Készült: 2024.04.19.21:59:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

217. ülésnap (2017.05.02.), 107. felszólalás
Felszólaló Lázár János (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnökséget vezető miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:09


Felszólalások:  Előző  107  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LÁZÁR JÁNOS, a Miniszterelnökséget vezető miniszter: Köszönöm szépen. Igen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársam! Mindenekelőtt arra a néhány mondatra reagálnék, ami méltatlan, úgy gondolom, az ön szakmai múltjához és talán ahhoz a képviselői teljesítményhez is, amit eddig letett az asztalra. És nem is hiszem, hogy az ügy megértéséhez vagy az ország érdekeinek a szolgálatához közelebb visz bennünket.

Természetesen a magyar kormány Magyarország érdekeit szolgálja minden lépésével, sőt mondhatom, hogy az elmúlt hét évben Magyarország Kormánya, a Fidesz és a KDNP kormánya tette a legtöbbet az elmúlt 30 esztendőt illetően az ország szuverenitásának megerősítése, visszaszerzése érdekében. Semmi nem kötelez le bennünket Oroszország irányába, semmi nem lehet fontosabb a magyar érdek képviseleténél.

Eskünkhöz, lelkiismeretünkhöz és az Országgyűlés nemzetközi szerződést megerősítő döntéséhez híven egy olyan szerződéses konstrukciót dolgoztunk ki, amely leginkább szolgálja az ország szuverenitását. Sokszor megbeszéltük már, ön ezt a tételt természetesen nem fogadja el, hogy energetikai kérdésekben a legfontosabb, hogy ne kelljen energiát importálnunk, saját magunk állíthassunk elő elektromos áramot. Ebben 50 százalék erejéig az atomerőműre, 50 százalék erejéig zöldenergiára van szükség.

A kérdés a finanszírozás. Mi egy olyan megállapodási javaslatot tettünk az Országgyűlés asztalára, amit 2014-ben, a választások után a parlament nagy többséggel fogadott el. Ez egy 30 éves hitelkeret. Magyarországnak ‑ és ez a legfontosabb, és ez garantálja leginkább a szuverenitásunk megőrzését ‑ elő­törlesztésre az egész keret és a felvett hitel tekintetében természetesen folyamatosan van lehetősége.

Április 28-án, április 30-ai hatállyal az orosz hitelkeret megnyílt, ma már a beruházás pénzügyi megvalósulásának semmiféle akadálya nincs. De te­kintettel arra, hogy a pénzügyi körülmények a szerződés megkötése óta jelentősen módosultak Magyarország javára, az ország jól teljesített, ennek érdekében és ennek elismeréseként megvizsgáltuk annak a lehetőségét, hogy máshonnan hogyan tudjuk finanszírozni a beruházást.

(15.50)

Az első lehetőség, hogy a költségvetés saját maga finanszírozza a következő években bármiféle hitel lehívása nélkül. A második lehetőség, hogy ugyan lehívjuk a hitelt, de azonnal előtörlesztünk, magyarul az orosz hitelt 60 napon belül kicseréljük egy hazai hitelre vagy egy nemzetközi konzorcium hitelére, ami kedvezőbb kamatozású. Az azonban egészen biztos, hogy jelen pillanatban még nem állnak fönn azok a föltételek, hogy 30 évre ilyen vagy ehhez hasonló vagy ennél jobb kamatozású kölcsönt Magyarország egy összegben fel tudjon venni, ezért rendszeresen felülvizsgálja az Államadósság Kezelő Központ, hogy mi Magyarország szempontjából a legoptimálisabb.

Azt a mondatát, hogy mi nem értünk a pénzügyekhez, azzal tudom visszaigazolni, hogy valóban nem vagyunk kufárok és nem üzletelünk, ezért a Paksi Atomerőmű finanszírozása kapcsán a 300 éves tapasztalattal rendelkező Rothschild-csoport pénzügyi tanácsadóira hallgatunk, akik egyértelművé tették, hogy az ország érdekében Magyarország finanszírozási megoldása a legoptimálisabb. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  107  Következő    Ülésnap adatai