Készült: 2024.03.28.09:18:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

221. ülésnap (2012.09.25.),  15-18. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:59


Felszólalások:   13-14   15-18   19-20      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megkérdezem Szatmáry Kristóf államtitkár urat, kíván-e másodszor is megszólalni turizmusügyben. (Jelzésre:) Nem.

Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Novák Előd, a Jobbik képviselője. Felszólalásának címe: "Nézzünk a gyilkosok szemébe! Biszku Béla és Mátsik György házához hív tüntetni a Jobbik az elszámoltatásért és a kommunista luxusnyugdíjak megvonásáért."

Képviselő úr, öné a szó.

NOVÁK ELŐD (Jobbik): Köszönöm a szót. Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Pongrátz Gergely, a Corvin köz néhai legendás parancsnoka még 2003. október 24-én a Jobbik zászlóbontó gyűlésén így fogalmazott: Nekünk az egyik lábunk már a sírban van. A fáklya kiesik a kezünkből. Nektek kell átvenni azt a szellemiséget, azokat az eszméket, amelyekért '56-ban olyan sok bajtársunk halt meg. Nektek kell továbbvinni, a tiétek a jövő, nekünk már csak múltunk van.

Könnyeivel küszködve fogalmazta meg ezeket a mondatait Pongrátz Gergely. Érdemes az egész beszédet is megtekinteni az interneten, például a YouTube-on, ezt a rövid, megható beszédet, hiszen amikor ezt hallgattuk ott, élőben, akkor nem gondoltuk, hogy még 2012-ben is aktuálisak lesznek az '56-osok követelései; így az, hogy Pongrátz Gergely átadta nekünk szimbolikusan a fáklyát, ez olyan felelősséget ró ránk, ami alapján most pénteken is tüntetésre kell hívnunk az egész magyar nemzetet.

Hiszen az 1956 utáni megtorlásokat irányító Biszku Béla vagy éppen a Mansfeld Péterre is halálos ítéletet kérő ügyész, Mátsik György ma is boldogan él, míg meg nem hal. Életükben - legalábbis jogerős ítélettől - nem kell félniük a hatóságok időhúzása vagy épp a feljelentések elutasítása miatt.

Minden eddigi kormánypárt felelős természetesen azért is, hogy ezeket a vezetőket ma is többszázezres luxusnyugdíjjal jutalmazzák, ezek a kommunista vezetők tehát boldogan élik nyugdíjaséveiket. Ezért hívunk most pénteken minden magyar honfitársunkat Mátsik György, az egyik fő gyilkos háza elé a Naphegy utca 21. szám alá, ami a 18-as villamos budapesti, Krisztina téri megállójából is könnyen megközelíthető.

(9.40)

És egy vonulásra hívunk Biszku Béla, az 1956 utáni megtorlásokat irányító belügyminiszter házához, aki a Jobbik feljelentése nyomán végre legalább házi őrizetbe került, de egy rózsadombi házban, luxusnyugdíjjal, azt gondolom, meglehetősen jobb életet él, mint természetesen akár egy átlagnyugdíjas. Ezen szeretnénk változtatni, hiszen azt gondoljuk, hogy neki minimum előzetes letartóztatásban lenne a helye. Erre szeretnénk fölhívni a figyelmét önöknek is, akik sajnos egy-két antikommunista frázissal akarják elintézni azt a kisiklatott rendszerváltást, ami itt sajnos az elmúlt két évtizedet jellemezte.

A kommunista luxusnyugdíjak megvonására a Jobbik már az Országgyűlésbe bekerülése után két hónappal gyakorlatilag benyújtotta a nagyon precízen a hatályos lengyel szabályozást a magyar jogrendszerbe átültető nyugdíjtörvény-módosító javaslatát, ezt azonban önök rendre - legutóbb épp most, tegnap - szavazták le, még a napirendre vételét is. Tehát nem arról van szó, hogy önök egy-két szimbolikus Biszku Bélával elintéznék azt a dolgot, ami valójában több ezer embert érint. Évi több milliárd forintról beszélhetnénk, akik ilyen kiemelt luxusnyugdíjat kapnak kommunista vezetőként, hanem önök még napirendre sem szeretnék venni, még fölvizezve sem hajlandók erről beszélni. Azt akarják, hogy érjük be azzal, amit itt sorozatos követelésünk hatására egyfajta félsikerként, a szelet a vitorlánkból kifogva próbáltak elégségesként elfogadtatni, ez pedig a nyugdíj-kiegészítésekből lett pótlékok felülvizsgálata, amire október végéig kapott haladékot a miniszter egy végül közös, fideszes és jobbikos törvénymódosító javaslat eredményeképpen.

