Készült: 2024.04.20.08:29:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

255. ülésnap (2005.10.17.), 231-233. felszólalás
Felszólaló Sági József (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:30


Felszólalások:  Előző  231 - 233  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SÁGI JÓZSEF (Fidesz): Bocsánat, elnök úr, azt hittem, hogy képviselőtársam tovább fog beszélni.

ELNÖK: Hát ennyi volt…

SÁGI JÓZSEF (Fidesz): Ennyi volt. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Valóban egy szokványos technikai jellegű módosításról, illetve törvényjavaslatról van szó, ahogyan ez már elhangzott itt. A médiatörvénynek megfelelően el kell fogadnunk az ORTT költségvetését.

Azért, hogy mindenki tudja, miről van szó, nagyon röviden felvázolnám, hogyan is néz ki ez a szituáció. Az alap bevételeit, a Műsorszolgáltatási Alap és az ORTT bevételeinek jelentős részét a költségvetés határozza meg. Az alap bevételeit alapvetően két dologból származtatják, az első a műsorszolgáltatási díj, pályázati díj, bírság, önkéntes befizetések és hasonló körből származnak, míg a másik bevételi forrás az üzemben tartási díj. Volt, hiszen jól emlékszünk arra, hogy 2002 júliusától a kormány ezt magára vállalta, annak az inflálódása pedig azt eredményezte, hogy ez évről évre egyre kevesebb lett. Mivel így egy vegyes finanszírozási rendszer alakult ki, ezért elmondhatjuk, hogy az ORTT és az alap nagyobbik részének a médiavállalkozások finanszírozzák, adják a bevételi hátterét, míg kisebbik részét a költségvetés. Most erről van szó, ennek a háttérnek a megszavazásáról van szó.

Ahogyan már elhangzott, a törvény lehetőséget ad arra, hogy bizonyos mértékű átcsoportosításokat végezhessen az ORTT. Ez meg is történt, a felhatalmazást megadta a parlament erre. Azonban feltűnő a költségvetési bizottság anyagát tanulmányozva, hogy egy-két sorban igen magas a szaldó. Ilyen például a dologi kiadásoknál és a felhalmozási kiadásoknál, megüti azt a mértéket, amit máskor egyébként meg szokott ütni, ha számszerűségében nézzük. Az is elhangzott, hogy azért sem megoldás ez a fajta, évről évre történő átírás, illetve törvényjavaslat-megfogalmazás, mert ugyanazokat a problémákat mindig újra és újra magunkkal visszük, amit eddig is vittünk, tehát ezek a finanszírozási problémák bizony az elmúlt években nem változtak.

Az is elhangzott a bizottsági ülésen, és el kell mondanunk most is, hogy az ORTT ezt az évet még éppen csak túlélte, a 2004-es évet is éppen csak túlélte, de a sornak itt meg kell szakadnia, és 2006-ban vagy legkésőbb 2007-ben nagyon nagy problémák lesznek. Nos, itt álljunk meg egy pillanatra! Amikor mi, az ellenzék képviselői azt mondjuk, hogy nem tudjuk igazán tolerálni ezt a magatartást, akkor elsősorban azért mondjuk, mert itt meglátjuk az ORTT felelősségét is.

Az ORTT felelőssége legalább két ponton ragadható meg. Az egyik, hogy nem készült el az a bizonyos jogszabályi háttér, tehát a médiatörvény nagy, átfogó módosítása, amit mi régóta várunk, ami ezt az egészet áthidalná. A másik pedig az, ami a rendszerből nagyon-nagyon hiányzik, az a bizonyos Sláger-jogosultság, a Danubius Rádió jogosultságának a szinten tartása, illetve nem a szinten tartása, hanem hatodára zsugorodása, a rendszerből ez a pénz nagyon hiányzik; és ami később fog hiányozni a rendszerből, ami most még a 2004-es évben nem jelentkezett, az pedig a két nagy kereskedelmi televízió ugyanilyen hasonló jogdíja. Az viszont 20-30 milliárdos nagyságrendű összeg, vitatott, hogy ez mekkora összeg, mindenesetre ebből később még nagyon nagy probléma származhat.

