Készült: 2024.04.19.21:45:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

185. ülésnap (2004.11.15.), 248. felszólalás
Felszólaló Kosztolányi Dénes (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Önkormányzati bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:38


Felszólalások:  Előző  248  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOSZTOLÁNYI DÉNES, az önkormányzati bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Államtitkár Úr! Az önkormányzati bizottságban az igenek mellett 5 nem és 4 tartózkodás annyit jelentett, hogy megfogalmazódtak - főleg két kérdéskört érintően - bizonyos aggályok a tekintetben, hogy helyes-e, szükséges-e és biztos-e, hogy a legjobb időben hajtjuk végre ezt a köztes népszámlálást, ha 2005-re tesszük az időpontját.

Az első kérdéskörben az merült fel, ami az előterjesztésből nem tűnik ki, és az ön mondandójából most sem tűnt ki, de a bizottsági ülésen semmiképpen nem hallottunk arról, hogy a finanszírozása biztosított-e ennek a népszámlálásnak, magyarul, van-e pénz rá, elegendő pénz ahhoz, hogy színvonalas munkát végezhessen a Statisztikai Hivatal.

A költségvetés ismeretében mondták a nemmel szavazók és a tartózkodók, hogy látjuk, a költségvetésben rengeteg olyan prioritás, fontos feladat - többek között például az önkormányzatok - nem kapnak elegendő pénzt, és vannak olyan halaszthatatlan és félre nem tehető feladatok és célok, amelyeket nem finanszíroz a költségvetés. Akkor miért finanszírozza ezt a köztes népszámlálást?

Ugyanis mint kiderült, 1963-ban, 1968-ban és '73-ban ötévenként valóban megtörténtek ezek a köztes, kisebb népszámlálások, de onnantól kezdve hektikusan alakultak az időpontok.

 

(20.30)

A tízévenkénti nagy népszámlálások között az utolsó három évtizedben egyszer '73-ban, aztán '84-ben, majd '96-ban volt ilyen köztes népszámlálás. Érdekes módon az ötödik évben soha nem volt. Lehet, hogy vissza kellene térni az évtized pontos mértani, számszaki közepére, és az ötödik évben kellene ezt tartani. De a következő az észrevételünk: nem tartjuk szerencsésnek a választások éve előtti népszámlálást. Ugyanis, amikorra ezek az adatok ismertté válhatnak, addigra gyakorlatilag már a parlament feloszlatására sor kerül, és mindenki a 2006-os választásokra készül. Éppen ezért nem lesz arra alkalom, hogy ennek a népszámlálásnak a hatástanulmányi oldalát kellően mérlegelje mindegyik politikai oldal vagy a teljes parlament.

Az a helyzet, nem volt meggyőző az az érv, hogy a 2005. évi mikrocenzus röviddel az európai uniós csatlakozást követően is képet nyújt a társadalomról és a gazdaságról. Szerintünk nagyon rövid idő telt el, az európai uniós csatlakozás semmilyen következményéről, hatásáról nem fog tudni kellő adattal szolgálni ez a felmérés, mert az idő rövidsége ezt nem teszi lehetővé.

Ugyanakkor külön kiemelte a törvényjavaslat azt a két területet, amely ezek szerint a köztes népszámlálás fő célja. Ezek közül a munkanélküliség alakulása külön szerepel a kérdéskörök között. Az ellenzékben lévő képviselők úgy tudják, és az eddigi tapasztalatunk is az irányba hatott, hogy önök mindig azt mondják, a munkanélküliségről naprakész adatokkal bírnak - egy egész államtitkárság, egy minisztérium foglalkozott ezzel; igaz, hogy a vezetőjét utána cserélgették, de mintha a munkanélküliséggel kapcsolatosan naprakészség lenne. Emiatt nem kell népszámlálást tartani.

Ugyanakkor nagyon kérdéses ez a meghatározás a bizottság ellenzéki tagjainak véleménye szerint: “a munkáltatói szféra változása a privatizáció és a külföldi tőke megjelenése következtébenö. Kérem szépen, nem most jelent meg a külföldi tőke Magyarországon, és a privatizáció is a rendszerváltás utáni első évben elindult! Tehát itt valami olyan felmérésről van szó, amelynek a célja is homályos, és nagyon nehezen megközelíthető.

El kellett mondjuk azt is, hogy nem tartanánk szerencsésnek, és el szeretnénk kerülni annak a gyanúja felvetését is, hogy egyéb célokat is szolgálna ez a felmérés. De nem tudjuk ezt félretenni akkor, hogy bár a törvény szerint az összeíráskor gyűjtött adatok kizárólag statisztikai célra használhatók fel, mégis önök maguk fogalmaznak olyan formában, az van a törvényjavaslatban, hogy az eredmény választókörzetenkénti közzétételére kerül sor. Tisztelt Ház! A választókörzetenkénti közzététel politikai célzatú adatközlés. Éppen ezért kérjük a kormányt, fontolja meg, hogy halasszuk 2006-ra ennek a közbenső népszámlálásnak az időszakát és feladatait.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiból.)




Felszólalások:  Előző  248  Következő    Ülésnap adatai