Azonban ez csak töredéke, körülbelül 120 millió forint évente, ami a kommunista kitüntetések után jár, azonban Biszku Béla sem nyugdíj-kiegészítésként kap ilyen rendkívül magas nyugdíjat, hanem azért, mert az akkori tevékenysége nyomán, az akkori magas jövedelme nyomán az általános nyugdíjszámítási szabályok szerint kap ma rendkívül nagy nyugdíjat. Biszku Bélának talán kitüntetése sem volt, hacsak nem az elmúlt években a kommunista bűnök tagadása után megkapta ugyebár a Sánta Kutya-díjat. Ha ettől eltekintünk, akkor bizony neki kitüntetése nincs, csak azért, mert emberi... - több fizikai megsemmisítésre adott utasítást, emberi életek megnyomorítója volt, ezért kap ma az önök kegyéből is, több mint két évtizeddel az úgynevezett rendszerváltás után is kiemelt nyugdíjat.

Önök az alaptörvényben egy-két szép frázissal elintézik olyan szintű közhelyszerű alapigazságokkal az antikommunizmust, miszerint például az MSZMP jogutódja az MSZP. Hát ezt eddig is tudtuk, azonban következményei ennek, úgy tűnik, hogy nincsenek. Hiszen leszavazták azt a javaslatunkat is, azt az alaptörvény-módosító javaslatunkat is az összes többivel együtt, miszerint az előző kommunista rendszer vezetői ne lehessenek nemhogy miniszterelnökök, mint mondjuk, Gyurcsány Ferenc országos KISZ-vezető a KISZ KB titkáraként lehetett, hanem még országgyűlési képviselők sem, hiszen szégyen szerintünk, hogy az MSZMP Központi Bizottságának egyes tagjai még mindig helyet foglalhatnak az MSZP padsoraiban.

Ezért szeretnénk érdemi változtatást, ezért buzdítunk mindenkit arra, hogy péntek este nézzünk a gyilkosok szemébe, jöjjenek tüntetni Mátsik György és a másik gyilkos, Biszku Béla háza elé a Jobbik Magyarországért Mozgalommal, ahol felszólal a Magyar Politikai Foglyok (Az elnök csenget.) Szövetségének elnöke is.

Köszönöm, elnök úr. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Megkérdezem, a kormány nevében... - igen, látom, Rétvári Bence államtitkár úrnak megadom a szót.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Se Csatáry, se Biszku, ez a kormánynak az álláspontja. (Közbeszólás a Jobbik padsoraiból: Hogy jön ide Csatáry?) Bárki is veszi el mások életét jogtalanul, igazságtalanul, az az ember ennek a kormánynak a számára elfogadhatatlan, ezért mind törvénymódosításokkal, mind nyilván politikai megnyilvánulásokkal, mind az államigazgatási szervezet tevékenységével vagy a bíróságok számára alkalmazandó jogszabályok elfogadásával igyekszünk megtenni mindent, hogy ezek az emberek valóban a helyükre kerülhessenek, nevezetesen, a vádlottak padjára, és ne kiemelt nyugdíjakkal, ne nyugodt élettel éljenek akkor, amikor több tucatnyi vagy több száz embernek az élete, nyomorúsága, vagyonfosztása, jogtalan eltiprása az ő nevükhöz kapcsolódik.

Egyrészről valóban az alaptörvénybe, az alaptörvény átmeneti rendelkezéseibe olyan részeket iktattunk, amelyek a kommunista múlttal való teljes szakítást jelentik, hiszen egy jogállam alapja csak úgy teremtődhet meg, ha előtte véglegesen lezárjuk ezt a korszakot. Éppen ezért fogadtunk el számtalan törvényt, törvénymódosítást, legyen szó a büntető törvénykönyvnek a kommunizmus bűnei tagadásáról vagy a Btk. új, 33. § (2) bekezdéséről, amely el nem évülhetővé tette, pontosabban egyértelművé tette, hogy nem évülnek el a háborús bűntettek, az emberiség elleni egyéb bűncselekmények - ezek a Btk. XI. fejezetében találhatók -, az emberölés súlyosabban minősülő esetei, az emberrablás, elöljáró vagy szolgálati közeg elleni erőszak, és még jó pár egyéb terrorcselekmény és más hasonló cselekmények. Ezek a mostani kormány alatt elfogadott törvénymódosítások tették lehetővé, hogy a korábban nem felelősségre vonható kommunista vezetők ellen, és ha még élnek, akkor a nemzeti szocialista rendszert kiszolgáló vezetők ellen elinduljanak a büntetőeljárások.

