Készült: 2024.03.29.16:25:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

260. ülésnap (2017.11.20.), 196-198. felszólalás
Felszólaló Sallai R. Benedek (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:09


Felszólalások:  Előző  196 - 198  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SALLAI R. BENEDEK (LMP): Nem ragaszkodom személyesen a miniszterelnök úrhoz.

ELNÖK: Akkor öné a szó, Sallai képviselő úr.

SALLAI R. BENEDEK (LMP): Köszönöm. Érdeklődéssel hallgattam az előző azonnali kérdést, azt, hogy sportnagyhatalom leszünk. Az én kérdésem nyilvánvalóan inkább arra fog irányulni, hogy mikor leszünk oktatási nagyhatalom, ha már arra nincs válaszuk, hogy mikor leszünk környezetvédelmi vagy egészségügyi nagyhatalom. Jelenleg be kell érnünk azzal, hogy olyan focinagyhatalom vagyunk, amiről keveset kérdeznek itt kormánypárti képviselőtársaim, és más területekre viszik el a sport ügyét. Viszont ezen nagyhatalmasságok mellett még egy dologban vagyunk nagyhatalom, az államosításban. Ez sajnos az oktatási rendszert is elérte a közszféra mellett, és a Fidesz-KDNP-kormány a totális államosításával elérte azt, hogy az önkormányzatoknak egyre kevesebb legyen az a tér és lehetőség, ahol önkormányzati jogaikkal élve hatással tudnak lenni az oktatási rendszerükre.

A Lehet Más a Politika jó ideje hangoztatja, hogy minden 100 forintból 20 forintot oktatásra költene, éppen ezért minden olyan településnek, amelyik ezt kéri és amelyik képes oktatási intézményeket fenntartani, visszaadná az iskoláit a megfelelő forrásokkal együtt.

Kikötnénk, hogy iskolákat nem lehet bezárni; ha a helyi önkormányzat meg akarja tartani az iskoláját, ahhoz minden segítséget meg kell adni, egy iskola megmaradásán ugyanis az egész település jövője múlhat, mert ez nem csupán oktatáspolitikai, hanem településvédelmi és vidékfejlesztési kérdés is, hiszen ahol megszűnik az óvoda, megszűnik az iskola, ott egy idő után eltűnik a település.

Az esélyek kiegyenlítésére, az oktatás hatékonyságára vagy a szegregáció felszámolására vonatkozóan is kérhetünk adatokat, hogy miben segített az iskolák államosítása, hiszen szemlátomást úgy tűnik, hogy korábban a 2003-tól dívó modellben túlságosan nagy súly nehezedett az önkormányzatokra, és mindent letolt magáról a kormányzat. Viszont most úgy tűnik, hogy a Szalay utcában dől el minden, és az önkormányzatoknak, az oktatási intézményeknek semmire nincs hatásuk, semmibe nincs beleszólásuk, és ez nyilvánvalóan érződik mindazon oktatáspolitikai kérdéseken, amiket a mai nap folyamán egész nap feszegetünk.

Kérdezem tehát, hogy mikor adják vissza az iskolákat a településeknek, mi lesz a kistelepülési iskolákkal, mi lesz a kisfalvak iskoláival, mikor várható, hogy ez a tendencia megfordul. Erre várom tisztelettel a válaszukat. Köszönöm szépen. (Taps az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  196 - 198  Következő    Ülésnap adatai