Készült: 2024.03.29.00:39:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

242. ülésnap (2009.11.11.), 146. felszólalás
Felszólaló Dr. Dancsó József (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Költségvetési bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  146  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. DANCSÓ JÓZSEF, a költségvetési, pénzügyi és számvevőszéki bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Molnár képviselő úr elég eufemisztikus volt, amikor a többségi véleményről szólt, hiszen épp a bizottsági ülésen hangzott el részéről, hogy azok a problémák, amiket a javaslattal kapcsolatban megfogalmaztunk, az ő feljegyzéseiben is gyakorlatilag ilyen sorrendben szerepelnek, és akkor félig viccesen - vagy tán egészen is - arról szólt, hogy reméli, hogy én is majd jegyezni fogom ezeket a módosító javaslataikat. Erre persze nem került sor, de nagyon kíváncsian várom én is, hogy mit sikerült a Szocialista Párt gazdasági kabinetjében kiókumlálni annak érdekében, hogy ez a törvényjavaslat használhatóbb és elfogadhatóbb legyen.

Az a pár mondat, amit többségi véleményként is megfogalmazott a képviselő úr, bizonyítja teljes mértében, amit a bizottsági ülésen is megfogalmaztunk kisebbségi véleményként, hogy ez a javaslat, ami az asztalunkon fekszik 10998. számon, bizony politikai megrendelésre készült, nem szakmai jellegű javaslat. Elsősorban a Magyar Nemzeti Bank elnökének további megerősítéséről szól, illetve túlterjeszkedéséről, mert nem a megerősítéssel van elsősorban a probléma, hanem a túlterjeszkedéssel.

Emellett számos olyan eleme van a javaslatnak, amely nem szolgálja a rendszerszintű kockázatok csökkentését, sőt, azt kell mondanunk, hogy inkább növeli a rendszerszintű kockázatokat. Márpedig büszkén mondtuk azt az elmúlt években, hogy a magyar pénzügyi rendszer stabil, jól működő, de a javaslat sajnos nem feltétlenül ebbe az irányba mutat.

Különösen igaz ez akkor, amikor tudjuk azt - a képviselő úr is utalt rá a véleménye megfogalmazásakor -, hogy az elmúlt években, 2004-2005-ben és 2007-ben is döntően súlyos politikai megrendelések következtek be, úgy rángatták a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete sruktúráját, ahogy éppen az aktuálpolitikai igények megkívánták vagy meg kívánták feleltetni. Végre belátják azt, hogy ez nem helyes, nem szerencsés, maguk a változások azok, amelyek rossz irányba haladtak. Most próbálnak ezen korrigálni, de a javaslat, ami előttünk fekszik - és nyilván erről tudunk véleményt formálni - jelen formájában semmiképpen sem szolgálja a magyar pénzügyi rendszer stabilitását.

A bizottság ülésén szó került a panaszkezelésről, hiszen fogyasztóvédelmi szabályok is megfogalmazásra kerülnek ebben a javaslatban. A panaszkezelésen túlmenően a közüzemi szolgáltatók szolgáltatásával kapcsolatos fogyasztóvédelmi törvényi passzus is - a 17/B. § is - változni fog, amely semmiképpen sem elfogadható ilyen formában, de természetesen a legnagyobb probléma a pénzügyi stabilitási tanáccsal van, hiszen ilyen formában, ahogy a javaslatban szerepel, teljesen értelmetlen és indokolatlan.

(13.50)

Miért van szükség erre? Miért lesz hatékonyabb ezzel a felügyeleti munka? Semmi nem indokolja. Az általános és a részletes indoklásban semmiféle mondat, érv nem hangzik el a tekintetben, hogy ha létrehozunk egy új intézményt, márpedig ez egy új intézmény létrejötte, akkor mennyiben és hogyan fogja szolgálni ez a magyar pénzintézeti rendszer hatékonyabb ellenőrzését, felügyeletét. Semmi nincs róla, uraim! Úgy gondoljuk, hogy ez egy politikai alku jelenleg, ami itt szerepel, márpedig ez a politikai alku semmiképpen sem szolgálja a magyar gazdaság, a pénzügyi szektor hatékony működését, ezért nem is támogatható.

Hogy autonóm államigazgatási szervvé válik a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete, ez egy érdekes kezdeményezés, bár magában a kinevezési procedúrában ez nem teljesen konzekvensen van megítélésünk szerint levezetve, tehát majd ezen is módosítani kell, és újragondolásra van szükség.

Összességében azt tudom mondani, hogy ilyen törvényjavaslattal, amely szervesen illeszkedik a tegnap is tárgyalt két törvényjavaslathoz, ilyen rossz hatékonyságú és átgondolatlan javaslattal régen találkoztam már a parlamenti munkámban. Nagyon bízom abban, hogy valóban a beígért módosító javaslatok sokat fognak ezen javítani.

Köszönöm, hogy szólhattam, elnök úr. (Taps a Fidesz soraiból.)




Felszólalások:  Előző  146  Következő    Ülésnap adatai