Készült: 2024.03.29.10:41:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

102. ülésnap (2019.12.10.), 435. felszólalás
Felszólaló Szilágyi György (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:12


Felszólalások:  Előző  435  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZILÁGYI GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Főleg Nacsa Lőrincnek mondom majd el ezeket a dolgokat, mert szinte csak ő hallgat a Fidesztől. Bocsánat, még egy képviselőt látok. (Csárdi Antal: Hárman vannak.) Három. Jó. (Csárdi Antal: A 133-ból hárman vannak itt.  L. Simon László: Négyen.) Tegnap főleg arról folyt a vita a Törvényalkotási bizottság ülésén, hogy vane vétó vagy nincs vétó ebben az egész dologban. Akkor legfőképpen azzal érvelt Hende Csaba elnök úr, hogy itt nincs az a szó leírva, hogy vétó. Úgy valóban nincs leírva, hogy vétó, hanem van egy olyan szó, amely a vétót helyettesíti, a „ha”. Ha a kormány úgy dönt, hogy ad pénzt, akkor mik történnek. Ez a „ha” jelenti a vétót. Mert ha azt mondja a kormány, hogy adok pénzt, ha ezt, ezt és ezt teljesíted, például meghatározza, hogy ki lesz a színház igazgatója. De nem csak a színházigazgatóról van ám itt szó! A színházigazgatónak majd azt is meghatározhatják, hogy milyen művészekkel dolgozzon és folytasson ott színházi életet.

Az a baj, tudják, hogy igazából önök azt is mondták, hogy ha el tudják látni az önkormányzatok a színházak működtetését, akkor itt persze nem lesz semmi gond. Igen ám, csak van egy másik törvény is, amire fölhívnám a figyelmüket, amibe önök belecsempészték azt a mondatot, hogy az önkormányzatok bevételi forrásaiból, az iparűzési adóból elsődlegesen a közösségi közlekedést kell majd finanszírozni. Tehát ha marad pénzük, mert nem viszi el a közösségi közlekedés az egészet. Nacsa Lőrincnek mondom, hogy itt mégiscsak művészekről van szó, én nagyon szeretem a művészeket, egyébként kimondottan a Bagi-Nacsát is, lehet, hogy őket is rosszul fogja érinteni ez az egész.

Én a Kádár-korszakban nőttem fel, 24 évet a Kádár-korszakban éltem. (Nacsa Lőrinc: Látszik!) Amikor a Kádár-korszakban fiatalon láttam azt a két kultikus filmet, amely Bacsó Péter nevéhez fűződik, akkor igaz, hogy sokat mulatoztam rajta, de szörnyülködve is néztem, sőt hálálkodva, hogy hú, de jó, hogy nem abban a korszakban élek. Az egyik ilyen kultikus film A tanú, a másik pedig a Te rongyos élet. Én akkor boldog voltam, hogy nem abban a korszakban éltem, és nem gondoltam volna, hogy az úgynevezett rendszerváltás után 30 évvel majd azon kell gondolkoznom, hogy lehet, hogy visszajöttek azok az ötvenes évek.

Az is érdekes  ugye, önök nyújtották be azt a módosító javaslatot , hogy mind a két filmben van egy nagyon lényeges momentum, ez a lényeges momentum pedig a narancs. A Te rongyos életben egy aszott naranccsal találkozhatunk, amit folyamatosan őriz a vidéki tanító, aki ezt nagy becsben tartja. Egyébként Bacsó Péter ezt a saját életéből merítette, hiszen fiatal forgatókönyvíróként egy Keleti Márton-filmhez kapcsolódóan egyszer meghívták egy vetítésre. Hadd olvassam föl az ő visszaemlékezését ezzel kapcsolatosan. „Meghívtak egy titokzatos vetítésre, a bőrkabátos alakok között ott ült Rákosi, Révai és Farkas Mihály. Egyszer csak behoztak egy minden képzeletet felülmúló gyümölcskosarat, amilyet életemben nem láttam. Roskadásig meg volt rakva hatalmas szemű szőlővel, naranccsal, banánnal. Reszketve ültem, amikor egyszer csak Rákosi odaszólt: Bacsó elvtárs, vegyen egy narancsot, fogyasszon! Reszkettem, de vettem egy narancsot és zsebre vágtam, odaadtam az akkori szerelmemnek, és onnantól kezdve ezt becsben tartották.”

Aztán A tanú című filmben is feltűnik a narancs. Gondolom, emlékszik rá, ha esetleg látta A tanú című filmet, hogy milyen párbeszéd zajlik le ott. „Mi ez? Narancs. Narancs?! Az új magyar narancs. Kicsit sárgább, kicsit savanyúbb, de a miénk.” Ez citrom volt. Tudja, mi is körülbelül így vagyunk a Fidesszel. Narancsra vártunk, aztán kaptunk egy citromot, ilyen törvényjavaslatokkal, mint amiket ide benyújtottak. Úgy gondolom, jó lenne, ha végiggondolnák azt, hogy milyen irányba kívánják elvinni ezt az országot, jó lenne, ha nem szeretnének visszatérni az ötvenes évekbe, nem kellene Orbán Viktort esetleg a jövőben a fényestekintetű vezetőnek hívni, és hasonló ilyen formaságok, de sajnos önök efelé tartanak.

Éppen ezért a Jobbik Magyarországért Mozgalom ezt felháborítónak tartja, és nem is fogja soha támogatni az ilyenfajta törvényeket. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  435  Következő    Ülésnap adatai