Készült: 2024.03.29.15:28:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

42. ülésnap (2018.11.19.), 234. felszólalás
Felszólaló Ungár Péter (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  234  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

UNGÁR PÉTER (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! A mai nap már meghallgathattuk Rétvári Bencétől, az Emberi Erőforrások Minisztériuma államtitkárától, hogy semmi látnivaló nincs, Magyarországon egyre nőnek a zöldfelületek, ezen belül is Budapesten, és minden teljességgel rendben van. Szeretném pár számmal illusztrálni, hogy mennyire nincs igaza államtitkár úrnak, aki sajnos nem tartózkodik a teremben, de régi szokásunkhoz híven majd elküldjük neki a jegyzőkönyvet.Tehát kezdjük is! A Városliget-, a múzeumprojektben azt állították, hogy nőni fog a fás területek aránya, de ez nem igaz; mondani lehet, csak ettől nem lesz igaz. A civilek, illetve a környezetvédő szervezetek szerint 600-800 fa lesz az, amely áldozatul esik ennek a projektnek. Hozzá szeretném még tenni, hogy hiába állítja a kormánypárt mindig, hogy nőni fog a zöldfelület aránya, egyszerűen a zöldfelület meg a zöldterület szót keverik, illetve ezek jogi definícióját, hogy mi számít zöldfelületnek, keverik. Nem számít ugyanannyira zöldnek egy ősrégi, több száz éves fákkal borított terület, mint ha kivágják és leraknak helyette gyeptéglákat, ahogy a Városligetben is tervezik, ettől még csökken a zöldterület.

Úgyhogy itt van egy ilyen definíciós dolog, amibe bele próbálják zavarni az embereket, és amúgy pedig az állításuk nem igaz, mert 600-800 darab azon fák száma körülbelül, ami a Városliget-projektben el fog tűnni.

Továbbmegyek: van az Orczy-kert. Itt 2013 októberében 131 fát vágtak ki. Most további 145 fa vár vágási engedélyre. De elképzelhető, hogy hihetetlen kompromisszumkészség és a civilekkel való tárgyalások után ebből csak 100 fa fog áldozatul esni.

Továbbmegyek: van a Római-part még. Itt 1500 fa fog megszűnni. Ezenkívül a József nádor téri mélygarázsban már 24 fa tűnt el, ez ennyi volt, tehát ennek vége. A Kossuth téren a mélygarázsépítésnek meg több mint 200 fa volt áldozata.

A Széll Kálmán téren, ami tulajdonképpen érthetetlen, miért néz ki úgy, ahogy kinéz, szinte minden fát kivágtak. Tehát az egyik legnagyobb és legforgalmasabb budai köztéren valamiért mindent kivágtak. Hadd mondjam, hogy itt vagy valami új építőipari találmány volt, vagy pedig valakinek ilyen perverz vágya van a betonra, mert ott mindent lebetonoztak, ami a Széll Kálmán téren található volt.

A Dagály Uszodában, amit korábban még mint budapesti sikerprojektet emlegettek, ott is körülbelül 100 fa volt, amit kivágtak.

Emellett szeretnék két, az én otthonomhoz közelebb eső területről beszélni, ez a Normafa, illetve a Hármashatár-hegy. A Hármashatár-hegyet csak azért mondom, mert végül sikerült megállítani, de az Olimpia-projekt kapcsán ki akartak vágni jelentős mennyiségű fát. Ebben az ügyben volt egy sikeres perem, amit Schiffer András ügyvédemmel meg is nyertünk a Budai Polgár nevű világlappal szemben, ami a II. kerület és Láng Zsolt személyes propagandalapja, ahol egy darab újságba körülbelül 47-szer szokott belekerülni, és amúgy képszerkesztési szempontból is hungarikum.

Ezt még V. Németh Zsolt kollégámnak fel fogom ajánlani, hogy nézze meg. Mindenesetre ez volt az a projekt, amit sikerült megállítani azzal, hogy Magyarországon nem lett olimpia. Itt a budapestiek számára annyira fontos és  hogy mondjam  mindenki számára olyan létszükséget jelentő projekt miatt kellett volna kivágni fákat, mint egy bobpálya. Hát, nem is tudom, hogy tudnánk, meg hogy tudunk most is bobpálya nélkül élni.

Van még a Normafa. A Normafával az történt, hogy volt egy helyi népszavazás, aminek a kérdése tulajdonképpen nem nagyon volt értelmezhető, hogy mit jelentett, és ezért a többség nem is ment el. A kormány erőfölénnyel élve elvette ezt a projektet és kiemelt területté nyilvánította. Itt sípályát fognak létrehozni, és még mindig nem tudjuk pontosan, hogy ennek a sípályának milyen környezeti hatásai lesznek, hány fa lesz a Normafánál, ami mégiscsak Budapest tüdeje, kivágva, és hogy miért van az, hogy itt is egyszerűen csak a fűrészben hisz a Fidesz.

Összességében még arról pár mondatot hadd mondjak, hogy miért is fontos ez, fontos az, hogy csökkennek a fás területek. Nem azért, mert mi, LMP-sek ilyen faölelő hippik vagyunk, hanem azért, mert ennek egy komoly közegészségügyi kockázata van. Egyszerűen az a helyzet, hogy ez az, amivel csökkenteni lehet a légszennyezettséget Budapesten. Budapesten az egy főre eső közhasználatú zöldfelület 5,4 négyzetméter. A WHO ajánlása 9 négyzetméter. Tulajdonképpen minden régiós város megelőz minket ebben. Továbbmegyek: ha százalékos arányban nézzük, Budapesten 2,7 százalék a városi zöldterület aránya, Prágában 5,8, Bécsben 4,4, Berlinben 5,5. Amúgy Moszkvában is több  tudom, hogy ez önöknek sokat jelent. Úgyhogy arra szeretnék kérni mindenkit, hogy érjük utol Moszkvát. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  234  Következő    Ülésnap adatai