Készült: 2024.04.19.21:49:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

57. ülésnap (1999.03.23.),  7-11. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 8:58


Felszólalások:   3-7   7-11   11-15      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett Lamperth Mónika frakcióvezető-helyettes asszony, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából, "Az árvíz, a belvíz és ami utána következik" címmel. Frakcióvezető-helyettes asszony, öné a szó.

DR. LAMPERTH MÓNIKA (MSZP): Köszönöm. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Ez a kormány eddig a múlt eredményeiből élt, és a kommunikációs trükkjeit felhasználva becsapta választóit. Most mutatkoznak meg valódi képességei. (Mozgás és zaj.) A trükkök és a blöffök kormánya nem képes megállítani a külföldi tőke kivonulását, az egyensúly vészjósló romlását. Az árvizet pedig keleten nem állítják meg a kommunikációs bravúrok.

Ez a kormány becsapta a választóit gyors növekedési és reálbér-emelési blöffjeivel, és most magára hagyta Kelet-Magyarországot. Nem küld pénzt a válság sújtotta övezetbe, az önkormányzatok védekezésre fordított költségei, kifizetetlen számlái egyre nőnek, pénzt nem kapnak, a kormány pedig csak ígér, ígér, ígér. Én magam ezért megértem a kisgazda frakciót, amikor azt kéri, hogy költségvetési forrásból segítsenek Szabolcsban. Torgyán miniszter úr külföldi hitelek felvételét sürgeti, a PM elutasít, Orbán miniszterelnök csak ígér, de a pénz nem érkezik meg. Ahogy a magyar ember mondja, ígéretekkel pedig tele van a padlás.

Ez a kormány például nem utasította fejlesztési bankját, amelyet legalább 20 milliárddal túltőkésített, ennek a régiónak a megsegítésére és fejlesztésére - se tavaly, se most. Az ország fejlesztési bankja most például azzal van elfoglalva, hogy megvásárolja Simicskától a Magyar Televízió adósságait. Gondolom, Stumpf úr a TV-székházban akarja berendezni a kancelláriát, és ezt a fejlesztési bankkal akarják elintéztetni. A Néprajzi Múzeum csak PR-blöff volt.

A Magyar Televízió kisajátítása mellett ezt a kormányt manapság leginkább az izgatja, hogy hogyan tudja megszerezni a stadionokat. Mint halljuk, az új elit összeveszett. Gratulálok, uraim! A kisgazdák nem adják a budapesti stadionokat a fociminiszternek, mert - mint tudjuk - a PR a közvélemény, a fociszurkolók megnyerése szempontjából nagyon fontos kérdés. Ez már valódi PR-háború a kormányon belül, amit a sajtóban csak hűbele Tamásnak nevezett miniszter vív a vidékfejlesztési miniszterrel, persze Budapesten. Hűbele Tamás azonban nemcsak a szövetséges frakcióval, de a futballszövetségekkel is harcol, gondosan lejáratva a magyar demokráciát, és pontos fényképet mutatva a Fidesz magyar polgárbosszantó párt PR-jéről: 1. mutass erőt, 2. döntsél, lépjél meglepetésszerűen, 3. keress bűnbakot, 4. jelentsd be, hogy rend lesz.

Miért van stadionháború? Hogy lekösse a figyelmet. PR-blöff, amíg elvonul az árvíz. S így nem kell válaszolni a kérdésre, mi lesz az önkormányzatok kifizetetlen számláival, az emberek miből építik újra majd a házakat.

 

(9.20)

Selmeczi Gabriella PR-akciójában bírálja Gógl Árpádot, mert őszre kiürül a gyógyszerkassza, csökkentik a mentősök számát, marad a nővérhiány, és nincs pénz az orvosok béremelésére. De miért nincs pénze a tárcáknak? Ennek legalább három oka van: az egyik, hogy Simicska úr még mindig a Fidesz-birodalom építésével van elfoglalva; a másik, hogy a Pénzügyminisztérium jól tudja befagyasztani a tartalékokat, visszavenni a pénzt az önkormányzattól, de nem tudja ösztönözni a tőkebefektetést; a harmadik: lehet, hogy tényleg túl sok pénzt küldtek a Postabankba és a Magyar Fejlesztési Bankba.

Hölgyek és Urak! Ezt abba kellene hagyni! Gyorsan adjanak néhány stadiont a kisgazdáknak, hogy befogják a szájukat, adjanak székházat a Stumpfnak, hogy hagyja békén a közintézmények székházait, és gyorsan döntsék el, ki a főnök, Gógl vagy Selmeczi - és foglalkozzanak a valódi problémák megoldásával! Adják végre oda az árvíz és belvíz sújtotta önkormányzatoknak a háromszor megígért pénzt, mert filléres napi gondokkal küszködnek!

