Készült: 2024.03.28.20:56:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

236. ülésnap (2001.11.06.), 421. felszólalás
Felszólaló Bauer Tamás (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  421  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Az, hogy a jelenlegi kormány hátat fordított Európának, különösen világos akkor, amikor európai intézmények vesznek vizsgálat alá valamit, amit ez a kormány kitalált és megpróbál végigvinni.

A legfrappánsabb példa erre az úgynevezett státustörvény, és a státustörvény kapcsán az Európa Tanács illetékeseinek kezdeményezésére megszületett úgynevezett velencei nyilatkozat. Az elmúlt hetekben sokat olvashattunk a sajtóban erről, sokszor nyilatkozott mindenekelőtt Orbán Viktor jelenlegi miniszterelnök, Martonyi János jelenlegi külügyminiszter, Németh Zsolt külügyi államtitkár, és újra és újra amellett erősködtek, hogy ez a velencei nyilatkozat úgymond a magyar álláspontot igazolta. Nos, nézzük meg, mi az igazság, nézzük meg, mit mond a státustörvény, és mit mond ez a bizonyos velencei nyilatkozat!

A státustörvény legfontosabb eleme, legalábbis Németh Zsolt szerint, a magyar igazolvány. Azt mondja Németh Zsolt a Magyar Nemzet január 4-ei számában: egy egyszerű papírdarab a magyar igazolvány, egy közokirat, amelynek a kiállítása azt jelenti, hogy a magyar állam közösséget vállal a határon túli magyarral, személyesen ővele, ugyanúgy személyesen, ahogy saját állampolgárával is. Ennek intézményesítése és papírra fektetése a törvénytervezet legnagyobb érdeme és legalapvetőbb politikai hozadéka, ami akkor is óriási áttörés lenne, ha az igazolvánnyal az égvilágon semmihez sem lehetne hozzájutni.

Ezt mondja Németh Zsolt - és lássuk, mit mond a velencei nyilatkozat!

Ilyen módon ez a dokumentum - mármint a magyar igazolvány - politikai kapcsolatot teremt eme külföldiek között és a magyar állam között. Az ilyen kapcsolat érthető módon vált ki aggodalmat abban az államban, ahol ezek a személyek élnek, akikkel a bizottság véleménye szerint egy ilyen intézkedés elfogadása előtt egyeztetni kellett volna. Tovább olvasom a velencei bizottság véleményét: az ilyen nyilatkozat nem irányulhat arra, hogy politikai kapcsolatot teremtsen annak tulajdonosa és az anyaország között. A velencei nyilatkozat tehát kifejezetten azt utasítja el, amit Németh Zsolt a státustörvény legfontosabb elemének, a magyar igazolvány lényegének tekint.

Másodszor: a státustörvény szerint e magyar igazolványok kiadása az úgynevezett ajánló szervezetek által kiadott ajánlásokra épül, ajánlás nélkül nem adható ki a magyar igazolvány. Az ajánló szervezetek, mint tudjuk, a szomszédos országokban különböző civil szervezetekből alakulnának meg. Mit mond ezzel szemben a velencei nyilatkozat? Az adott ország engedélye, hozzájárulása nélkül egy állam nem gyakorolhat semmilyen formában hatalmat egy másik állam területén. Ha egy állam ilyen, kvázi hivatali funkciót ad nem kormányzati szervezeteknek a másik országban, ez bizony az államhatalom gyakorlásának indirekt formája, amit nem szabad megtenni, hacsak nincs rá külön hozzájárulás. Ezért ilyen hatáskör átruházása nem megengedhető a másik állam területén.

A velencei nyilatkozat tehát megengedhetetlennek minősíti az ajánló szervezeteknek azt a szerepét, amit a státustörvény tartalmaz - ez a két központi kategóriája a státustörvénynek, amire a Fidesz-kormány oly büszke, amit a velencei nyilatkozat egyértelműen és világosan elutasít; a lényegre mondja azt, hogy nem lehet. Amit a Fidesz-kormány akar, az ellentétes az európai követelményekkel.

Köszönöm szépen. (Taps az SZDSZ padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  421  Következő    Ülésnap adatai