2000-ben 751 millió, 2004-ben 861 millió forint bevételi előirányzata volt a költségvetési törvény szerint a testületnek. A növekedés tehát négy év alatt 14,6 százalék volt, azonban az infláció mértéke erre az időszakra 28,6 százalék, tehát a duplája volt. Ez megint csak azt jelenti, hogy jelentős mértékben vesztett pozíciójából az ORTT. Ha tehát most egy ilyen költségvetést fogadunk el, megint rossz számok alapján fogadjuk el a költségvetést, ez az ORTT-nek hiányozni fog a működéséből.

Az átcsoportosításokról már volt szó, de most inkább arról beszélnék, hogy mi lenne a mi elképzelésünk egy leendő új médiafinanszírozás terén az ORTT-vel.

A magyar médiarendszer központi intézményéről van szó. A központi intézmény, az ORTT megtámogatását a mindenkori kormánypártok nagyon szívesen megteszik, mert úgy érzik, hogy az ő szolgálatukban áll. Így voltunk ezzel mi is, és így vannak ezzel az akkori ellenzéki, a mostani kormánypártok is. A kérdés, amit nekünk közösen kell tehát feltennünk ebben a helyzetben kormánypárti és ellenzéki képviselőknek egyaránt, hogy van-e szükség ezek után még egyáltalán erre a finanszírozási modellre, egyáltalán van-e szükség erre a testületre. Van-e szüksége az ORTT-nek, az ORTT-n keresztül a pillanatnyi közmédiarendszernek az ilyenfajta finanszírozásra? És hadd utaljak most már - nem tartozik közvetlenül a tárgykörhöz - Pető Ivánnak a hétvégén elhangzott egyik megjegyzésére, aminek nyilván majd még később kifejti a hátterét is, hogy hány köztelevízióra van szükség Magyarországon. Nyilván az egész médiarendszer finanszírozásával ez is összefügg.

Nekünk, ellenzéki képviselőknek van-e okunk megtámogatni azt a javaslatot, amely ezek után sem normatív alapon támogat, akár még egy ilyen nagy intézményben sem, mint az ORTT? A válaszunk az, hogy nincs okunk rá. Van-e okunk támogatni olyan javaslatot, amely nem tisztázza, amely nem teszi helyre a nem EU-konform, pillanatnyilag tehát megítélésünk szerint jogsértő törvényi állapotot? Nem, nincs okunk rá, hogy megtámogassuk. Van-e okunk, hogy megtámogassunk olyan javaslatot, amely továbbra is túlosztja a rendelkezésre álló forrásokat? Nincs okunk rá, hogy megtámogassuk. És van-e okunk arra, hogy megtámogassunk egy olyan javaslatot, egy költségvetési törvényjavaslatot, amely egy kétharmados törvényt ír felül egy egyszerű feles törvénnyel? Erre önök azt mondanák, hogy persze, mi ezt egyszer megtettük már 2001-ben. Igen, de annak idején mondták, hogy meg fogják változtatni. Azóta eltelt öt év, és még mindig ugyanez a támogatás történik.

Tisztelt Képviselőtársaim! Végezetül azt szeretném mondani, hogy a mi tartózkodó álláspontunk pillanatnyilag nem az ORTT-nek közvetlenül szól, hanem a fennálló helyzetnek. Majd meglátjuk, hogy ezzel még mit tudunk kezdeni a későbbiekben, mindenesetre pillanatnyilag ennek a helyzetnek nem tudunk teljes mértékben örülni, és hogy a szavazáson az eredmény mi lesz, a frakciónk majd még megtárgyalja, és meghozza a döntését.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

(19.50)




Felszólalások:  Előző  231 - 233  Következő    Ülésnap adatai