Készült: 2024.04.25.23:31:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

232. ülésnap (2009.10.13.), 66. felszólalás
Felszólaló Dr. Kálmán András (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Gazdasági és informatikai bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:  Előző  66  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KÁLMÁN ANDRÁS, a gazdasági és informatikai bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Az Országgyűlés gazdasági és informatikai bizottsága 2009. október 7-ei ülésén tárgyalta az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló T/10677. számú törvényjavaslatot, és azt a bizottság 15 igen szavazattal, 13 nem ellenében általános vitára alkalmasnak tartotta.

A bizottság többsége egyetértett a törvényjavaslat céljaival, vagyis azzal, hogy a kor követelményeivel összhangban újragondolásra kerüljenek az egyéni vállalkozóra vonatkozó hatályos szabályok, valamint megfelelő szabályozási alapokra helyezzük az egyéni cégekre vonatkozó szabályozást. A bizottság többsége pozitívan fogadta, hogy a törvényjavaslat a vállalkozás alapításával összefüggésben számos egyszerűsítő és gyorsító szabályt tartalmaz. Az egyéni vállalkozók esetében az engedélyezést egyes közrendi, közbiztonsági, illetve közegészségügyi szempontból kiemelt figyelmet érdemlő tevékenységi körök kivételével felváltaná egy egyszeri bejelentési regisztrációs kötelezettség, s a bejelentésért sem illetéket, sem díjat nem kell fizetni. Az ügyintézés teljeskörűen elektronikussá válik ezáltal, tényleg perceken belül sor kerülhet a bejegyzésre, és különböző nyilatkozatok, igazolások, okiratok csatolása nem kérhető. Az is jelentős könnyítés, hogy az egyéni vállalkozók a bejelentéssel egy időben az adóhatósághoz is be tudják jelenteni magukat.

A bizottság többségének véleménye szerint az egyéni vállalkozók számára jelentős tehercsökkenést eredményez, hogy a vállalkozóknak lehetőségük nyílik a tevékenységük kényszerű vagy tervezett szüneteltetésére, így különösen betegség, hosszabb külföldi út, szezonális tevékenység esetén arra, hogy a kieső időtartamra ne fizessenek járulékot. Az egyéni cégekkel kapcsolatban a törvényjavaslat egy jogi személyiség nélküli új gazdasági társasági formát kíván kialakítani és ezeknek a részletszabályait kívánja lefektetni.

A gazdasági bizottság ülésén vita abban a témában alakult ki, hogy a törvényjavaslatban megfogalmazott egyszerűsítő szabályok hogyan érinthetik a lánctartozásokkal és körbetartozásokkal terhelt vállalkozói környezetet, és mennyiben okozhatják újabb visszaélések kialakulását. Ennek keretében elhangzott ellenzéki képviselőtársaim részéről, hogy elsősorban a meglévő vállalkozásokat segítő szabályozási környezet kialakításán kellene munkálkodni, az új cégek alapítását egyszerűsítő szabályozás csak ezután következzen.

A gazdasági bizottság többsége a felvetésekben megfogalmazott célokkal, nevezetesen a meglévő vállalkozásokat segítő szabályozási környezet kialakításával egyetért, ez azonban önmagában nem indok arra, hogy az Országgyűlés ne alkosson szabályokat az újonnan létrejövő egyéni vállalkozások alapításának egyszerűsítése érdekében. A hitelezővédelemmel kapcsolatos szabályozási problémák megoldása pedig nem ennek a törvényjavaslatnak a szabályozási tárgykörébe esik. Ezzel kapcsolatban az Országgyűlés az elmúlt ülésszakán több, e problémák orvoslása érdekében előterjesztett törvényjavaslatot fogadott el, például a polgári perrendtartásról, a csődtörvény módosításáról.

A gazdasági bizottság többségének véleménye szerint ugyanakkor a törvényjavaslat tárgyalása során megfogalmazódhatnak olyan módosító javaslatok, amelyek a szabályozás szövegezésének pontosságát javítják, koherenciáját erősítik, azonban ez nem lehet akadálya a szabályozás vitájának és a törvényjavaslat elfogadásának.

Mindezek alapján a gazdasági és informatikai bizottság tisztelettel ajánlja a T/10677. számú törvényjavaslatot az Országgyűlés plenáris ülésén történő megvitatásra.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  66  Következő    Ülésnap adatai