Készült: 2024.03.29.11:00:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

276. ülésnap (2013.05.13.), 269. felszólalás
Felszólaló Ivanics Ferenc (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:47


Felszólalások:  Előző  269  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

IVANICS FERENC (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A forgatható utalványokkal kapcsolatban mint soproni képviselő, mint soproni lakos szólalnék meg, hiszen Sopron az a város, ahol az első ilyen forgatható utalványt bevezették, és a kékfrank ma is megteszi azt a szolgálatot, amelyre hivatott.

A hozzászólásom a bizottsági módosító javaslatot érinti, és azt a kapcsolódó módosító javaslatot, amit Szólláth Tibor képviselőtársammal nyújtottunk be, amit Bóka István és Firtl Mátyás képviselőtársunk is támogathat.

(19.50)

Tehát gyakorlatilag azt mondhatjuk, hogy ez a módosító indítvány az egész ország forgatható utalványok részét lefedi, tehát teljes támogatottságot élvez. Ami a kapcsolódó módosító indítvány lényege, az tulajdonképpen a mindennapos használatot könnyíti meg. Az 1. pontja azt próbálja rendezni, hogy a most forgalomban levő utalványok már ne kerüljenek visszavonásra, átalakításra, és olyan szabályozást próbál meghatározni, amely mégis egyértelmű, és azoknak a követelményeknek is megfelel, amelyeket az MNB és az NGM kért.

Az elmúlt héten lezajlott a tárgyalás a Helyi Pénzek Szövetsége, a Magyar Nemzeti Bank és a Nemzetgazdasági Minisztérium között. Tulajdonképpen ennek a tárgyalásnak az eredménye az a bizottsági módosító javaslat, amely beérkezik majd, amely lehetővé teszi többek között azt, hogy a helyi pénzek fedezetét állampapírba is fektessük. Úgy gondolom, hogy ez a nemzetgazdaságnak is jó hasznot tud hajtani, és ilyen módon pluszbiztonságot ad még esetleg azokra a felvetésekre is, amelyeket Kiss Sándor képviselőtársam fogalmazott meg. Ilyen módon érdemes átgondolni a módosító indítványok koherenciáját.

A módosító indítványunknál az egyik lényeges elem - és ez felmerült a bizottsági ülésen és a múltkori plenáris üléseken is -, hogy a felülbélyegzésnek nevezett pénzátalakítással mi legyen, hogy legyen. A módosító indítványunk ezt kívánja rendezni. Arról szólt a vita, hogy a névértékkel kapcsolatosan hogyan tájékozódhat a vásárló egyértelműen. A javaslatunk szerint a törvényben egyértelműen szerepel: "Az utalványkibocsátó az utalványbirtokos kérésére annak birtokában lévő, forgalomképes, forgatható utalványt az utalványon szereplő címletértékkel azonos hazai hivatalos pénznemének megfelelő névértéken bármikor visszaválthatja." Azaz nem szükséges külön a névértéket ráírni, ami meglehetősen bonyolult is, hiszen ezt fejtették ki múltkor a képviselőtársak is. Például Sopronban a kékfrankutalványon három nyelven is szerepel és három pénznemet is érinthetne ez a kifejezés, hiszen a kékfrankutalvány a Sopron környéki hármas nyelvi tagozódásnak megfelelően németül és horvátul is tartalmazza az összeget. Tehát ilyen módon a hazai fizetőeszközzel egyértelmű hozzárendelést jelent ez a szabályozás. Ezt különösen fontosnak gondoljuk.

Végezetül azt gondolom, azt az átmeneti rendelkezést is nyilvánvalóan érdemes kivenni, amely arra vonatkozott volna, hogy a forgalomban lévő pénzeknél mennyi idő van arra, hogy átjavítsuk azokat az adatokat, amelyeket most ezzel a módosítóval kivettünk.

Még egy dolog van: az elérhetőséget is kérték, benne volt az eredeti javaslatban. Úgy gondoljuk, a mai egyértelmű körülmények között, ha nyilvánvalóan rajta van, hogy ki a kibocsátó, annak az elérhetősége is egyértelmű. Itt van egy szóbeli javaslat, amely szerint a további forgalmazást esetleg megkönnyítendő, az elfogadóhelyeken látható helyen ki kell tenni egy táblát, hogy pontosan hol érhető el ez a kibocsátó. Akkor ilyen módon ez a szabályozás rendben van, mégsem érinti a helyi pénzeket.

Ezen javaslatok, elképzelések alapján tehát úgy gondolom, hogy a helyi pénzek forgalmazása elől elhárul az akadály, és azon városokban is, ahol gondolkodnak azon, hogy helyi pénzeket bocsássanak ki, már zajlanak ezek a tárgyalások, ott a törvényi szabályozásnak is megfelelően, lendületet kaphat és ezáltal a helyi gazdaság motorjaként szerepelhet.

Annyit még hadd jegyezzek meg: ez egy érdekes gazdasági eszköz, hiszen az önkormányzatoknak, ha belépnek ebbe, gazdasági lehetőséget ad, amely az önkormányzatiság elmúlt húsz évében meglehetősen szűk területe volt gazdasági téren az önkormányzatoknak, és ez a fajta pénzkibocsátás ezt a tevékenységet bővíteni tudja, és ilyen módon az önkormányzatok, a helyi közösségek bele tudnak szólni a helyi gazdasági életbe. Ezért külön köszönjük a Nemzeti Banknak, a Nemzetgazdasági Minisztériumnak is, hogy ilyen pozitívan álltak hozzá ehhez a kérdéshez, és a tárgyalásokon rendeződtek a nyitva levő törvényi szabályozási kérdések. Köszönjük szépen. Reméljük, az elfogadással rendeződik ez a dolog.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  269  Következő    Ülésnap adatai