Azt gondolom, hogy még korai lenne a kormányt önvizsgálatra felszólítani, erre úgysem lenne képes, ezért csak taktikájuk módosítását kérhetjük tőlük: idejük zömét ne a botránykrónikák gyártására és a blöffhadjáratokra pazarolják, hanem a gondok megoldására; kevesebbet költsenek önmaguk ünneplésére, többet az emberekre - például most mindjárt a Tisza vidékén. És válaszoljanak felelősséggel: mi lesz ezekkel a falvakkal, városokkal az árvíz és a belvíz után, mi lesz az itt élő emberekkel?

Köszönöm. (Taps az ellenzék soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető-helyettes asszony. Megadom a szót Manninger Jenő politikai államtitkár úrnak, a Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Minisztérium részéről. Államtitkár úr, öné a szó.

MANNINGER JENŐ közlekedési, hírközlési és vízügyi minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Frakcióvezető-helyettes asszony hozzászólásának a címe: "Az árvíz, a belvíz és ami utána következik" volt, ezért kértem én szót - habár ami utána következett, az nem nagyon van köszönő viszonyban az árvízzel és a belvízzel; úgy is mondhatnánk, hogy összehordtunk hetet-havat. Mi ezt figyelemmel kísérjük, és figyelemmel kísérjük a meteorológiai viszonyokat is, de ennek nem sok köze van az árvízhez és a belvízhez; tárcánk az árvíz- és belvízvédelemmel foglalkozik.

Ugyanakkor tény, hogy az árvízvédelmi létesítmények állapotának leromlása nagyban összefügg azzal a ténnyel, hogy az elmúlt tíz-tizenöt év folyamán, többek között az elmúlt négy év folyamán a vizek kártétele elleni védelem, a művek és az eszközök fenntartása és fejlesztése nem kapott kellő figyelmet, és így rendkívüli vízállások esetén valóban nehéz helyzetbe kerül az ország. Az elmúlt hetekben ugyanis minden eddigit meghaladó árvíz vonult le a Tiszán, és a belvízhelyzetről is elmondhatjuk, hogy példa nélkül álló méreteket öltött. Mindezek elhárítása óriási terheket rótt az államra, az önkormányzatokra és a lakosságra.

Eddig a védekezésen volt a hangsúly, és azt mindenképpen jelenthetem, hogy urai vagyunk a helyzetnek. Olyan eset nem fordult elő, hogy pénzhiány miatt indokolt védekezés elmaradt volna, az érintett tárcák saját költségvetésükből utaltak át pénzeszközöket az azonnali védekezés céljaira. Tehát amit a képviselő asszony állít, hogy a kormány nem foglalkozik a védekezéssel, az tényszerűen nem igaz, a kormány megfelelő módon foglalkozik a védekezéssel, csakúgy, mint az önkormányzatok, a honvédség. A gátakon 6500 ember dolgozik, többek között 800 fő honvéd, tehát ők folyamatosan építik a megfelelő árvízvédelmi töltéseket, és a kormány is jelen van. A kormány 2 milliárd forintot költött el a Felső-Tisza-vidéken az árvízvédelmi töltések megerősítésére, a korábban nem kellő ütemezésű programok felgyorsítására. Természetesen a munkákat csak akkor lehet megkezdeni, ha az időjárás megengedi, hisz ez is egy törvény, hogy a gátak emelésének építését csak a fagykárok lehetőségének elmúltával lehet elkezdeni.

A március 19-ei rendkívüli kormányülésen a belügyminiszter rendelkezésében azonnali épület-helyreállítási munkálatokra 400 millió forintos keretet hagytak jóvá. Döntés született arról is, hogy a kárfelmérések azonnal kezdődjenek meg. Az önkormányzati és lakóépületek kárfelmérését a Belügyminisztérium, a belvizek által okozott mezőgazdasági károk becslését a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium, a közművekben keletkező kár számszerűsítését pedig tárcák végzik, tehát a felmérések után lesz a kormány abban a helyzetben, hogy a konkrét intézkedéseket megtegye. A helyreállításban hármas munkamegosztás lesz, az állam, az önkormányzatok és az egyének közösen vállalnak részt a károk felszámolásában, tehát nemcsak a Közép-Tisza-vidékkel, a Felső-Tisza-vidékkel, hanem a környező településeken élő emberek életével is foglalkozik a kormány. Időnk zömét, ahogy a képviselő asszony mondta, a megfelelő, ide rendelt tárcák vezetői idejének zömét valóban ezeknek a problémáknak a megoldása köti le, és ahogy az árvíz elvonul, a rendkívüli helyzet megszűnik, megtörténik a károk rendezése.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Ugyancsak napirend előtti felszólalásra jelentkezett Turi-Kovács Béla frakcióvezető-helyettes úr, a Független Kisgazdapárt képviselőcsoportjából, "A segélyprogramok hasznosulása" címmel. Frakcióvezető-helyettes úr, öné a szó.




Felszólalások:   3-7   7-11   11-15      Ülésnap adatai