Készült: 2024.04.24.21:28:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

165. ülésnap (2004.09.20.), 8. felszólalás
Felszólaló Dr. Eörsi Mátyás (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:20


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. EÖRSI MÁTYÁS (SZDSZ): Tisztelt Elnök Asszony! A Magyar Köztársaság törvényei világosak: ha bárki összegyűjt 200 ezer aláírást egy népszavazás érdekében, akkor a Magyar Országgyűlésnek kutya kötelessége, hogy elrendelje a népszavazást. Ezt tettük mi is. A Szabad Demokraták Szövetsége törvénytisztelő párt, ezért igennel szavazott abban, hogy legyen-e népszavazás a kettős állampolgárságról. Mindez nem jelenti azt, tisztelt elnök asszony, hogy ugyanazt gondolnánk magának a kettős állampolgárságnak a kérdéséről.

Az elmúlt parlamenti ülésszakon a konzervatív Fidesz és az MDF támogatta magának a kettős állampolgárságnak a kérdését is. A szocialista MSZP álláspontját még nem ismerjük, a liberális Szabad Demokraták Szövetsége pedig felelőtlenségnek tartja ennek a népszavazásnak a megszervezését.

Érdekes kérdéseket szeretnék feltenni, amelyekre várjuk a választ. Például várjuk a választ arra a kérdésre, hogy ha a Fidesz kormányon nem támogatta a kettős állampolgárság kérdését, sőt egyértelműen föllépett ellene, akkor hogyan képzelhető el az, hogy ellenzékben már támogatja. (Közbeszólás a Fidesz soraiból.) Hogyan képzelhető el az, hogy kormányon az autonómiát sem támogatta, ellenzékben pedig nem is beszél másról, mint az autonómia támogatásáról? És vajon a Fidesz képviselői végiggondolták-e azt, hogy lehetetlen dolgot követelnek, mert nem lehet egyszerre kettős állampolgárságot és autonómiát is követelni, ahogy arra egyébként Kövér László képviselő úr ezúttal helyesen fölhívta a figyelmet.

Tisztelt Országgyűlés! Részt vettem egy televíziós vitában a népszavazás egyik kezdeményezőjével, Patrubány Miklós úrral, aki lényegében beismerte ebben a vitában, hogy az a népszavazás, amelyre ő aláírásokat gyűjtött, nem másról szól, mint Trianonról. Mi pedig úgy gondoljuk, hogy egy népszavazás célja az lehet, hogy egy jövőbeli döntést befolyásoljunk, nem pedig az, hogy egy nyolcvan évvel ezelőtti, egyébként valóban tragikus döntést elmarasztaljunk. Trianon hatásaira kell megtalálnunk a választ, a gyógyírt kell megtalálnunk, és nekünk, a Szabad Demokraták Szövetségének, tisztelt Országgyűlés, az a meggyőződésünk, hogy Trianonra a választ az Európai Unió adja meg, ahol közöttünk, Kárpát-medence népei között a határok megszűnnek, és mindannyian az egységesülő Európa polgáraivá válunk.

Néhány éven belül, tisztelt képviselőtársaim, Magyarország hét szomszédjából öten tagjaivá válnak az Európai Uniónak, ami azt jelenti, hogy megszűnnek közöttük a határok. Marad mindössze két ország, Ukrajna és SzerbiaMontenegró, azonban tudjuk, hogy az ukrajnai törvények nem teszik lehetővé a kettős állampolgárságot, ezért csak egy ország marad, Szerbia. A kérdés tehát, amelyet föl kell tennünk saját magunknak, tisztelt Országgyűlés, hogy nem felelőtlenség-e, és végig van-e gondolva az, hogy pusztán egy ország kedvéért olyan népszavazást rendezünk meg, és igennel buzdítjuk a választani jogosultakat, amely hét országra fog kiterjedni, hét olyan országra, amelyek közül ötre már nem lesz semmifajta pragmatikus kihatása a népszavazásnak.

De végiggondolták-e, képviselőtársaim, amikor igen szavazatra buzdítják az egyébként támogatóikat, hogy milyen hatása lesz egy esetleges igennek a magyar költségvetés helyzetére? (Közbeszólások az ellenzéki pártok soraiból.) Végiggondolták-e azt, hogy milyen hatása lesz a magyar társadalombiztosításra? Végiggondolták-e azt, hogy milyen hatása lesz a magyar egészségügy helyzetére? Vagy úgy gondolják, képviselőtársaim, hogy a társadalombiztosítás, az egészségügy olyan kiváló helyzetben van Magyarországon, hogy felelőtlenül el lehet fogadni azt, hogy nem tudjuk, még hányan, ebbe bekapcsolódjanak? De beszélhetnék az ingyenes oktatásról és persze az elvándorlásról, hiszen egy mai jelentésből tudjuk, hogy az erdélyi magyarság 14 százaléka azt mondja, hogy ha megkapja a kettős állampolgárságot, akkor elvándorol, de egyébként nem Magyarországra, hanem rajtunk keresztül Nyugatra.

Tisztelt Országgyűlés! Ezek az okai annak, hogy a Szabad Demokraták Szövetsége ezt a felelőtlen népszavazást, pontosabban: a népszavazáson az igent nem támogatja. De válaszolnom kell arra a kérdésre is, hogy mit támogat az SZDSZ. Az SZDSZ támogatja az Európai Unió további bővítését, mert ebben hiszünk, és támogatjuk azt, hogy addig is a nemzetközi szervezetek - az Európa Tanács, az EBESZ, az Európai Unió - a jövőben nagyobb figyelmet fognak fordítani a kisebbségi ügyekre, és ha ezt elérjük, tisztelt elnök asszony, akkor ez mind a kormányzati, mint pedig a parlamenti diplomáciának igen nagy sikere lesz.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai