Készült: 2024.04.24.03:17:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

203. ülésnap (2012.06.18.),  57-63. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:02


Felszólalások:   49-56   57-63   63-69      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Lukács Zoltán, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be a nemzetgazdasági miniszterhez: "Kiknek akarják pénzbeli járandóságuk helyett utalványokkal kiszúrni a szemét?" címmel. Az interpellációra a miniszterelnök úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára, Rétvári Bence úr fog válaszolni. Lukács Zoltán képviselő urat illeti a szó.

LUKÁCS ZOLTÁN (MSZP): Tisztelettel köszönöm. Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Ház! A Fidesz-kormány nemrégiben államosította a kafetéria-rendszert, ezt a többmilliárdos rendszert; ezzel még kevesebb probléma lenne. A nagyobb baj az volt, hogy ezt úgy alakították ki, hogy jó ideig csak a Fideszt támogató és a Fideszhez közel álló élelmiszerlánc részesülhetett ezen utalványokból befolyó pénzből. És természetesen a kafetéria területén is komoly megszorítások voltak: itt is a legjelentősebb korlátozást a gyermekes családok és a kiskeresetűek szenvedték el, hiszen idén a tavalyi évhez képest 31 százalékról 51 százalékra emelték ennek az adóját, és 18 ezer forint helyett immár csak 5 ezer forintért lehet utalványokat adni. Talán ezért is történt az meg, hogy 10 százalékponttal csökkent azoknak a cégeknek a száma, akik ezt a juttatást a dolgozóiknak adják.

És úgy tűnik, hogy tovább akarják fejleszteni a rendszert, méghozzá érdekes irányokba, hiszen a 1084/2012. kormányhatározat szerint meg kell vizsgálni, hogyan fizethető ki pénzbeli ellátás helyett utalványban többféle szociális juttatás, így a családi pótlék, a lakásfenntartási támogatás, a rendszeres szociális segély, az átmeneti segély és a foglalkoztatást helyettesítő támogatás. Azután nemrégiben kaphattuk ugye, a hírt, hogy a patikáknak küldött levelet a Nemzeti Üdülési Alapítvány, az Erzsébet-utalvány rendszerét gondozó alapítvány, mégpedig azért, hogy készüljenek fel az Erzsébet-utalvány szeptemberi bevezetésére, tehát arra, hogy a patikákban is elfogadható legyen az ezen alapítvány által gondozott Erzsébet-utalvány.

Olyan hírek is napvilágot láttak, hogy a kormány abban is töri a fejét, hogy ezeket az utalványokat adja bizonyos szociális és egyéb járulékok, például a nyugdíj vagy a nyugdíjszerű járulékok helyett, illetve azok egy részét ilyen utalványban adja oda az ezt megilletőknek.

Kérdezem tehát az államtitkár urat, hogy a felhasználás bővítéséről született-e döntés, és milyen módon született döntés. Tényleg igaz-e, hogy gondolkodik abban a kormány, hogy a nyugdíjakat, különböző járulékokat és a szociális ellátásoknak egy bizonyos százalékát ilyen utalványban kívánják kifizetni? És tud-e arra garanciát vállalni személyében, államtitkár úr, hogy a jövőben is ezek a kifizetések és ellátások készpénzben fognak eljutni az ezt megilletőkhöz?

Várom tisztelettel a válaszát. Köszönöm. (Taps az MSZP padsoraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Ami a különböző szociális juttatásoknak a készpénzben való kifizetésével kapcsolatos, engedje meg, tisztelt képviselő úr, hogy egy olyan dokumentumból idézzek önnek, amely valószínűleg megvan otthon, de ezek szerint ön nem nyitotta ki. Ez az MSZP 2010-es választási programja, idézem szó szerint: "A társadalomban erősödik az a vélekedés, hogy a szociális támogatások jelentős részét nem az eredeti szándékoknak megfelelően használják fel, éppen ezért az MSZP programja úgy fogalmaz, hogy a gyermekek esetében egyes juttatásokat nem pénzben, hanem természetben lenne jó, ha kapnának a rászorulók." (Taps a kormánypártok soraiban. - Moraj.) Tehát ha ilyesfajta dolgot keres, képviselő úr, az MSZP programjában keresse. (Közbeszólások az MSZP soraiból.)

De az önök államtitkára, Kórozs Lajos 2006. november 21-én itt a parlamentben már elmondta, hogy milyen jó, ha az önkormányzatok helyi rendeletben meghatározhatják, hogy mi a természetbeni juttatások konkrét köre, mértéke, formája, és mik az ezzel kapcsolatos eljárási szabályok, hogy ne készpénzben kapják meg. Ő 15 és 50 százalék közé lőtte be azt a tartalmat, amit nem készpénzben kell kifizetni, mert ahogy mondja, különben a segélyek a helyi kocsmákban és a játékgépekben fognak landolni. Ugyanezt mondta 2009. április 21-én Vidorné dr. Szabó Györgyi képviselőtársuk, hogy az első napokban chips és kóla, aztán a hónap végére már kenyérre sem jut. De ugyanezt mondta Juhászné Lévai Katalin szintén MSZP-s képviselő asszony 2006. november 17-én itt a Házon belül.

