Készült: 2024.03.28.14:18:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

232. ülésnap (2017.06.12.), 363. felszólalás
Felszólaló Dr. Galambos Dénes (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 4:07


Felszólalások:  Előző  363  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GALAMBOS DÉNES (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Amikor csatlakoztam a törvényjavaslathoz, azért is tettem meg, mert mindazokra a kérdésekre, amelyeket itt felvetettek képviselőtársaim most a záróvitában, körülbelül gondoltam, hogy hogyan lehet reagálni, mert az élettapasztalatok azért mást mutatnak, legalábbis az én választókerületemben biztosan.

Arra a kérdésre, amelyet Heringes Anita felvetett, hogy az összeférhetetlenség kérdésében hogyan foglalnak állást az eredeti előterjesztők, nem kívánok válaszolni. De nem értem a kérdést, mert e tekintetben az önök álláspontja olyan kérdést feszeget, amely nem életszerű, tehát ilyen szempontból ennek a beiktatása a törvénybe, azt gondolom, hogy erőltetett lenne.

A diákszövetkezetek vonatkozásában pedig hadd utaljak rögtön egy másik párhuzamra, amit Bangóné Borbély Ildikó képviselőtársam vetett föl, hogy különböző anomáliák és különböző ügyek kapcsán rossz hírbe kerültek a szövetkezetek, és gondolom, a diákszövetkezetekre gondolt. Azért, mert valahol valaki visszaél egy rendszerben rejlő jó lehetőségekkel, azért nem kell az egész rendszert elvetni és vita tárgyává tenni. Dunaújvárosban és térségében komoly hagyományai voltak és vannak a diákszövetkezeti tevékenységnek, és azt gondolom, az, hogy eljussunk addig a párhuzamig, hogy a nyugdíjas a diákkal együtt pakol majd a Tesco vagy valamelyik áruház polcán, én túlzásnak tartom ilyen megkülönböztetés tételét; egyrészt. Másrészt meg nem tartom életszerűnek azt, hogy miért ne lehetne olyan hasznos munkát végezni, amelybe be tud kapcsolódni az a nyugdíjas, aki adott áruházból vagy adott egységből ment el, és visszamegy átadni a tapasztalatait.

Azzal sem értek egyet, hogy nem tudják átadni a tapasztalatokat, Vágó Sebestyén képviselőtársamra utalva. Az előterjesztés preambulumában szerepel egy olyan mondat, amely számomra a helyi tapasztalattal is összefügg: mester és inas kapcsolat. Higgyék el, hogy Dunaújvárosban, ahol a nehézipar átalakításának időszakát éljük, és egyúttal van jelen a munkaerőhiány és a munkaerőpiacra belépni kívánók nagy száma például a szakoktatás területén; menet közben jutott eszembe, hogy milyen jó példa az, hogy azok a szakoktatók, akik kiestek a szakképzés során valamilyen oknál fogva, és előttem mindig a dunaújvárosi Dunaferr-iskola van, ahol olyan szakoktatói hiányban szenvedünk, hogy azokra az emberekre, akik a gyakorlati oktatás keretében azonnal átadható tapasztalatokkal vissza tudnak jönni, azokra az emberekre nagyon nagy szükség van abban az üzemben, amelyhez kell képeznünk olyan embereket, akik át tudják venni az elődeik munkáját. Igenis, ha ehhez a szövetkezeti formát találjuk alkalmasnak, akkor meg kell próbálni ennek a vonulatát, hiszen a szövetkezeti forma ‑ visszautalva a diákszövetkezetek pozitív tapasztalataira ‑ kipróbált, és nem pedig a negatív jelenségből kell lehozni egy rendszerről azt, hogy ez nem jól működik. Nyilván ez egy formalehetőség, ezzel a formalehetőséggel, azt gondolom, hogy élni szükséges.

Azt pedig kikérem magamnak, hogy a korrupció melegágya lenne ez a szövetkezeti forma, hiszen ezzel azokat a tisztességes nyugdíjasokat riogatjuk és rettentenénk el, akik szívesen visszajönnének dolgozni.

Azt gondolom, hogy mindezek összefüggésében nyugodtan csatlakoztam ehhez a törvényjavaslathoz, a választókörzetemben tapasztaltak alapján pedig bízom benne, hogy sikerül természetesen szakmánként differenciáltan, szakterületenként differenciáltan, nem mindenhol és nem egy zsinórmértékkel bevezetve, türelemmel, differenciáltan és nyilván­valóan a kompetenciákat megtalálva élni ezzel a lehetőséggel, és ehhez kérem a képviselőtársaim támogatását.




Felszólalások:  Előző  363  Következő    Ülésnap adatai