Készült: 2024.03.29.11:37:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

262. ülésnap (2017.11.28.), 192. felszólalás
Felszólaló Szatmáry Kristóf (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:43


Felszólalások:  Előző  192  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZATMÁRY KRISTÓF, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! A konkrét javaslat megítélésénél talán érdemes néhány szót magáról a turizmusról és annak jelentőségéről szólni, mert így érthető talán jobban a most benyújtott javaslat Fidesz általi támogatása, amit most megelőlegezek itt a beszéd elején.

Tehát jól tudjuk azt, hogy a turizmus Magyarországon jelentős mértékben járul hozzá a gazdaság élénkítéséhez és a munkahelyteremtéshez. A nemzetgazdasági jelentőségét az adja, hogy egyébként ez az egyetlen olyan szektor szinte kivételként, amely külföldi tőke vagy jelentős külföldi tőke nélkül is fenntartható, a hazai erőforrásokra alapozva rentábilisan működtethető. A turizmus jellemzően a kis- és középvállalkozások területe, 2015-ben a KSH által 46 ezer egyéni vállalkozást tartottak nyilván a turizmus ágazatában. Az elmúlt évek adatai is a szektor fontosságát mutatják, egyik kiemelt húzóágazata Magyarországnak a turizmus, amely fontos szerepet játszik mind a GDP előállításában, a foglalkoztatásban, mind a fizetési mérleg egyensúlyának megőrzésében.

2010 óta elmondható, hogy folyamatosan javulnak turisztikai mutatóink, ezek közül is a tavalyi év a legdinamikusabb fejlődést mutatta. A leginkább szembetűnő mégis az, hogy nemcsak a saját korábbi, főként 2010 előtti adataihoz képest is kiugró változás történt tavaly, de nemzetközi összehasonlításban is nagyon jónak mondhatók a magyar turizmus adatai. Ez részben köszönhető a turizmusban működő sok-sok vállalkozásnak és sok-sok dolgozónak, köszönet nekik innen is, de részben talán köszönhető a kormányzat kiemelt támogatásának is.

Ha csak a kereskedelmi szálláshelyek forgalmának alakulását nézzük, azt látjuk, hogy 2016-ban majdnem 7 százalékkal, az eltöltött vendégéjszakák száma is közel ennyivel nőtt a vendégek számához hasonlóan.

(16.30)

Ennél jelentősebb ütemben nőtt és kiugrónak számít a szállásdíjak növekedése, amely meghaladta a 10 százalékot a tavalyi évben, egyébként az összes bevétel eddig 9,3 százalékkal múlta felül az előző évi eredményeket. Hosszan lehetne sorolni a statisztikai adatokat, ami a lényeges, hogy az idei évben eddig ismert, 2017 január-márciusa között is folytatódik ez a dinamikus növekedés, és valószínűleg év végére a 2016-os rekordévet is meg tudjuk haladni. Már csak azért is, mert jó néhány olyan nemzetközi sportesemény került megrendezésre az idei évben, lásd FINA, lásd Győrött az európai ifjúsági olimpia, amely reményeink szerint jelentősen növelte a hazánkba látogató és itt vendégéjszakát eltöltő külföldiek számát.

Mint jeleztem, Európában is kiemelkedő eredményt értünk el. Itt talán érdemes megemlíteni, hogy ennek egyik oka nem utolsósorban, a világranglistákon is előkelő helyet foglalva el, a legbiztonságosabb európai városok és országok listáján lévő elő­kelő helye Magyarországnak és Budapestnek. Mindezek mellett, természetesen a kormányzati támogatások mellett látszik az, hogy a Kisfaludy-program szálláshelyfejlesztési konstrukciójában meghirdetett pályázatok vagy az ott most folyó munka is jelentős fejlődéshez vezethet.

Eddig a szép adatok, és akkor itt rátérve a benyújtott javaslatra, azt kell látni rendszerszinten, hogy ennek a fejlődésnek a fenntartásához, amely mint látható, nemzetgazdasági szempontból is fontos, az alapjait meg kell teremteni. Tehát látni kell, hogy önmagától azért, mert egy csodálatos országban élünk, azért, mert vendégszeretőek vagyunk, nem biztos, hogy fenntartható ez a fejlődés, tehát szükség van olyan beruházásokra, szükség van olyan intézkedésekre, amelyek reményeink szerint hosszú távon megalapozzák ezt a fejlődést.

Itt térünk rá arra a benyújtott javaslatra, amely szándékaink szerint azt a célt szolgálja, hogy a kereskedelmi és egyéb üzleti célú szálláshely-szolgáltatók olyan statisztikai jellegű adatszolgáltatást tudjanak a jövőben nyújtani, amely valóban megalapozza, naprakésszé teszi azokat a statisztikai adatokat, amelyek alapjai egyébként bármilyen fontos fejlesztési tervnek, bármilyen hosszú távú fejlesztési elképzelésnek. Nem utolsósorban cél az, hogy lehetővé váljon a magyarországi turizmusfejlesztés céljainak olyan statisztikai alapon nyugvó korrekt meghatározása, amelyre eddig egyébként nem volt lehetőség. Ezen adatok felhasználásával a szálláshelyek szolgáltatásainak célzott fejlesztése, versenyképességük támogatása, valamint az így nyert adatok felhasználásával az ágazaton belüli hatékonyabb működés is reményeink szerint kialakítható.

Tisztelt Képviselőtársaim! Államtitkár Úr! Szeretnénk egyértelművé tenni, hogy mi azért is támogatjuk a Fidesz-frakció részéről ezt a javaslatot, mert meggyőződésünk, hogy ez nem csupán egy adatgyűjtési cél, nem adminisztrációnövelő, hanem valójában szoftver segítségével, XXI. századi módon egy adminisztrációcsökkentő, de egyébként az állam és a szakma számára friss, új adatokat eredményező rendszer lesz. Ennek egyébként többek között az is a célja, hogy az átláthatóság megteremtődjön, a tisztességesen működő szálláshely-szolgáltatók megérdemelt jobb helyzetbe hozása is megvalósuljon, ezáltal egyébként az egész turisztikai ágazat gazdasági fehérítése is megvalósuljon.

Még egyszer, a fő cél az, hogy olyan átlátható, az elemzések, a fejlesztések számára megalapozott adatbázis jöjjön létre, amely megalapozhatja ennek az elmúlt 7-8 évben tapasztalható nagyon impozáns fejlődésnek a további fenntartását. Ezért is a Fidesz-frakció részéről a javaslattal kapcsolatban azt tudom mondani, hogy kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy támogassák azt. Köszönöm szépen a figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  192  Következő    Ülésnap adatai