De ön, tisztelt képviselő úr, nemcsak az MSZP programját nem olvassa ezek szerint, hanem még a Népszabadságot sem (Derültség a kormánypártok soraiban.) - nem tudom, hogy melyik a súlyosabb vétek párton belül -, hiszen itt van az a levél (Felmutatja.), amelyről mindenki tudja, így ön is tudja, hogy hamisítvány; amelyre ön hivatkozott, hiszen nem a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány és nem a Nemzeti Üdülési Szolgálat Kft. küldte ezt ki. Önnek is nyilvánvaló, lehozta a Népszabadság is, maga ez a két szervezet is közleményben határolódott el ennek a tartalmától. Ezt 2012. június 9. óta mindenki, így valószínűleg ön is tudja, tisztelt képviselő úr, hogy ezekben a cikkekben megfogalmazottak valótlanok. Ön is tudja, hogy nyilvánvalóan azzal a céllal születtek, hogy az Erzsébet-programot, az Erzsébet-utalványt - a kormánynak ezt a sikeres intézkedését, amivel a pénzek körülbelül 10 milliárdos nagyságrendben nem az országon kívül landolnak, hanem országon belül szociális célokra tudjuk fordítani, ezáltal új forrást teremtettünk a szociális ellátórendszerben - próbálják ezek a különböző próbálkozások vagy politikai, vagy gazdasági célból lejáratni.

Tehát június 9. óta ön is nagyon jól tudja, képviselő úr, hogy ez egy állevél, nem azok a szervezetek küldték, akiknek a fejlécét idehamisították, nem azok küldték, akiknek a nevét a végére odahamisították, hanem rossz szándékból, ártó szándékból próbálták ezt megtenni. Ön ugyanakkor az interpellációjában egy szóval sem utalt arra a köztudomású tényre, amit még a Népszabadság is megemlített, hogy ezek valótlan információk. (Dr. Józsa István: Nincs válasz!)

Ezzel szemben a kormánynak nyilvánvalóan az a célja, hogy minél inkább jó helyre kerüljenek ezek a különböző szociális támogatások. Éppen ezért a kormány úgy próbálja bővíteni a felhasználás lehetőségeit, hogy azoknál az önkormányzatoknál, amelyek így döntenek teljesen szabadon mérlegelési jogkörükön belül, hogy a rendszeres szociális segély egy részét ott, ahol erre alkalmas beváltóhely van, tehát a településen belül fel tudják használni, ott ezt megkaphassák részben Erzsébet-utalványban is, illetőleg évi két részletben a rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény 11 600 forintos összege is ebbe a körbe eshet. Ugyanakkor ehhez még feladata a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítványnak, hogy kiépítse a taneszköz, tankönyv és ruházat megvásárlására az elfogadóhelyek sorát, hogy erre is a rászorultak be tudják váltani az Erzsébet-utalványt, ha az önkormányzat úgy dönt, hogy ebben adja.

Amit mi tehát adtunk az embereknek: 75 ezer honfitársunknak támogatás az üdüléshez; jelenleg több ezer belügyi dolgozó van a pályázatban kedvezményezettként; a szünidő első napjától kezdve augusztus 25-éig több mint tízezer gyermek fog táborozni. Ehhez képest (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), amit önök a nyugdíjasoknak adtak, az a 13. havi nyugdíj elvétele.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megkérdezem a képviselő urat, hogy elfogadja-e a választ.

LUKÁCS ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm szépen. Azt gondolom, hogy erre a teljes tévedéseken alapuló ámokfutására, amit az elején mondott, nem térnék ki, arra viszont kitérnék, hogy nem válaszolt a kérdésre. Tehát tervezik azt, hogy a nyugdíjak egy részét ilyen utalványban fogják adni? Tervezik-e azt, hogy el fogják venni a családi pótlék egy részét, és ilyen utalványban fogják adni? Ön azt mondja, azt tervezik, hogy ki lehessen fizetni ebből néhány olyan dolgot, ami még a gyermekek neveléséhez szükséges, de nem lehet kifizetni belőle a rezsit a nyugdíjasoknak, nem lehet kifizetni a bérleteket, nem lehet kifizetni az óvodát, a bölcsődét, az iskolai étkezést, a kirándulást, a zeneiskolát, a nyelvtanulást, a sportegyesületi tagdíjat, és számos olyan dolgot nem lehet kifizetni, amit egyébként lehetetlen is ezzel a dologgal megoldani.

Ezért azt kérem, hogy mondjanak le erről, hagyják békén a nyugdíjakat, hagyják békén a családi pótlékot. Ha azt mondta volna, hogy ön egyébként ezt a dolgot megígéri - nem nekem, hanem az embereknek -, akkor elfogadtam volna. Így sajnos nem tudom elfogadni a válaszát (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét. - Közbeszólások a kormánypártok soraiból: Idő! Letelt az idő!), és még nagyon sokan nem fogadják el.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)

ELNÖK: Kérdezem az Országgyűlést, hogy elfogadja-e az államtitkár úr válaszát. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 213 igen szavazattal, 44 nem ellenében, tartózkodás nélkül az államtitkári választ elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Volner János, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a miniszterelnökhöz: "Hogyan lett Magyarországból a 4 millió létminimum alatt élő országa?" címmel. Az interpellációra a miniszterelnök úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára, Halász János fog válaszolni. Öné a szó, képviselő úr.

(15.00)




Felszólalások:   49-56   57-63   63-69      Ülésnap adatai