Készült: 2024.03.28.11:47:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

175. ülésnap (2008.11.10.), 22. felszólalás
Felszólaló Fodor Gábor (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FODOR GÁBOR (SZDSZ): Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Magam is azzal szeretném folytatni, amivel az előzőekben Csapody Miklós kollégám, majd előtte a miniszterelnök úr és jó néhányan a frakcióvezetők közül megszólaltunk, illetve az időnket erre a célra fordítottuk, nevezetesen: a szlovák-magyar viszonnyal szeretnék a napirend előtti felszólalásomban foglalkozni.

Nem véletlen, hogy ma ennyit beszélünk róla, tisztelt képviselőtársaim, hiszen az ügy valóban komoly, a két ország közötti kapcsolat olyan mértékben romlott meg az elmúlt hetekben, ami aggodalomra ad okot. Aggodalomra ad okot, különösen amiatt, mert mindannyian abban bíztunk néhány évvel ezelőtt, hogy amikor az Európai Unió tagjai leszünk, akkor az uniós tagság alkalmas lesz arra, hogy azokat a régi sérelmeket, amelyek a népek között itt, a Kárpát-medencében keletkeztek szlovákok és magyarok között, románok és magyarok között, de másokat is mondhatnék, hiszen a lengyeleket, oroszokat és másokat is lehetne említeni, tehát az ilyen típusú ellentétek majd, amikor az Unió felé haladunk, a nemzetközi közösségek felé haladunk, az Európa Tanács tagjai leszünk, az Európai Unió rendszerének tagjai leszünk, ezek az ellentétek igazából elhalványulnak. Ezt is látjuk, képviselőtársaim, de azt is látjuk, hogy ez nem egyik pillanatról a másikra megy, hanem sajnos nagy kanyarok, visszafordulások vannak e téren. Nos, a szlovák-magyar viszonyban éppen ezt látjuk. Szlovákiában egy olyan kormány van hatalmon, amely nacionalizmussal mint politikai eszközzel tudatosan él, használja ezt, és játszik vele. Ennek nagyon komoly veszélyei vannak, rendkívül káros következményei vannak az ott élő magyarságra nézve.

De nekünk, itt, Magyarországon, a magyar parlamentben először is - ahogyan az előző felszólalásomban is említettem - saját magunkkal kell foglalkoznunk. Mi, magyarok mindennek elsősorban úgy vehetjük útját, úgy állhatunk szemben ezzel a hullámmal, ha mi a saját magunk részéről igyekszünk mindent megtenni azért, hogy Magyarország példamutatóan élen járjon abban, hogy hogyan viszonyul az itt élő kisebbségekhez, hogy Magyarország példamutató legyen abban a kérdésben, hogy a leghatározottabban lépünk fel a szélsőséges politikai irányzatokkal szemben. Magyarország példamutató legyen abban, hogy a nacionalista megnyilvánulásokat nem tűri el, mert látjuk, hogy északi szomszédunkban hová vezetett ez az út, a politikai együttműködés a szélsőséges politikai erőkkel. Nos, ezért nekünk egy lépéssel előrébb kell mennünk, nekünk példát kell mutatnunk, nekünk kell megtenni az első lépést, nekünk kell, ha úgy tetszik, gesztust tennünk ebbe az irányba.

Ezért azt javasolom, tisztelt képviselőtársaim, hogy a magyar parlament összes pártja tegye világossá azt, hogy azt, amit a szélsőséges politikai mozgalmak ma művelnek, amilyen módon megjelennek Szlovákiában, ez egyértelműen az ott élő magyarok érdekeivel szembe menő, az ott élő magyarok élethelyzetét, hétköznapjait rontja, amit a Magyar Gárda, amit a Jobbik is művel. Gondoljunk csak bele szimbolikusan is - ha már a Magyar Gárdát és a Jobbikot említettem -, az a mai napi hír, hogy ezek a szervezetek arra törekednek, hogy határlezárásokat hajtsanak végre a magyar-szlovák határnál, szimbolikusan is megint azt mutatja, hogy arra törekedtünk, hogy ezek a határok átjárhatóak legyenek, a két ország közötti határok csak szimbolikusan létezzenek, most megjelennek a szélsőséges politikai szervezetek, amelyek újra élővé akarják tenni a határt, az elválasztást, a különállást.

Nekünk arra kell törekednünk, hogy találjuk meg azokat a partnereket a szlovák politikai életben, a józan, kiegyensúlyozott politikai erőket a magyar politikai közösségen kívül, akikkel együtt tudunk működni, akikkel közös hangot tudunk megtalálni, és e közös hang eredményeként tudjuk világossá tenni azt, hogy igen, az a közös célunk itt, a Kárpát-medencében magyaroknak és szlovákoknak, hogy az Európai Unió előnyeit kihasználjuk, és a két nép békében éljen egymással, olyan módon békében, amely előnyére szolgál Szlovákiának, és előnyére Magyarországnak is.

Ezért, tisztelt képviselőtársaim, én egyetértek azzal a törekvéssel, hogy a magyar parlament is tegyen hitet amellett, hogy mindenféle szélsőséges politikai fellépéssel szemben abban vagyunk érdekeltek, hogy a két nép, szlovákok és magyarok, itt is a szlovák és magyar nép egyértelműen békepárti, a két nép együttélését szolgáló józan többségére hivatkozva (Az elnök a csengő megkocogtatásával a hozzászólási időkeret leteltét jelzi.), tehát e két nép e többségre hivatkozva tegye világossá, hogy igen, szlovákoknak és magyaroknak együtt kell itt élniük, és az együttélés alapfeltétele az, hogy tiszteljük a másikat.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai