Készült: 2024.04.19.01:24:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

215. ülésnap (2009.06.08.), 222. felszólalás
Felszólaló Arató Gergely (MSZP)
Beosztás oktatási és kulturális minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:15


Felszólalások:  Előző  222  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ARATÓ GERGELY oktatási és kulturális minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Megtehetném azt, hogy úgy teszek, mintha nem érteném a képviselő úr beszédét a szóhasználata miatt, amelyik a baloldal régi szép idejét idézi fel, amikor kizárólag a tőke és a munka harcában tudott gondolkodni egy más megközelítésben. Mindenesetre nem gondolom azt, hogy csak a tőke és az állam a létező szereplője egy társadalomnak, mert van például civil társadalom is. De nem emiatt kértem szót.

Azt gondolom, képviselő úr, alapvetően abból a szempontból érdemes megközelíteni ezt a kérdést, hogy milyen az a típusú működési forma, amelyik a hallgatók számára a legjobb lehetőséget biztosítja; nem a befektetők vagy nem önmagában az állam érdekét, mert az állam sem egy önmagáért létező valami, hanem meg kellene nézni, hogy mi szolgálja legjobban a hallgatók érdekét. A felsőoktatás szerencsére ma is sokkal sokszínűbb, mint ahogy a képviselő úr mondja, hiszen ezen a területen ma is jelen vannak például az egyházak mint intézményfenntartók, s jelen vannak civil szervezetek is. Adott esetben a két létező nemzetközi egyetem közül az egyik, a Közép-európai Egyetem tisztán egy civil szervezet, a másik, az Andrássy Egyetem egy sajátos civil szervezet, aminek nem a német állam, hanem német tartományok mint állami szervezetek az alapítói. Ez tehát egy nagyon sokszínű világ, a kérdés nem egyszerűsíthető le ennyire.

Szerintem az a helyes megközelítés, amiben itt konszenzus közeli állapot volt, hogy mik azok a formák és mik azok a működésmódok, amik ebben a sokféle fenntartói szerkezetben és lehetőségben egy egyben maradó, nem széteső felsőoktatási rendszert biztosítanak, és ilyen módon a hallgatók számára biztosítanak jó lehetőségeket. Azt gondolom, hogy ebben sokféle fenntartói formának van szerepe. A szabályozás az állam dolga, ezen a területen is elsősorban a jó szabályozás kialakítása a fontos, de itt az államnak döntő súlyú fenntartói szerepe is van. Ezt a kettőt kell összehangolni egymással.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  222  Következő    Ülésnap adatai