Készült: 2024.03.28.16:55:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

143. ülésnap (2008.05.05.), 16. felszólalás
Felszólaló Dr. Navracsics Tibor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:22


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NAVRACSICS TIBOR (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Miniszterelnök úr! Hitelesség, kiszámíthatóság, stabilitás - három olyan pillér, három olyan érték, amelyre Magyarország jövőjét építeni kell, ugyanakkor három olyan kritérium, amely hiányzik ma Magyarország politikájából. Hiányzik ugyanúgy, mint ahogy a maastrichti kritériumok is hiányoznak, hiszen mi vagyunk az egyetlen olyan euró felé törekvő ország, amely a maastrichti kritériumok közül egyet sem tud teljesíteni. Köszönhető ez a Gyurcsány Ferenc által vezetett kormánynak. Mi vagyunk talán az egyetlen olyan európai ország, amely nem tudja teljesíteni a hitelesség, a kiszámíthatóság és a stabilitás kritériumait. Köszönhető ez a most már kisebbségbe szorult, Gyurcsány Ferenc által vezetett kormánynak.

Új kormány van május 1-jétől; új kormány, nem tudjuk, milyen programmal. Nem tudjuk, milyen programmal, mert amire miniszterelnök úr folyamatosan hivatkozik, az a koalíciós kormányprogram, márpedig emlékeim szerint szabad demokrata képviselőtársaim - ők ezt megerősíthetik vagy cáfolhatják - azt mondták, azért jönnek ki a koalícióból, mert a koalíciós kormányprogram nem teljesül. Ha nem teljesül, akkor mit akar teljesíteni a kisebbségi kormány? Melyek azok a célok, amelyeket kijelölt magának és amelyeket el akar érni? Lehetnek-e hitelesek azok a célok hat év egy helyben járás, sőt zuhanás után? Lehet-e ma hiteles az a cél, amely a munkahelyteremtést tűzi ki célul, amikor közel 500 ezer munkanélküli van Magyarországon, akik közül egy nagyobb megyeszékhelynyi lakosság a 25 évnél fiatalabb munkanélküli.

Gyurcsány Ferenc egészen idáig csak förtelmes butaságnak tartotta azt az ötletet, hogy az adócsökkentés és a munkahelyteremtés esetleg összekapcsolódhat. Összekapcsolódhat! Ön is tudja, számtalan példa van rá, s azt is mondhatjuk, hogy az öt parlamenti frakcióból négy tudja, hogy összekapcsolódhat. Sőt, össze is kellene kapcsolódnia. Miniszterelnök úr, az a helyzet, hogy önből hiányzik a tehetség, hogy össze tudja kapcsolni. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

A másik: ha már a hitelességnél tartunk, lehet-e hiteles az a miniszterelnök, akinek valóban igaza volt, mert 2008. március 9. után március 10. következett. De akkor már nem volt igaza, amikor március 10-én az én szemembe nézve és többek között Horváth Ágnes szemébe nézve azt mondta, biztosíthat minden minisztert, hogy aki itt most miniszter, az miniszter is marad, ön pedig, államtitkár asszony - mondta az akkor jelen lévő külügyi államtitkárnak -, államtitkár marad. Nem tisztem aggódni a külügyi államtitkár asszonyért, de egy ilyen vészjósló kijelentés után bizony lehet, hogy már életbiztosítást sem kötnének rá egyes biztosítótársaságok. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Miniszterelnök úr, amikor egy - hogy úgy mondjam - önökkel nem olyan nagyon ellenséges viszonyban lévő televíziós műsorvezető megkérdezte öntől, mégiscsak nem volt-e egy kicsit furcsa, hogy Navracsics Tibor szemébe hazudik, akkor ön azt mondta, hogy nem, ez teljesen normális dolog. (Derültség az ellenzéki oldalon.) Örülnék, ha a válaszában kitérne arra, hogy ön szerint hol kezdődik az abnormális hazugság tartománya, és meddig tartanak a normális hazugságok az ön megfogalmazása szerint. Ha a frakció öt percre összeül, akkor fel tudunk sorolni még néhány olyan kis szemelvényt az ön által eddig hangoztatott hazugságokból, amelyekre a későbbiekben kitérhet, hogy ez normális vagy abnormális hazugság volt.

Miniszterelnök úr, az a helyzet, hogy amit önök többségben nem tudtak elvégezni, azt kisebbségben még kevésbé fogják tudni elvégezni. Nem hisz senki sem ma a kisebbségi kormányzásban. Nem hisznek a kisebbségi kormányzásban a magyar belpolitikai és gazdasági elemzők, nem hisznek a kisebbségi kormányzásban a nemzetközi elemzők, sőt gyanítom, hogy nem hisznek a kisebbségi kormányzásban az ön pártjából sem többen. Önben nem hisznek. Önnek már nincs hitelessége. S mivel önnek már nincs hitele sem itt, sem külföldön, sem a gazdasági életben, ebből adódik, hogy nem jöhet meg az a hőn óhajtott kiszámíthatóság és stabilitás sem, amely pedig egyébként a gazdasági kitöréshez szükséges lenne.

Ahhoz, hogy Magyarország elinduljon valamilyen irányba, elinduljon ebből a válságból, nemzeti konszenzusra van szükség. Ön ennek a nemzeti konszenzusnak az akadályozója. Ön egy hiteltelen politikus, aki nem véletlenül nem kér maga ellen bizalmi szavazást. Azért nem kér maga ellen bizalmi szavazást, mert tudja, hogy a parlament többsége bizalmatlanságot nyilvánítana önnel szemben. Ön tudja, hogy önnek nincs itt többsége. Ön tudja, hogy ön nem hiteles politikus. Gyáván menekül a bizalmi szavazás elől. Naponta próbálja meghosszabbítani a politikai túlélését, hátha valami csoda történik, és megússza ezt az egészet. Nem fog csoda történni, miniszterelnök úr.

Köszönöm szépen. (Nagy taps az ellenzéki oldalon.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai