Készült: 2024.03.29.09:59:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

165. ülésnap (2004.09.20.), 246. felszólalás
Felszólaló Lenártek András (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Költségvetési bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  246  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LENÁRTEK ANDRÁS, a költségvetési és pénzügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! A költségvetési bizottságban mi, ellenzéki képviselők tartózkodtunk a T/11289. számú törvényjavaslat vitája során. Ugyanis több típusú problémánk is felmerült a közbeszerzési törvény módosításával kapcsolatban az időszerűségére, a szükségességére és a módosítások indokoltságára vonatkozóan.

Mik az előzmények ugyanis? Tavaly decemberben fogadta el a parlament az új Kbt.-t, amelyet egy év komplex előkészítő munka előzött meg. Nem látszik indokoltnak, hogy miért kell fél év múlva módosítani a törvényt. Ez más kormányzati intézkedésekhez hasonlóan ront a törvények kiszámíthatóságán, tervezhetőségén. Ugyanakkor decemberben több módosító javaslatunk is volt a közbeszerzések átláthatóságára vonatkozóan, amit a kormány nem fogadott el. Így a frakciónk az érvényben lévő törvényt nem szavazta meg. Meggyőződésünk továbbra is az, hogy a közbeszerzés területén negatív folyamatok indultak el, ami már a Közbeszerzési Tanács jelentéseiből is kiderül. Jelen módosítással pedig tovább hígul az eljárásrend. Ezek közé sorolható például az, hogy a jövőben nem kellene nyílt vagy tárgyalásos eljárásba bevonni azt az esetet, amikor az ajánlatkérő szerint csak egy meghatározott ingatlan alkalmas a közbeszerzés céljának megvalósítására. Vagyis az eddigi szabály szerint legalább három ajánlatot kellett kérni, most pedig elegendő, ha azt állítja a támogatást igénybe vevő ajánlatkérő, hogy ő csak kizárólag egy bizonyos ingatlantulajdonossal tud szerződést kötni, mert - és innen a fantáziájára van bízva, mivel igazolja, hogy pont ez az egy ingatlan a megfelelő a projekt céljainak. Ötven százalékon felül támogatott beruházás esetében ezt a lehetőséget megadni több mint felelőtlenség. Amikor üvegzsebprogramról beszélünk, ez a rendelkezés megmagyarázhatatlan.

Volt több olyan kétely is, amelyet az indoklások során nem tudott eloszlatni az írásos anyag. Például megmagyarázhatatlan az úgynevezett koherenciazavaros módosítások esete, jelesül az, hogy miért nem került sor egy évvel ezelőtt ezekre, hiszen akkor pontosan az volt a kormány és az Országgyűlés feladata, hogy a csatlakozás előtt rendezze ezeket az ügyeket. A hulladékgazdálkodásról és a koncesszióról szóló törvény módosítása tartozik ide.

(18.50)

Nem meggyőző sem az általános, sem a részletes indoklás arra vonatkozóan, hogyan kell értelmezni az EU-forrásokkal kapcsolatos rendelkezéseket, vagyis van-e lehetőségünk lazítani a közbeszerzési eljárás alanyi határát kizárólag az 50 százalék feletti támogatott beszerzésekre szorítkozva vagy sem. Erre ugyanis az indoklás szerint sem érkezett egyértelmű válasz az Európai Bizottság szakértői részéről.

A külképviseletek számára történő engedményekkel még egyet lehetne érteni, a módszerrel azonban már kevésbé. A javaslat ugyanis abból a feltevésből indul ki, hogy magyar ajánlattevők úgysem vállalnák a kis értékű és külföldi teljesítési helyszínű közbeszerzési eljárásokat. Véleményünk szerint az uniós csatlakozás után, a tőke és a munkaerő szabad áramlásának kiteljesedő időszakában az ilyen koncepció rossz, hamis.

Összességében tehát a javaslat időszerűségével való fenntartásainkon kívül jó pár dolog van, amiben nem tartjuk indokoltnak sem és szükségesnek sem a változtatásokat, mivel azok bizonytalanná és komolytalanná tehetik a törvényalkotási folyamatot.

Végül pedig az ingatlanbeszerzésekre vonatkozó kitételek új lehetőséget adnak a támogatások pazarló felhasználására, okot adnak ügyeskedésre, és ezáltal többletmunkát adnak a közpénzügyi államtitkárnak is.

Köszönöm, hogy meghallgattak.




Felszólalások:  Előző  246  Következő    Ülésnap adatai