Készült: 2024.04.24.08:44:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

218. ülésnap (2012.09.17.), 60. felszólalás
Felszólaló Dr. Cséfalvay Zoltán
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:02


Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A kormány már megalakulása után azonnal, 2010 nyarán hozzálátott az egyik legsúlyosabb örökölt probléma, a lakossági devizaadósság kezeléséhez. Ebben - ön is nagyon jól tudja - két alapelvre támaszkodott: egyrészt a támogatás legyen célzott, hiszen eltérő adóscsoportok eltérő problémákkal küszködnek, másrészt a terheket megosztva viseljék az adósok, a bankok és az állam.

Tisztelt Képviselő Úr! Az otthonvédelmi akcióterv keretében a kormány a még törleszteni tudó devizahiteleseket árfolyamgáttal, a hiteleiket törleszteni nem tudók számára kamattámogatási rendszer kialakításával, a tömeges kilakoltatások elkerülésére és a lakáspiac védelmének érdekében kényszerértékesítési kvóták bevezetésével válaszolt a kormány, valamint azok számára, akik otthonukat nem tudják megtartani, a Nemzeti Eszközkezelő nyújthat segítséget.

Az eddigi eredmények azt mutatják, hogy az otthonvédelmi programmal az összes lakossági devizatartozás állománya 5600 milliárdról 4200 milliárdra csökkent, vagyis mintegy 24 százalékkal csökkent, és csökkentve ezzel egyébként az ország adósságból fakadó kitettségét is. Nézve a végtörlesztés eredményét: közel 170 ezer család szabadult meg a devizahiteltől; az árfolyamgát 1-re 2012. március végéig 5700-an jelentkeztek be, ez 57 milliárdnyi szerződésállományt jelent; a módosított árfolyamgát 2. programra augusztus végi adatok szerint már 71 ezren jelentkeztek be, ez 640 milliárd forintos állományt érint, az összes jogosultat tekintve ez körülbelül 15 százalékos arány. Azzal számolunk, hogy év végéig az összes jogosult fele igénybe veszi ezt a lehetőséget, és a Nemzeti Eszközkezelőről szóló törvény bővítése június 20-án lehetővé tette azt, hogy a Nemzeti Eszközkezelő most már a következő hónapban még nagyobb létszámnak is a segítségére lehet.

(14.50)

Tisztelt Képviselő Úr! A kényszerértékesítési kvóta, ön is nagyon jól tudja, gátat szab a tömeges kilakoltatásnak, azokra vonatkozik, akik 90 napnál hosszabb elmaradásban vannak törlesztőrészleteikkel. A kvóta szerint 2012-ben 3 százalék ebben a körben, a 90 napnál hosszabb elmaradásban lévők 3 százalékát lehet elárverezni.

A tisztelt képviselő úr által felvetett javaslat, ha jól értem annak részleteit, a klasszikus walk away jogának biztosítása. Ez a módszer elvileg, elméletileg szóba jöhet, ugyanakkor a gyakorlatban sokkal több kárt okozna, mint hasznot. Egyrészt nyilvánvalóan a morális kockázatok miatt növelné a nem fizető adósok számát. Másrészt ebből kifolyólag a walk away jog érvényesítése többletkockázatot jelentene a bankok számára. Ezzel jelentősen drágulna és szigorodna a jelzáloghitelezés és azok számára is, akik most szeretnének lakáshoz jutni, valamint a többletkockázat többletterhet jelentene az egész hitelintézeti szektor számára, megnehezítené a külső források bevonását, nehezítené új jelzáloglevelek piaci kibocsátását. Hozzátenném, tisztelt képviselő úr, hogy ez a rendszer Amerikában működik, de nagyon nagy mértékben hozzájárult ahhoz, hogy 2008-ig felépüljön egy ingatlanbuborék, és annak minden következményét látjuk a világgazdaságban.

Összességében azt tudom mondani, tisztelt képviselő úr, hogy az eddigi lépésekkel a kormány mintegy negyedmillió devizahitelesen tudott segíteni. Ahogy említettem, az árfolyamgátnál még további bejelentkezések várhatók. Amikor szükséges, akkor pedig a kormány megteszi a szükséges módosításokat ahhoz, hogy a devizahitelesek problémája megoldódjon Magyarországon.

Köszönöm a figyelmet, és kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai