Készült: 2024.03.28.11:22:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

240. ülésnap (2005.06.21.), 56. felszólalás
Felszólaló Dr. Mikes Éva (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:25


Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MIKES ÉVA (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttünk fekvő előterjesztés négy témában rendkívül fontos módosításokat javasol az önkormányzati törvényen. A módosító indítványok tekintetében, illetve a már eddig látható csatlakozó módosító indítványok tekintetében néhányat a kormány is támogat. Én a legfontosabbak ügyében szeretnék néhány mondatot szólni.

A legfontosabbnak látott feltételünk és módosító indítványunk talán az volt, hogy a vagyonkezelői jog tekintetében semmiképpen ne lépjen ez a szabály hatályba ebben a ciklusban, hiszen az önkormányzati ciklus vége felé járunk, semmiképpen nem lenne az indokolt, hogy olyan eszköz kerüljön most az önkormányzatok kezébe, amelyet mintegy menekülési útvonalként használva az utolsó hónapokban esetleg nem megfontolt vagyonkezelési szerződéseket kötnek. Ebben egyébként egyetértés mutatkozott, úgy látom, hogy ezt a módosításunkat, ezt a javaslatunkat a kormány támogatja. Úgy gondoljuk, ha ezt a törvényt majd a módosító indítványokkal együtt el tudjuk fogadni, akkor elégséges idő marad arra, hogy az önkormányzatok erre felkészüljenek, illetve hogy azokat az előkészületeket is megtegyék, amelyek az ilyen szerződések megkötéséhez szükségesek.

Ehhez kapcsolódna egy olyan módosító indítvány - és most szokatlan módon nem a Fidesz-frakciótól érkezett módosító indítványról teszek említést, hanem Jauernik képviselőtársunktól egy olyan indítványról -, amelyet a kormány nem támogat a rendelkezésünkre álló információk szerint, amelyet én mégis fontosnak találok, és ez pedig a vagyonértékelés fontossága, hiszen bármennyire is törvény és jogszabályok vagyonkataszterek felállítását, illetve a vagyonértékelést több körben és többféle módon kötelezővé tették már az elmúlt időszakban is az önkormányzatok számára, pontosan tudjuk azt, hogy ez egyrészt nem teljes, másrészt pedig nem naprakész.

Azt gondolom, ha ez a feltétel nem kerül bele a törvénybe, és a törvény esetleg ilyen módon elfogadásra kerül, akkor ez csak az esetleges vagyonkezelő számára lehet előnyös szerződés, hiszen egy olyan vagyon tekintetében, és mivel nem ismert értékű vagyonról van szó, olyan feltételekkel köttetik meg a szerződés, amely tekintetben az önkormányzat nincs a teljes információk birtokában, egy szakmailag felkészült vagyonkezelő viszont olyan ajánlatot tehet, amelyben olyan becslések szerepelnek, amelyek a számára olyan előnyöket tartalmaznak, ami, azt gondolom, semmiképpen nem indokolt. Tehát én kérem a kormányt, szokatlan módon, ugye, szocialista képviselőtársam módosító indítványára felhívva a figyelmet, hogy ezt nagyon komolyan és nagyon erősen fontolja meg.

Egy másik elem, amit én rendkívül aggályosnak tartok, ez az alapítványok, közalapítványok vagyonkezelővé válása. Ezt elmondtuk már egyeztető megbeszélésen is, hogy ugye, szerepel az előterjesztésben egy olyan rendelkezés, hogy kijelöléssel válhatnának az önkormányzati többségi tulajdonban levő vagy egyszemélyes önkormányzati cégek, illetve az önkormányzat által alapított közalapítványok a vagyonkezelői jog birtokosává. Azt gondolom, hogy nagyon komolyan meg kell ezt fontolni, hiszen a szerződés mellett - amely a kijelölés esetében eleve más megítélés alá esik, mintha nyilvános pályázaton nyerte volna el a jogát a vagyonkezelő - egy önkormányzati egyszemélyes vagy önkormányzati többségi tulajdonban levő cég esetében az önkormányzat számára a tulajdonosi jogosítványok is rendelkezésre állnak, hogy a vagyon sorsát figyelemmel tudja kísérni.

A közalapítvány esetében pedig az a szabály, hogy az alapító még csak nem is lehet többségben a kuratóriumban, tehát azt gondolom, hogy vagy azt a feltételt kell megfontolni, hogy kijelöléssel alapítvány nem kerülhet ilyen helyzetbe, vagy pedig egyáltalában az alapítványt ebből a körből ki kell húzni. A legkevésbé sem látom biztosítottnak ilyen feltételek mellett egy esetleges megbízás esetén az önkormányzati vagyonnak a sorsát.

Ugyanígy szeretném arra felhívni a figyelmet, hogy erre nézvést is módosító indítványok vannak előttünk, és ez pedig az esetleges vagyonkezelő kiválasztására vonatkozó eljárásnak a kérdése, ahol én azt gondolom, hogy semmiképpen nem indokolt olyan feltételeket benne hagyni a törvényben, amelyek lehetővé teszik azt, hogy törvénynél alacsonyabb rendű jogszabály - ne feledkezzünk el arról, hogy az önkormányzati rendelet is jogszabály, tehát ebbe a körbe akkor az is belekerül - kivonhatja egyrészt a pályáztatás alól, másrészt pedig a nyilvános, nyílt pályáztatás feltétele alól a jövendőbeli vagyonkezelőket. Ezek mind olyan feltételek, amelyeket a kormány átgondolására javasolok, és szeretném majd még következő felszólalásban folytatni a mondandómat, különösképpen, ha vita alakul ki.

Köszönöm. (Taps az ellenzéki padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai