Készült: 2024.03.28.14:52:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

83. ülésnap (2011.04.11.), 22. felszólalás
Felszólaló Mesterházy Attila (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:55


Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MESTERHÁZY ATTILA (MSZP): Nagyon szépen köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Talán a sors fintora vagy játéka, hogy nemcsak a holokauszt emléknapjáról kell szólni a Házban, hanem április 11. valami másnak is a napja. Nevezetesen V. Ferdinánd ezen a napon szentesítette Kossuth feliratát, az úgynevezett áprilisi törvényeket, amely áprilisi törvények egy modern Magyarország alapjainak lerakásáról szóltak, és pont ezen a napon fog az Országgyűlés szavazni olyan alkotmánymódosításokról, amelyek talán nem ebbe az irányba hatnak, hanem sokkal inkább a múltba tekintenek.

Éppen ezért a Magyar Szocialista Párt a mai napot választotta arra, hogy a legutóbbi részországgyűlésünk egyik témájában egy országgyűlési határozattervezetet nyújtson be, mert ennek a határozattervezetnek a szellemisége illeszkedik ehhez a naphoz, hiszen a javaslatunk lényege, hogy előre kell tekintenünk, és valóban egy modern Magyarország megalapozását kell elindítanunk a mostani időszakban. Ennek a javaslatnak a lényege, hogy hogyan lehet egy fenntarthatóan növekvő, a zöldgazdaságra és az innovációra építő modern Magyarországot teremteni.

A miniszter úr is többször említette a beszédében, hogy egy világgazdasági válság után minden ország elkezdi keresni az új utakat, és ebben nagyon sok nemzetközi tapasztalat halmozódott föl, hiszen az OECD-országok részéről folyamatos a gondolkodás, számos anyag is készült, és örömmel hallottam, amikor a magyar miniszterelnök arról beszélt, hogy az OECD-ben felhalmozódó tapasztalatokat az ország és a kormány folyamatosan használni kívánja. Jó volna, hogyha ez mind az innováció, mind a zöldgazdaság tekintetében is így lenne. Hiszen a világgazdasági válság ráirányította a figyelmet arra, hogy nem lehet ugyanúgy folytatni sem a társadalomról, sem a gazdaságról való gondolkodást, mint ahogy ez eddig történt, sőt még a régi problémákra is új válaszokat kell hogy adjunk, és a fosszilis energiahordozókra és a környezet kizsákmányolására épülő, a fogyasztás által vezérelt társadalom és gazdaság helyett valamilyen más megközelítést kell alkalmazni. Hiszen kiderült, hogy ez nemcsak igazságtalan, hanem fenntarthatatlan is, hogyha ilyen politikában gondolkodunk.

Sajnos az elmúlt időszakban a kormányzati erőfeszítések ezen a területen nem hoztak eredményt, sőt volt számos olyan kormányzati döntés, amelyik hátráltatja az innováció ügyét. Ilyenek voltak, hogy felfüggesztették a 2007-es innovációs stratégia végrehajtását, átalakították az intézményrendszert, ami az innovációt felügyelte, forrásokat zároltak az Innovációs Alapból, leállították a kifizetéseket az Innovációs Alapból, ami sok kis- és középvállalat, illetve kutatóintézet életét nehezítette meg, és csökkent Magyarországon a kockázatitőke-alapok finanszírozása is, amely nélkülözhetetlen egyébként ezeknek a típusú fejlesztéseknek a megvalósításában. Ez a csökkenés több mint 25 százalékos, ez jelentős csökkenés, és ez az irány egészen biztosan nem jó, innét vissza kell jönni, és valami egészen mást kell hogy csináljunk. A társadalomról és a gazdaságról való közgondolkodás középpontjába a zöldgazdaságot, az innovációt, a fenntarthatóságot, a kutatás-fejlesztést kell állítani, és ebben bizony a kormánynak és az önkormányzatoknak kiemelt szerepet kell betölteniük.

Ezért javasoltuk azt, hogy legyen közmegegyezés, egyfajta nemzeti minimum arról, hogy olyan zöldgazdaságot hozzunk létre, amelyik egyszerre biztosítja és garantálja a fenntartható gazdasági növekedést, a mindenki számára elérhető minőségi életet és a foglalkoztatás folyamatos bővítését. Ennek kialakításában központi szerepe kell legyen a természeti erőforrásokkal való takarékosságnak. Itt külön öröm, hogy a kormány döntött arról, hogy a panelprogram folytatódik - ez egészen biztosan egy ebbe az irányba tett lépés -, emellett fontos az egészséges emberi erőforrás, az innováció, az oktatás, a kutatás-fejlesztés, a biztonság és kiszámíthatóság.

Nagyon fontosnak tartjuk, hogy ez a munka minél gyorsabban elinduljon, lehessen erről valamilyen szakmai-politikai konszenzust teremteni, hiszen ez szolgálja Magyarország jövőbeli sikerét, ez szolgálja az életminőség javulását. Éppen ezért abban bízunk, hogy ezt az országgyűlési határozatot nemcsak a szocialista frakció tagjai, hanem a kormánypárti többség is támogatni fogja, és csak azért, mert ezt a szocialisták javasolták, talán nem söprik le megint a parlament napirendjéről.

Bízom abban, hogy ebben legalább lesz, ha sok minden másban nincs is együttműködés és nincs összhang. Ezek olyan kérdések, amelyek hosszú távra határozzák meg Magyarország jövőjét, nem egy kormányzati ciklusra, hanem sokkal hosszabb időre, ezért ezen a területen egészen biztosan helye és értelme lenne az együttműködésnek.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai