Készült: 2024.03.29.13:26:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

57. ülésnap (2010.12.06.), 102. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:23


Felszólalások:  Előző  102  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Már hasznos volt, hogy figyeltem az ön felszólalására, megtudtam, hogy a születésnapom az emberi jogok világnapja; ez nekem már egy öröm itt a mai napból. Ezen túlmenően pedig arra hívnám föl a figyelmét, hogy pont, amikor én jártam a jogi egyetemre - ahol egyik képviselőtársánál is vizsgáztam azon évek alatt -, épp akkor kellett megtanulnunk büntetőjogból, hogy immár az ilyesfajta erőszakos cselekmények nemcsak a nők sérelmére elkövethetők, hanem a férj, a gyerekek sérelmére, s a többi, tehát itt a nemiség már nem egyoldalú irányt jelent ebben a körben.

De komolyra fordítva a szót, ön is utalt arra, hogy itt azért elég sok jelenlegi tényállás is alkalmas arra, hogy különböző, háztartáson belüli erőszakos eseményekre jogi válasz legyen: testi sértés, gondozás elmulasztása, kényszerítés, személyi szabadság megsértése, magánlaksértés, zaklatás, kiskorú elhelyezésének megváltoztatása, veszélyeztetése, szemérem elleni erőszak, csalás, rablás, kifosztás, rongálás, garázdaság, és még jó pár szabálysértési alakzat.

Ezekből is látszódik, hogy ez alapvetően nem egy anyagi jogi kérdés, hanem inkább eljárásjogi, és még inkább társadalmi kérdés, hiszen maga a szóhasználat is, ez, hogy családon belüli erőszak, azt sugallja, mint ha a család az erőszak terepe lenne. Ezzel szemben jól tudjuk, hogy mégiscsak a család egy erőszakos magatartást alapvetően távol tartó intézmény, tehát ha azt akarjuk, hogy kevesebb erőszak legyen a társadalomban, akkor a családokat kell megerősítenünk, ebben szerintem egyetértünk. Jól látható a kormány politikájában is az, hogy a családokat erősíteni kívánja, egy olyasfajta együttműködés, egymásra figyelés, szolidaritásérzés a társadalomban csökkentheti az erőszakot.

De természetesen előfordulhat, ha kisebb arányban is, mint az egyedül élők körében, de előfordulhat, hogy közös háztartásban élők között is előfordulnak ilyen erőszakos cselekedetek, viszonyok. Erre ön is mondta a különböző jogintézményeket, amelyek már most is élnek, főleg a távol tartást, az ideiglenes megelőző, illetőleg a megelőző távol tartás jogintézményét. Ezeknél ön a gyorsított meghosszabbítást javasolta, de ön is tudja, hogy például az illetékek csökkentése akár a gyámügyi törvényben már elősegíti az itt levő nehézségek megoldását (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), és a 2011-es büntető eljárásjogi reformban természetesen erre is ki fogunk térni, hogy itt mit lehet változtatni.

Majd folyatom a viszontválaszban.




Felszólalások:  Előző  102  Következő    Ülésnap adatai