Készült: 2024.03.29.01:52:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

208. ülésnap (2001.05.11.), 122. felszólalás
Felszólaló Szilágyiné dr.Szemkeő Judit
Beosztás szociális és családügyi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utánihoz hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 3:55


Felszólalások:  Előző  122  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZILÁGYINÉ DR. SZEMKEŐ JUDIT szociális és családügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! A magyar katolikus püspök tisztségének létrehozását a szlovákiai magyar nemzeti közösség már tíz éve szorgalmazza. Érhető, hiszen az identitás megőrzésének egyik módja az anyanyelvi képzés, művelődés mellett az egyházi szertartások anyanyelven történő megtartása. A mintegy 370 ezer főnyi szlovákiai magyar katolikus közösség önálló magyar hierarchiával nem rendelkezik. A magyar katolikus hitélet négy szlovákiai egyházmegyében zajlik, a pozsony-nagyszombatiban, a nyitraiban, a rozsnyóiban és a kassaiban. Az anyanyelvi pasztoráció csak a magyar nemzetiségű lelkészt foglalkoztató helységekben biztosított.

Sajnálatosnak tartjuk azt a tényt, hogy a szlovákiai magyar katolikusok igényének teljesítése elől a szlovák egyház eddig elzárkózott. A szlovák püspöki kar érvelése szerint a szlovákiai magyar katolikusok igénye egyebek mellett azért sem megalapozott, mert vannak magyarul is tudó szlovák püspökök, akik magyarul is miséznek.

Természetesen ez a megoldás nem elégíti ki az igényeket. Egyetértünk azzal az elvárással, hogy a magyar hívők, a magyar papság ügyeit, a magyar nyelvű papképzés problémáit magyar nemzetiségű püspök gondozza. Ez a magyar püspök a szlovák püspökkari konferencia rendes tagjaként döntési jogkörrel bírna a szlovákiai magyarság egyházi ügyeit illetően.

A szlovákiai magyar kereszténydemokrata mozgalom már 1990-ben levélben kérte II. János Pál pápától magyar püspök kinevezését, s ennek alátámasztására 1990 óta a jó pásztor vasárnapján, május 6-án a szlovákiai magyar katolikusok évente imanapot tartanak papi hivatásukért és a magyar püspökért. Az idén ebből az alkalomból egy memorandumot fogadtak el, melyet megpróbáltak átadni Jan Sokol érseknek, és azt el kívánják küldeni a Szentszéknek, valamint a Magyar Püspöki Karnak is. A memorandum egyebek között hangsúlyozza: a szlovák püspöki karnak legyen magyar anyanyelvű tagja, aki bírja a szlovákiai magyar katolikusok, hívek és papok bizalmát, aki olyan jogkörrel rendelkezik, hogy képes lesz a szlovákiai magyar katolikus közösség gondjait megoldani, és a szlovák püspöki kar irányításával koordinálni tudja a szlovákiai magyar lelkipásztorokat.

A hívők igénylik azt is, hogy a Szentszék az új egyházmegyék létrehozatalakor ne aprózza fel a Szlovákiában egy tömbként élő magyarságot, a szlovák püspöki kar az egyes szakbizottságokban hozzon létre magyar szekciókat, a kassai főegyházmegyében és a rozsnyói egyházmegyében élő katolikus magyar hívek lelki gondozásának legyen magyar püspöki helynök felelőse. A teológiai képzés során a magyar anyanyelvű kispapok megfelelő szervezeti formák segítségével anyanyelvükön is kaphassanak képzést, s meg kell oldani a szlovákiai magyar katolikus hitoktatók képzését, a hitoktatók státusának elismerését az egyház és állam által.

Tisztelt Képviselő Úr! Annak ellenére, hogy a szlovákiai magyar püspök kinevezésének kérdése a katolikus egyház kizárólagos belső kompetenciájába tartozik, a kormány mindent, ami csak lehetséges, megtesz azért, hogy a szlovákiai magyar hívőknek legyen magyar püspöke. A magyar kormányzat támogatja a szlovákiai magyarság hitélete gyakorlása feltételeinek minél jobb kiteljesedését és a Magyar Koalíció Pártjának a kérdésben elfoglalt álláspontját. Ennek érdekében Martonyi János külügyminiszter úr március 18-án a Vatikánban tett látogatása alkalmával felajánlotta, hogy segítséget nyújtunk a szlovákiai magyar papok képzésében.

Köszönöm. (Taps.)

 




Felszólalások:  Előző  122  Következő    Ülésnap adatai