Készült: 2024.04.18.18:04:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

89. ülésnap (2019.11.04.), 251. felszólalás
Felszólaló Arató Gergely (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 4:04


Felszólalások:  Előző  251  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ARATÓ GERGELY (DK): Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! A javaslatot még tavasszal nyújtottuk be, amikor a Mi Hazánk nevű valamicsoda masírozott Törökszentmiklóson (Dr. Brenner Koloman: Fidesz-csicska!), és fenyegette az ott élő roma lakosságot, hiszen az volt az alapvető szándékunk és az ma is, hogy világossá tegyük: bár a magyar Országgyűlésben nagyon sok mindenen vitatkozunk, de abban egyetértünk, hogy elítéljük azt, ha valaki kisebbségekkel szemben, bármelyik kisebbséggel szemben erőszakos eszközökkel lép fel, elítéljük azt, ha valaki valamilyen módon megfélemlíteni akarja honfitársainknak bármelyik csoportját.Sajnos a javaslatunk csak szeptemberben kerülhetett a bizottság elé, vagy október elején pontosabban, de tulajdonképpen ma aktuálisabb, mint akkor volt, hiszen október 23-án ismét láthattuk azt, hogy ugyanaz a csoport  vagy egy másik csoport, én nem igazodom el ezek között a szervezetek között  nemhogy rendőrségi támogatással, de rendőrségi felvezetéssel vonulhatott fel s alá Budapest utcáin, zavarhatott meg ellenzéki rendezvényeket, vagy éppen rongálhatott meg egy szórakozóhelyet.

Teljesen világos, hogy a Házban bizonyos ügyekről különbözőképpen gondolkozunk. Különbözőképpen gondolkozunk az LMBTQ-emberek jogairól, másképp gondolkozunk arról, hogy meddig szabad ebben elmenni, másképp gondolkozunk arról, hogy roma honfitársaink felemelése, integrálása érdekében mik a jó eszközök, mik a jó megoldások, másképp gondolkozunk arról, hogy milyen egyházpolitikát kell pontosan folytatni, de én biztos vagyok benne, hogy egy dologban egyetértünk az Országgyűlés mind a két oldalán és minden pártjában: a masírozás, a megfélemlítés, az erőszak nem megoldás ezekre a problémákra.

Fideszes képviselőtársaink a bizottsági ülésen azt mondták, hogy tulajdonképpen ezt az Alaptörvény elrendezi meg a jogszabályok elrendezik. Az a helyzet, tisztelt képviselőtársaim, hogy a politika nemcsak a jogszabályi keretekről szól, hanem a gesztusokról is. Egyrészt most mindegy, hogy mit gondolunk arról, ez egy másik vita kérdése, hogy a rendőrség rugalmasan és sajátosan értelmezi ezeket a jogszabályi kereteket. Ha azt a politikai utasítást kapja, hogy be kell avatkozni egy szélsőséges csoporttal szemben, akkor beavatkozik, ha éppen azt az utasítást kapja, hogy nem kell beavatkozni, akkor úgy tűnik, hogy nem avatkozik be, de ez most ebből a szempontból lényegtelen, a rendőrség munkája szakszerűségének megítélése egy másik vita része.

Abban azonban mindannyian egyetérthetünk, hogy a gesztus fontos, az fontos, hogy azt kimondjuk mi együtt itt a parlamentben, hogy ebben az országban ne kelljen senkinek félelemben élnie, ne kelljen senkinek a származása, a bőrszíne, a preferenciái miatt üldöztetést kiállnia, vagy ne kelljen erőszaktól félnie. Mi most ezt javasoljuk.

Ez a javaslat szándékosan nagyon mértéktartóan rendelkezik ezekben a kérdésekben, mert azt a minimumot próbáltuk megtalálni benne, ami hitünk szerint a parlament egészének elfogadható. Ez az Országgyűlésnek vagy a kormánynak nem jelent újabb terhet, nincs költségvetési kihatása, nem jelent újabb jogi szabályozást. Ez egy fontos gesztus, de egy olyan gesztus, amiben mi őszintén hiszünk, hogy ha ezt megteszi az Országgyűlés, az sok honfitársunknak támogatást, megkönnyebbülést, biztonságot jelent, és szerintem ez minden parlamenti oldalnak érdeke és szándéka. Ezért kérem, hogy a napirendre vételt támogassák mindannyian. Köszönöm szépen. (Taps a DK és az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  251  Következő    Ülésnap adatai