Készült: 2024.04.19.22:46:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

72. ülésnap (2011.03.07.), 334. felszólalás
Felszólaló Dr. Aradszki András (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:26


Felszólalások:  Előző  334  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ARADSZKI ANDRÁS (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! A törvényjavaslatnak volt egy kiindulási pontja, nevezetesen, hogy a mezőgazdasági vállalkozások beruházási hajlandósága az elmúlt években visszaesett. Az ágazatban a beruházási kedvet az elérhető támogatások határozták meg, és nem biztos, hogy mindig a gazdasági racionalitás döntött.

Egy jól működő uniós, illetve magyar támogatási rendszer a megfelelő finanszírozási formák kialakításával, illetve beemelésével a futó agrártámogatási programokban tudott volna változást elérni, de az elmúlt 8 évben a kormány mulasztásai miatt ez nem következett be. A Fidesz-KDNP-pártszövetség kormánya az elmúlt évek folyamán, helyesebben az elmúlt időszakban igyekezett a maga eszközeivel ezt az agrártámogatási hátrányt, ha minimálisan is, de megszüntetni. Gondolok én arra, hogy a piacra jutás támogatása céljából a közbeszerzési törvény módosításával lehetőséget biztosított az élelmiszerek közvetlen beszállítására, és ennek az akciótervnek a következő része volt az, amikor a kormány úgy döntött, hogy a mezőgazdasági vállalkozások számára is biztosítja a Széchenyi-kártya programot, illetve annak az előnyeit.

Hozzá kell tennem, hogy a törvényjavaslat az európai uniós rendelet alapján határozza meg azokat a kis- és középvállalkozásokat, amelyek az agráriumban működnek, amelyeket egyébként a törvényjavaslat támogatni rendel a Széchenyi-kártyán keresztül. Az, hogy miért kellett mégis ennek a módosításnak bekövetkeznie, nem volt más, mint az, hogy a magyar agráriumban elég sajátos rendszerű vállalkozási formák alakultak ki, gondolok itt a családi gazdálkodásra, a mezőgazdasági őstermelőre, a mezőgazdasági kistermelőre, és ezen vállalkozási formák részére nyújtandó támogatás biztonsága érdekében szükség volt, illetve szükség van a vonatkozó törvényjavaslat, a 2003. évi XXXIV. törvény módosítására.

Amennyiben az agrár Széchenyi-kártya bevezetésre kerül, illetve a mezőgazdasági vállalkozások részére biztosít támogatást, várhatóan növelni fogja az agrárvállalkozások versenyelőnyét az európai piacon, bővülnek a hitelintézetek által nyújtott, kockázatosnak tartott agrárágazati mikro- és kisvállalkozások támogatási lehetőségei.

Mint a fenntartható fejlődés bizottságának tagja, fontosnak tartom kiemelni, hogy a mezőgazdasági kis- és középvállalkozások részére a kártya segítségével fejleszteni lehet a jelenleg még igen nagy élőmunkát jelentő, úgynevezett biogazdálkodás gépesítését s az ebbe történő beruházást, amely egyik kitörési lehetősége lehet az agrárszférának.

Nagyon fontosnak tartom, hogy egy megint igencsak munkaigényes terület infrastruktúrájának megalkotását jelentheti, illetve ahhoz adhat támogatást a Széchenyi-kártya, gondolok itt az úgynevezett hungarikumok termelésére, amelyek az európai piacon egyedi módon tudnak megjelenni, és ez megint csak versenyelőnyt jelenthet az agrárvállalkozások részére. Mindezen túl, úgy gondolom, a hatékonyan működő hazai mezőgazdasági kis- és középvállalkozások hozzájárulhatnak az élelmiszerárak letöréséhez, illetve csökkentéséhez is.

Mindezek alapján, mindezeket összegezve azt kell mondanom a Kereszténydemokrata Néppárt nevében, hogy támogatni tudjuk a törvényjavaslat elfogadását. Köszönöm. (Szatmáry Kristóf tapsol.)




Felszólalások:  Előző  334  Következő    Ülésnap adatai