öné a szó.

 

DR. SZANYI TIBOR földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Országgyűlés! Ha a fölvetett kérdést szabad úgy összegeznem, szándékában áll-e a tárcának ezzel a problémával értő és tisztességes módon foglalkozni, akkor erre a válaszom egy határozott, férfias igen. Ez elég kemény volt, gondolom.

A tényhelyzethez persze az is hozzátartozik, mindez nem szabad, hogy bárkit is felbátorítson arra, hogy akkor ezen a vonalon elindulva különböző spekulatív gondolatok mentén esetleg olyan helyzetbe hozza akár saját magát, akár a tárcát, amely egyébként messze áll az igazságosságtól.

Mi itt a tényhelyzet? A tényhelyzet az, kérem tisztelettel, hogy áprilisban - sőt, még csupán március van -, márciusban semmilyen érdemi következtetést nem lehet levonni az ügyben, hogy a fagykár ténylegesen milyen terméskiesést fog okozni, és azt sem lehet megbecsülni, hogy a termények értékesítésének idején a piaci helyzet milyen lesz, hiszen a termelők azért a piaci munkával is nagyon sokat tudnak magukon segíteni. Még annyit lehet hozzátenni: az agronómia tankönyvei azt azért leírják, hogy még jelentős fagykár esetén is korrekt termést lehet betakarítani, amennyiben megfelelő metszést és más agronómiai módszereket használnak.

Mint tudjuk, az előző kormány a választási kampány hevében beígért a termelőknek a tavalyi esztendőben fagykárt. (Sic!) Igaz, a kormányváltásig egy megveszekedett fillért sem tettek félre erre a célra, de hozzáteszem, annyi szóljon még az előző kormány mentségére, hogy valójában június környékén lehet látni, a fagykárok ténylegesen milyen terméskiesést okoznak, ahhoz lehet hozzárendelni az esetlegesen szükséges forrásokat.

Egyébként jelzem, hogy a Medgyessy-kormány a tavalyi esztendőben mindösszesen 3 milliárd forintnyi könnyítést, segítséget nyújtott így fagykárszinten a termelőknek.

Köszönöm szépen.

 

(15.40)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Viszontválaszra megadom a szót a képviselő úrnak. Parancsoljon!

 

KARAKAS JÁNOS (MSZP): Államtitkár úr, köszönöm a válaszát. Örülök annak, hogy egy kicsit megcáfolta első állítását, hogy semmilyen következtetést nem lehet levonni március-áprilisban a rügyvizsgálat alapján. Ezt mint kertészmérnök is tudom, hogy így nem igaz. Viszont az is tény, hogy ezek ismeretében lehet korrigálni a metszést és a technológiát, és az is igaz, hogy a későbbiek során lehet igazából felmérni, hogy mekkora lesz a tényleges kár.

Ezért is próbáltam többféle alternatívát felvázolni, kérve és figyelmébe ajánlva a miniszter úrnak, illetve a minisztériumnak ezeket a lehetőségeket, amihez természetesen a későbbiek során magam is felajánlom a segítségem, úgy is mint szakértő, úgy is, mint politikus (Dr. Simicskó István: Csak keményen!) és úgy is, mint a kunsági borvidék igazgatóválasztmányának egyik tagja és ismerője a térségnek.

Köszönöm, válaszát el tudom fogadni. (Szórványos taps az MSZP soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Viszontválasz illeti meg az államtitkár urat. Parancsoljon!

 

DR. SZANYI TIBOR földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Nyilván, hogy mi állapítható meg márciusban, áprilisban, ez abból a szempontból még egy kicsit kérdéses, hogy tudjuk nagyon jól, a május szokott olyan fagyokat hozni, ami még ezt a fagykárt tudja súlyosbítani vagy szerencsés esetben enyhíteni. A lényeg az, hogy ebben a pillanatban kitartok amellett, hogy a szándék és a figyelem megvan.

Valóban, többféle változatban készülünk arra, hogy különböző szcenáriók bekövetkezte esetén mi történjék. Azonban azt is határozottan mondom, hogy azért, mert valaki márciusban bejelent akárhány százalékos fagykárt, ez messzemenően nem garancia arra nézve, hogy neki majd pontosan ennyi lesz a terméskiesése vagy az esetleges kárenyhítés, már csak azért is, mert a tavalyi fagykárbejelentéseket követően a tényleges hozamok jóval kedvezőbben alakultak.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps az MSZP soraiból.)

 




Felszólalások:   95-102   103-112   113-120      Ülésnap adatai