Ezekben az esetekben, ahol egyértelműen emberéletek elvételéről, sortüzekről, emberek tömeges jogfosztásáról, eltiprásáról van szó, senki nem burkolózhat azzal, hogy parancsra tette. Ahogy ez nem volt elfogadott a második világháború szörnyű bűncselekményeinél, ugyanúgy nem elfogadott ez a kommunista rendszer alatt elkövetett bűncselekményeknél sem.

Óriási lemaradásban vagyunk azon a téren, hogy a kommunista rendszer rémtetteit feltárjuk, mert van ugyan Terror Házánk, van emlékpontunk (Novák Előd: Meg luxusnyugdíjunk.), de az oktatásban, filmekben és sok minden másban óriási lemaradásban vagyunk, tehát azokat be kell mutatni, de egyértelmű, hogy ez a kormány évről évre, hónapról hónapra előrehalad ezen a területen. Ennek volt például eszköze az is, hogy míg a Gyurcsány- és Bajnai-kormányok alatt a különböző kommunista rendszerben elszenvedett jogtiprásért vagy jogfosztásért járó, kárpótlási jogcímű nyugdíjakat nem emelték, addig ez a kormány nemcsak hogy ugyanúgy emelte, mint a más címen folyósított nyugdíjakat az alapnyugdíjat, hanem igyekezett valamelyest pótolni is a lemaradást, és az idei évben visszamenőlegesen dupla összegű nyugdíjemelést fogadott el erre a nyugdíjrészre.

Ami azt illeti, hogy hogyan foglalkozott a kormányzat a kommunista időben megszerzett nyugdíj-privilégiumokkal, itt ugye egy elég nehéz helyzettel állunk szemben, hiszen az iratok egy jó része már nem fellelhető, amik a rendszerváltáskor is esetleg fellelhetők voltak, egy másik részénél nehéz megállapítani, hogy pontosan ki milyen jogcímen kapta. Ugyanakkor fontosnak tartottuk, hogy az 1991-es, tízezernyi tömegre kiterjedő vizsgálatot újra elővegyük, hiszen akkor a köztársasági elnök által vezetett bizottság mostani megítélésünk szerint nem végzett elég alapos munkát, nem állította helyre a történelmi igazságot.

Éppen ezért fogadtunk el törvénymódosítást, az 1991. évi XII. törvény egészült ki egy újabb 2/A. §-sal. Ennek értelmében a kárpótlásért felelős miniszternek egy bizottságot kellett felállítani, amely elvégzi 2012. október 31-éig a munkáját, és felülvizsgálja a különböző nyugdíj-kiegészítés helyébe lépő pótlékokra való jogosultságot. Január 1-jei hatállyal pedig megszünteti ezeket a különböző nyugdíj-privilégiumokat, ha megállapítja, hogy a saját jogon folyósított pótlékban részesülő személy, illetve az özvegyi jogon folyósított pótlék esetén az elhunyt jogszerzését - itt egy hosszabb felsorolás lesz, remélem, beleférek az időbe -: a '45 és '49 közötti időszakban a demokratikus államberendezkedés felszámolásában játszott szerepe, az '56-os forradalom és szabadságharc leverésében vagy az azt követő megtorlásokban játszott szerepe, a '48 és '89 közötti időszakban folytatott titkosszolgálati tevékenysége, a '48 és '89 közötti időszakban betöltött állami vezetői tisztsége és az ebben a tisztségben végzett tevékenysége, illetve a Magyar Kommunista Pártban, a Magyar Dolgozók Pártjában, a Magyar Szocialista Munkáspártban vagy a KISZ-ben betöltött vezető tisztsége és az ebben a tisztségben végzett tevékenysége miatt a pótlékra érdemtelen. (Az elnök csenget.) Ezzel a munkával, úgy érzem, hogy a rendszerváltásnak ezt az adósságot is törleszteni tudjuk.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban. - Novák Előd: Biszku Béla meg röhög a markába.)




Felszólalások:   13-14   15-18   19-20      Ülésnap adatai